Krótko mówiąc. Trzy akapity - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: favorite Trafienie: 503

“Krótko mówiąc. Trzy akapity”


Autor:
Henryk Grabowski


W kliku słowach

Jak wiele treści można zawrzeć w trzech krótkich akapitach? Okazuje się, że całkiem dużo. Dowodem na to jest wydany w 2023 roku zbiór felietonów autorstwa prof. dr. hab. Henryka Grabowskiego, pod wiele mówiącym tytułem – „Krótko mówiąc. Trzy akapity”.

Henryk Grabowski jest emerytowanym profesorem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, byłym wykładowcą teorii wychowania fizycznego i metodologii badań naukowych a także autorem wielu książek o tej tematyce. Tym razem jednak znacznie odbiega od swoich zainteresowań naukowych i podejmuje tematy dużo bardziej uniwersalne, a każdy z jego tekstów, zawartych w zbiorze, składa się dokładnie z trzech krótkich akapitów i zajmuje około połowy strony publikacji. Teksty zostały ułożone w kolejności alfabetycznej, zgodnie z ich tytułami. 

W swoich felietonach autor podejmuje bardzo zróżnicowaną, a jednocześnie bliską każdemu z nas tematykę. Na tapet bierze cały wachlarz zagadnień, od filozoficznych rozważań na temat człowieczeństwa, godności i moralności, poprzez zagadnienia prawne społeczne, takie jak kara śmierci czy demokracja, aż po tematykę zupełnie przyziemną, jak choćby rozważania o gotowaniu. Stosunkowo często w poszczególnych tekstach pojawiają się nawiązania do polityki, nawet jeśli ich tytuł tego nie sugeruje. Zróżnicowanie tematyki sprawia, że w zbiorze tekstów profesora każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i dotyczy. Autor posługuje się przy tym tak prostym w odbiorze językiem i ma na tyle lekkie pióro, że do odbioru jego felietonów nie jest konieczna znajomość specjalistycznego języka ani fachowa wiedza na poruszane tematy. Teksty Henryka Grabowskiego traktują o tym, co dotyka każdego z nas i będą przystępne niemal dla każdego. Nie były one wcześniej publikowane, zatem „Krótko mówiąc” to pierwsza okazja do tego, aby się z nimi zapoznać. 

Według informacji zawartych przez autora we wstępie do publikacji, przeczytanie każdego z zawartych w niej tekstów zajmuje około czterdziestu pięciu sekund, czyli niewiele więcej niż przeczytanie postu w mediach społecznościowych. Wbrew pozorom tak krótki czas wystarczy, aby poznać punkt widzenia autora i móc skonfrontować się z jego opiniami, choć, oczywiście, nie są one przedstawione w sposób wyczerpujący, a stanowią jedynie punkt wyjścia do ewentualnej dyskusji. Autor, jak sam wspomina, nie konfrontuje zawartych w książce wypowiedzi z aktualnym stanem wiedzy, nie ma ona bowiem charakteru publikacji naukowej, a jest jedynie zbiorem różnych przemyśleń, jakie pojawiły się u autora w czasie jego życia. Tak należy też potraktować tę książkę – jako sposób autora na podzielenie się z czytelnikiem swoimi refleksjami na temat otaczającego go świata, bez chęci narzucania komukolwiek swojej opinii, zbiór obserwacji doświadczonego, niemal dziewięćdziesięcioletniego człowieka. I w tej roli sprawdza się ona znakomicie. 

Zbiór felietonów Henryka Grabowskiego to doskonała pozycja książkowa skrojona na miarę swoich czasów. W dobie krótkich, często obrazkowych form komunikacji, niewielka długość zawartych w publikacji tekstów sprawdza się znakomicie i zachęca do sięgnięcia po lekturę tych, którzy chcą spróbować czegoś odrobinę ambitniejszego niż kolejne memy z Instagrama, a jednocześnie nie znajdują czasu na lekturę długich i nużących filozoficznych rozważań. Lekki styl autora sprawia, że odbiorcą jego tekstów może być właściwie każdy, a trafność sformułowań skłania do refleksji i pozostawia w czytelniku ślad w postaci dalszych poszukiwań i wyciągania własnych wniosków. To idealna książka do przeczytania w tramwaju, autobusie,w kolejce do lekarza, czy, po prostu, w przelocie między kolejnymi punktami na liście obowiązków do wykonania.

Helluo_Librorum

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/43401-krotko-mowiac-trzy-akapity.html

Zapraszamy do naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/psychologia/2412-2005-krotko-mowiac.html#/27-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa

Zapraszamy

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło