• Obniżka
Krótko mówiąc

Krótko mówiąc

Podtytuł: Trzy akapity
ISBN: 978-83-8294-262-0
28,57 zł
18,57 zł Oszczędzasz: 10,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 20,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Od Autora: Jeżeli choć jeden tekst skłoni kogoś do autorefleksji, to uznam, że czas, który poświęciłem pisaniu, był nie tylko frajdą dla mnie, ale także spędzony z pożytkiem dla innych...

Wersja książki
Ilość

Niniejszy zbiorek felietonów tym się różni od wcześniej wydanych, że żaden zamieszczony w nim tekst nie przekracza trzech akapitów. Przeczytanie jednego zajmuje około czterdziestu pięciu sekund. Nawet gdyby to była ich jedyna zaleta, w dobie kultury obrazkowej nie jest ona całkowicie do pogardzenia. Ponadto, w przeciwieństwie do poprzednich, te minifelietony nigdzie wcześniej nie były publikowane.

Nie oczekuję czytania ich z zapartym tchem. Nie trzeba też zgadzać się ze mną. Do pełnego szczęścia wystarczy mi, gdy ktoś pozna mój pogląd na dany temat i skonfrontuje go ze swoim.

Informacji zawartych w poszczególnych wypowiedziach nie sprawdzałem z aktualnym stanem wiedzy, ponieważ nie chodziło mi o to, żeby być nieomylnym, ale by podzielić się przemyśleniami, które uzbierały się w ciągu mojego dość już długiego życia. Prawdę mówiąc, nie chciało mi się też grzebać w źródłach, żeby nie tracić przyjemności, jaką daje – wolne od rygorów naukowej ścisłości – pisanie dla pisania.

Jeżeli choć jeden tekst skłoni kogoś do autorefleksji, to uznam, że czas, który poświęciłem pisaniu, był nie tylko frajdą dla mnie, ale także spędzony z pożytkiem dla innych.

Trzy akapity
48 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-262-0
Stopień 
2024-02-28

W kliku słowach

W kliku słowach.

Jak wiele treści można zawrzeć w trzech krótkich akapitach? Okazuje się, że całkiem dużo. Dowodem na to jest wydany w 2023 roku zbiór felietonów autorstwa prof. dr. hab. Henryka Grabowskiego, pod wiele mówiącym tytułem – „Krótko mówiąc. Trzy akapity”.

Henryk Grabowski jest emerytowanym profesorem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, byłym wykładowcą teorii wychowania fizycznego i metodologii badań naukowych a także autorem wielu książek o tej tematyce. Tym razem jednak znacznie odbiega od swoich zainteresowań naukowych i podejmuje tematy dużo bardziej uniwersalne, a każdy z jego tekstów, zawartych w zbiorze, składa się dokładnie z trzech krótkich akapitów i zajmuje około połowy strony publikacji. Teksty zostały ułożone w kolejności alfabetycznej, zgodnie z ich tytułami.

W swoich felietonach autor podejmuje bardzo zróżnicowaną, a jednocześnie bliską każdemu z nas tematykę. Na tapet bierze cały wachlarz zagadnień, od filozoficznych rozważań na temat człowieczeństwa, godności i moralności, poprzez zagadnienia prawne społeczne, takie jak kara śmierci czy demokracja, aż po tematykę zupełnie przyziemną, jak choćby rozważania o gotowaniu. Stosunkowo często w poszczególnych tekstach pojawiają się nawiązania do polityki, nawet jeśli ich tytuł tego nie sugeruje. Zróżnicowanie tematyki sprawia, że w zbiorze tekstów profesora każdy znajdzie coś, co go zainteresuje i dotyczy. Autor posługuje się przy tym tak prostym w odbiorze językiem i ma na tyle lekkie pióro, że do odbioru jego felietonów nie jest konieczna znajomość specjalistycznego języka ani fachowa wiedza na poruszane tematy. Teksty Henryka Grabowskiego traktują o tym, co dotyka każdego z nas i będą przystępne niemal dla każdego. Nie były one wcześniej publikowane, zatem „Krótko mówiąc” to pierwsza okazja do tego, aby się z nimi zapoznać.

Według informacji zawartych przez autora we wstępie do publikacji, przeczytanie każdego z zawartych w niej tekstów zajmuje około czterdziestu pięciu sekund, czyli niewiele więcej niż przeczytanie postu w mediach społecznościowych. Wbrew pozorom tak krótki czas wystarczy, aby poznać punkt widzenia autora i móc skonfrontować się z jego opiniami, choć, oczywiście, nie są one przedstawione w sposób wyczerpujący, a stanowią jedynie punkt wyjścia do ewentualnej dyskusji. Autor, jak sam wspomina, nie konfrontuje zawartych w książce wypowiedzi z aktualnym stanem wiedzy, nie ma ona bowiem charakteru publikacji naukowej, a jest jedynie zbiorem różnych przemyśleń, jakie pojawiły się u autora w czasie jego życia. Tak należy też potraktować tę książkę – jako sposób autora na podzielenie się z czytelnikiem swoimi refleksjami na temat otaczającego go świata, bez chęci narzucania komukolwiek swojej opinii, biór obserwacji doświadczonego, niemal dziewięćdziesięcioletniego człowieka. I w tej roli sprawdza się ona znakomicie.

Zbiór felietonów Henryka Grabowskiego to doskonała pozycja książkowa skrojona na miarę swoich czasów. W dobie krótkich, często obrazkowych form komunikacji, niewielka długość zawartych w publikacji tekstów sprawdza się znakomicie i zachęca do sięgnięcia po lekturę tych, którzy chcą spróbować czegoś odrobinę ambitniejszego niż kolejne memy z Instagrama, a jednocześnie nie znajdują czasu na lekturę długich i nużących filozoficznych rozważań. Lekki styl autora sprawia, że odbiorcą jego tekstów może być właściwie każdy, a trafność sformułowań skłania do refleksji i pozostawia w czytelniku ślad w postaci dalszych poszukiwań i wyciągania własnych wniosków. To idealna książka do przeczytania w tramwaju, autobusie,w kolejce do lekarza, czy, po prostu, w przelocie między kolejnymi punktami na liście obowiązków do wykonania.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/43401-krotko-mowiac-trzy-akapity.html

Napisz recenzje

Grabowski Henryk

Henryk Grabowskiprof. dr hab. Henryk Grabowski – emerytowany profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wykładał teorię wychowania fizycznego i metodologię badań naukowych. W latach 1996–2005 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, od 2003 do 2010 roku – członkiem Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN.

Jest autorem wielu książek z teorii wychowania fizycznego, pedeutologii i metodologii badań naukowych, m.in.: Procesy selekcji na studia wychowania fizycznego (1973, PWN), Studia a sytuacja społeczno-zawodowa absolwentów uczelni wychowania fizycznego (1977, PWN), O kształceniu i wychowaniu fizycznym (1987, Ossolineum), Teoria fizycznej edukacji (1997 i 1999, WSiP), Co koniecznie trzeba wiedzieć o wychowaniu fizycznym (2000, Impuls), Uwagi krytyczne o wychowaniu fizycznym i kształceniu nauczycieli (2004, Impuls), Wykłady z metodologii badań empirycznych (2013, Impuls), a także redaktorem prac zbiorowych: Społeczno-pedagogiczne problemy kształcenia w uczelniach wychowania fizycznego (1993, AWF), Metody empiryczne w naukach o kulturze fizycznej (1996, AWF), Perspektywy poznawcze i praktyczne nauk o kulturze fizycznej (2002, AWF). Opublikował również trzy zbiory felietonów: Miscellanea, czyli rzeczy rozmaite (2007, Fall), Notatki akademickie (2010, Impuls), Minieseje o życiu, nauce i edukacji (2016, Impuls).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Grabowski Henryk

ISBN druk

978-83-8294-262-0

ISBN e-book

Objętość

66 stron

Wydanie

I, 2023

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Wstęp        

O aberracji       
O ambiwalencji       
O bezinteresowności      
O centralnym zarządzaniu      
O chciwości       
O cynizmie    
O człowieczeństwie       
O czystości      
O demokracji      
O dobrej starości   
O dobrej śmierci      
O dyskusji    
O egalitaryzmie    
O egoizmie       
O empatii      
O erotyzmie ludzi starszych      
O fazach życia   
O felietonistyce      
O głupocie   
O godności    
O gotowaniu   
O grafomanii      
O granicach ludzkich możliwości   
O grzechu      
O hejcie       
O hipokryzji   
O homofobii   
O inteligencji    
O karze śmierci      
O kondycji fizycznej młodzieży  
O konformizmie      
O końcówce    
O kreaturach    
O krytyce      
O kształceniu nauczycieli 
O kulturze obrazkowej      
O leczeniu chorób      
O mechanizmach obronnych       
O modzie   
O molestowaniu nieletnich 
O moralności   
O motywach działalności człowieka   
O nauce    
O niepowodzeniach    
O nierządzie       
O niezbadanych wyrokach       
O okrucieństwie      
O osobliwościach      
O patriotyzmie      
O paleniu      
O parlamencie    
O pewnej asymetrii      
O pewnym paradoksie   
O piciu      
O pisaniu   
O polityce   
O politykach    
O politykach w rządzie      
O pomaganiu    
O pomyleniu pojęć    
O postawach roszczeniowych 
O postępie    
O potrzebie pragnień    
O pozornych paradoksach   
O pożądaniu      
O pracy      
O przemówieniach polityków   
O przyjaźni   
O pytaniach bez odpowiedzi  
O rewolucji w pisaniu      
O rodzicielskiej miłości    
O rozkoszach cielesnych      
O sadyzmie  
O satrapach    
O seksualizacji      
O skromności    
O solidarności       
O sporcie       
O sprawiedliwości   
O starczym otępieniu   
O szczęściu      
O sztucznej inteligencji    
O śmierci    
O tandecie      
O transpłciowości   
O wegetacji    
O wegetarianizmie  
O wodzie    
O wolnej woli    
O wstydzie  
O wyborach      
O wyobraźni    
O wyrozumiałości    
O zależności między postępem a szczęściem   
O zapaści psychicznej nieletnich    
O zarządzaniu edukacją   
O zdrowiu      
O złośliwości      
O złudzeniu mentalnym   
O żądzy władzy      
O życiu po życiu   

Zamiast zakończenia

Zamiast zakończenia

Dzień z życia emerytowanego profesora

Jestem emerytowanym nauczycielem akademickim. Wstaję około godziny dziewiątej. Zaczynam od przygotowania śniadania dla zmagającej się z chorobą bliskiej mi osoby. O godzinie dziesiątej z filiżanką mocnej kawy siadam do pisania felietonów, których zbiór znalazł się właśnie w Twoich, Czytelniku, rękach. W południe biorę prysznic i idę na zakupy. Na przygotowanie obiadu, który zawsze składa się z dwóch dań, poświęcam około dwóch godzin. Następnie staram się wygospodarować chwilę na ulubione czytanie, zwłaszcza biografii. Potem, sporadycznie, zabieram chorą osobę na spacer, a dwa razy w tygodniu uczęszczam systematycznie na pływalnię. Wraz z przygotowaniami i drogą w obydwie strony zajmuje mi to dwie godziny, z czego w wodzie spędzam trzydzieści minut, przepływając sześćset metrów bez zatrzymywania się. Po powrocie do domu szykuję chorej kolację, pomagam przy wieczornej kąpieli i przygotowuję dla niej lekarstwa na drugi dzień. Karmię również papużkę i myszki otrzymane w spadku od wnuka, który w czasie odwiedzin wyręcza mnie w tym. O godzinie dziewiętnastej zapalam pierwszą fajkę, a o dwudziestej robię sobie drinka z wódki, soku pomidorowego i lodu. Gapiąc się w telewizor, zwykle myślę o czymś zupełnie innym od tego, co widzę na ekranie. Często robię z tego notatki na wcześniej przygotowanych karteczkach, by później wykorzystać je do pisania. Kładę się około północy. W łóżku, aby szybciej zasnąć, słucham audycji radiowych, głównie o polityce. Tak wygląda każdy mój dzień. Jeszcze nie wiem, co zrobię z czasem uwolnionym od pisania po oddaniu tego zbiorku do druku.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło