Wielka gra

Wielka gra

Podtytuł: Zajmujące czytanki
ISBN: 978-83-8095-719-0
26,67 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1936 r.
"Wielka gra"

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.
Reprint z 1936 r. "Wielka gra".


Dopiero na ostatniej zbiórce przedobozowej dowiedziały się dziewczęta, że niedaleko od ich obozu, po drugiej stronie rzeki zamieszka inna drużyna, prowadzona przez druhnę Halinę.

Druhna Halina, dziewczęta wiedziały o tym dobrze, była najbliższą przyjaciółką ich drużynowej

— druhny Danusi, która teraz właśnie zwróciła się do nich z zapytaniem:

— Co o tym myślicie? Czy jesteście zadowolone?

— Ach, druhno, to może być bardzo przyjemne — zauważyła Krysia.

— Będziemy mogły urządzać różne gry polowe, bo tak to nas by było trochę za mało — dodała żywo Kazia. — A ile ich będzie w tamtej drużynie, druhno? — spytała Marysia, dwunastoletnia blada dziewczynka.

— Jeszcze nie wiadomo ściśle, ale zdaje się, że tyle co nas, to znaczy osiem.

Zajmujące czytanki
188 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Bardówna Zofia

Bardówna Zofia Zofia Gleichgewicht, nazwisko okupacyjne Zofia Wanda Zawadzka, pseudonim literacki Zofia Bardówna, urodziła się 27 lutego 1915 roku w Warszawie, była córką Dawida, urzędnika prywatnego, i Szajndli, zginęła 31 sierpnia 1944 roku przy ul. Świętojańskiej w czasie powstania warszawskiego.

Była członkinią kręgu starszoharcerskiego „Wilcze Gniazdo” Chorągwi Warszawskiej Organizacji Harcerek.

Odebrała wykształcenie artystyczne: dwa lata uczyła się w Szkole Sztuk Zdobniczych, cztery miesiące w szkole im. Konrada Krzyżanowskiego, potem studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pisała powieści dla młodzieży. W konspiracji była żołnierzem ZWZ-AK, Komendy Głównej Armii Krajowej-Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego), w stopniu strzelca.

W chwili utworzenia getta w Warszawie nie zamieszkała z rodziną (w getcie przebywali jej rodzice, brat i bratowa, ciotka), lecz dzięki pomocy przyjaciół, między innymi Janiny Palmowskiej, zdobyła dokumenty na fałszywe nazwisko – Zofia Wanda Zawadzka – i ukrywała się po stronie aryjskiej. Poprosiła Janinę Palmowską, by przyjęła pod opiekę dziewczynkę w wieku około 12 lat – Olgę, którą matka, pani Wisby (Maria Kowalska), po ucieczce z getta przyprowadzała do niej każdego ranka i zabierała wieczorem.

W powstaniu warszawskim pracowała w sztabie Grupy Północ na Starym Mieście.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1936 rok

Autor

Zofia Bardówna

ISBN druk

978-83-8095-719-0

ISBN e-book

Objętość

52 stron

Wydanie

I, 2019

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Dziedzictwo po przodkach jest w nas i wokół nas, w duszach i w rzeczach. Możemy wyobrażać je sobie, interpretować i oceniać na najrozmaitsze, niekiedy bardzo rozbieżne lub jawnie sprzeczne, sposoby, możemy nawet je przeklinać i ostentacyjnie się go wyrzekać, ale nie jesteśmy w stanie spowodować, żeby go – na dobre czy na złe – nie było. Jedni z nas chcą dziedzictwo uświęcać, inni wręcz przeciwnie, ale jedni i drudzy nieuchronnie je mają, chociaż – powtórzmy za Janem Assmannem – „jedna grupa pamięta przeszłość ze strachu przed odejściem od jej wzorów, inna ze strachu przed jej powtórzeniem”.

Jerzy Szacki, Tradycja


Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” pojawiła się na rynku w 2014 roku, by umożliwić młodzieży i instruktorom harcerskim oraz badaczom dziejów ruchu harcerskiego dostęp do twórczych dokonań wybitnych postaci mających wpływ na kształt i rozwój harcerstwa i jego niepodważalny udział w odzyskaniu i obronie niepodległości kraju oraz patriotycznym wychowaniu wielu pokoleń młodzieży.

W serii „Przywrócić Pamięć” w latach 2014–2018 ukazały się 163 reprinty. To niezwykła dawka wiedzy historycznej, metodycznej, naukowej i literackiej. Starannie wydane książeczki, w wygodnym kieszonkowym formacie, pomogą w harcerskiej służbie, poznawaniu tradycji, odnowieniu zniszczonych pokoleniowych więzi i poczucia dumy z ponad stuletniej tradycji harcerskiego ruchu.

hm. Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło