Szukaj
Nasi Autorzy
Adamek Irena Jaffke Freya

(ur. 1937) jest wychowawczynią przedszkolną z wieloletnim doświadczeniem. W latach 1960–1990 pracowała w przedszkolu związanym ze szkołą waldorfską Freie Georgenschule w Niemczech, w miejscowości Reutlingen. W latach 1964–1966 studiowała w Kolonii w Wyższej Szkole Pedagogiki Społecznej (Höhere Fachschule für Sozialpädagogik), aby uzyskać uprawnienia pozwalające jej nauczać w szkołach zawodowych. Od 1971 roku wykłada w Stuttgarckim Seminarium Waldorfskiej Pedagogiki Przedszkolnej (Waldorfkindergartenseminar). Od 1990 roku prowadzi w wielu krajach kursy i wykłady z zakresu waldorfskiej pedagogiki przedszkolnej.

W wydawnictwie Freies Geistesleben opublikowała następujące książki:

Spielzeug – von Eltern selbst gemacht (tytuł wydania w języku polskim: Zabawki z naturalnych materiałów, Genesis, Gdynia 1995); Getreidegerichte – einfach und schmackhaft („Potrawy ze zbóż – proste i smaczne”); Puppenspiel („Teatrzyk lalek”); Tanzt und singt! („Tańcz i śpiewaj!”); Spiel mit uns („Baw się z nami”); Spielen und arbeiten im Waldorfkindergarten („Zabawa i praca w przedszkolu waldorfskim”); Advent („Adwent”); Gestalten mit farbiger Wolle („Tworzenie w kolorowej wełnie”); Feste in Kindergarten und Elternhaus, cz. I−II (tytuł wydania w języku polskim: Święta przez cały rok, cz. I−II, Genesis, Gdynia 1996); Wir gestalten mit Holz für Kinder („Tworzymy w drewnie dla dzieci”); Handarbeit („Prace ręczne”); Mit Kindern malen („Malowanie z dziećmi”); Tiere für Puppenspiele („Zwierzęta do teatrzyku lalek”).

Do stałych zajęć tygodnia w każdym przedszkolu waldorfskim należy teatrzyk lalek. Wychowawczynie same wystawiają przedstawienia i używają do tego celu lalek i marionetek własnoręcznie zrobionych. Pomagają im w tym zwykle pięcio- i sześciolatki. W zabawie naśladowczej dzieci organizują własne przedstawienia teatrzyku lalek, twórczo przeobrażając to, co obejrzały. Ta forma zabawy stymuluje szczególnie silnie i wszechstronnie rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Książka ukazuje tajemnice warsztatu teatrzyku lalek, sposoby wykonywania różnych typów lalek i marionetek, zawiera również przykłady tekstów takich przedstawień.

 


Książki tego autora


Powrót
Wróć do autorów

Odwiedziło nas użytkowników
COPYRIGHT © 2019 OFICYNA WYDAWNICZA "IMPULS"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Korzystanie, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej, oznacza akceptację niniejszej Polityki prywatności stosowania plików cookies
   Zgadzam się