JEDNODNIÓWKA
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint wydania z 1926-1927 roku "JEDNODNIÓWKA"
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint wydania z 1926-1927 roku "JEDNODNIÓWKA"
PRZYRZECZENIE HARCERSKIE:
MAM SZCZERĄ WOLĘ CAŁEM ŻYCIEM PEŁNIĆ SŁUŻBĘ
BOGU I OJCZYŹNIE, NIEŚĆ CHĘTNĄ POMOC BLIŹNIM
I BYĆ POSŁUSZNYM PRAWU HARCERSKIEMU.
PRAWO HARCERSKIE:
1. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
2. Harcerz służy Ojczyźnie i dla niej pełni sumiennie swoje obowiązki.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie chętnie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom, oraz wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynku, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
HARCERSTWO JAKO WSPÓŁCZYNNIK WYCHOWAWCZY DOMU I SZKOŁY
„Tak też wiadomość rzeczy uczciwych kęsa nie warta jest, jeśli do niej staranie i zabawa ku wykonaniu tych rzeczy nie przystąpi”.
Modrzewski: „O naprawie Rzeczypospolitej”.
Wśród całego kompleksu zjawisk i oddziaływań zewnętrznych, jakie kształtują człowieka, dwa są czynniki miarodajne, na które odpowiedzialność za wychowanie wkładamy — są to Dom i Szkoła.
Im wyższa kultura, tem jaśniej mają one wytknięty cel, tem lepsze metody i środki, tem bliższa i pełniejsza jest ich wzajemna współpraca, tem zdolniejsze są one do opanowania wszelkich innych postronnych wpływów na duszę dziecka.
Dom rozwija uczuciowość dziecka, szkoła jego umysł, a wypadkowa tych dwu systemów wychowawczych ma dać jako rezultat — charakter.
Tak w umyśle ogółu układa się pojęcie o usystematyzowanem oddziaływaniu na dziecko, które nazywamy wychowaniem.
Zapominamy jednakże o trzecim czynniku, bardzo potężnym, towarzyszącym dziecku stale w jego życiu zbiorowem — czynnik ten — to gromada.
Zarząd Oddziału Łódzkiego Związku Harcerstwa Polskiego
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Reprint wydania | 1926-1927 rok |
Autor | Zarząd Oddziału Łódzkiego |
ISBN druk | 978-83-8095-608-7 |
ISBN e-book |
|
Objętość | 148 stron |
Wydanie | I, 2019 |
Format | A6 (120x160) |
Oprawa | twarda, szyta |
Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.
Jerzy Szacki, Tradycja
Od wydawcy
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.
W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.
hm. Wojciech Śliwerski
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów