Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera
Podtytuł: Studium przypadku
Autor:
Maciarz Aleksandra
ISBN: 978-83-7587-758-8
13,33 zł
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!
Czy wiesz, czym jest zespół Aspergera? Z czym wiąże się to zaburzenie? Jak wygląda życie osoby z tym zaburzeniem i jej najbliższych? Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś „Nie”, książka Aleksandry Maciarz i Doroty Drały jest pozycją dla ciebie.
Osnowę treści tej książki stanowią relacje matki dziecka dotkniętego zespołem Aspergera. Książka ta ma przybliżyć nauczycielom, rodzicom i wychowawcom kliniczny obraz choroby. Jak można pomóc dziecku autystycznemu - oto podstawowe pytanie na które ta pozycja stara się odpowiedzieć.
W pierwszej części przedstawiono istotę i swoiste symptomy zespołu Aspergera jako jednej z postaci autyzmu, w drugiej – relacje matki chłopca dotkniętego ta chorobą, jego przeżycia i zachowania. Zgrupowano je w ramach poszczególnych symptomów opisanych i zinterpretowanych w świetle wiedzy o autyzmie.
W aneksie książki zamieszczono tłumaczenie Australijskiej Skali Syndromu Aspergera, która może być wykorzystana we wstępnej diagnozie tego zaburzenia.
Studium przypadku
493 Przedmioty
Opis
- Książka elektroniczna - E-book
Specyficzne kody
- isbn
- 978-83-7587-758-8
Maciarz Aleksandra
Prof. dr hab. Aleksandra Maciarz (1937-2011).
Pedagog specjalny, profesor doktor habilitowany, pracowała w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji we Wrocławiu.
Jej badania naukowe oraz publikacje koncentrują się na następujących problemach:
Społeczna integracja dzieci niepełnosprawnych
Psychowychowawcze problemy dzieci przewlekle chorych Rodzina dziecka niepełnosprawnego Macierzyństwo – sieroctwo Ogółem opublikowała 12 pozycji książkowych i prawie 100 artykułów
Drała Dorota
Notka biograficzna w przygotowaniu.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Maciarz Aleksandra, Drała Dorota |
ISBN druk | 978-83-7587-963-6 |
ISBN e-book | 978-83-7587-758-8 |
Objętość | 70 stron |
Wydanie | V, 2012 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp
I. Zespół Aspergera jako jedna z postaci autyzmu dziecięcego
II. Przeżycia i zachowania Łukasza na tle wiedzy o autyzmie dziecięcym
1. Zaburzenia sensoryczne
2. Stereotypie
3. Fiksacje
4. Protest wobec zmian – lek przed nieznanym
5. Rytualizm
6. Swoistość pamięci i zainteresowań
7. Swoistości języka i rozumienia mowy
8. Przeżycia lękowe
9. Niezrozumienie i brak akceptacji ze strony innych ludzi
10. Edukacyjne stresy, radości i postępy
11. Sylwetka osobowości Łukasza – sugestie terapeutyczne
Bibliografia
Australijska skala dla zespołu Aspergera
Czy wiesz, czym jest zespół Aspergera? Z czym wiąże się to zaburzenie? Jak wygląda życie osoby z tym zaburzeniem i jej najbliższych? Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś „Nie”, książka Aleksandry Maciarz i Doroty Drały jest pozycją dla ciebie.
„Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera” to pozycja, która w krótki, jasny i przejrzysty sposób opisuje sylwetkę dziecka autystycznego. Poznajemy listę cech charakterystycznych dziecka z tym zaburzeniem w zestawieniu z komentarzem matki chłopca z zespołem Aspergera. To sprawia, że nie czytamy tylko o zaburzeniu opisanym w suchych faktach. Czytamy o kimś prawdziwym, o chłopcu, który zbiera ślimacze skorupy, interesuje się motoryzacją i lubi kanapki z tuńczykiem.
Nie tylko poznajemy listę syndromów, ale odkrywamy, jak przekładają się one na rzeczywistość chłopca i jego rodziny, jakie niosą ze sobą trudności i problemy. To, co dla każdego z nas wydaje się być proste, jak np. zakupy czy odwiedziny nowej osoby, dla osób z zespołem Aspergera jest wyzwaniem i przełamywaniem barier codzienności, w której trudno im się odnaleźć.
Tę pozycje powinien przeczytać każdy, kto miał dotąd niewielką wiedzę na temat zespołu Aspergera. W książce możemy znaleźć rozdział o tym, jak społeczeństwo widzi osoby z tym zaburzeniem. Obraz ten jest często niepełny i bardzo krzywdzący. Tym bardziej wartościowa jest pozycja, która wielu osobom pomoże poszerzyć swoją wiedzę i zmienić nastawienie.
Anna Szemerluk
źródło: Dział: BibliotekON
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów