Myśli o nauce i szkolnictwie wyższym edukacji wychowaniu fizycznym i sporcie kształceniu i pracy nauczycieli pisaniu życiu i lud

Myśli o nauce i szkolnictwie wyższym edukacji wychowaniu fizycznym i sporcie kształceniu i pracy nauczycieli

Podtytuł: pisaniu życiu i ludziach
ISBN: 978-83-8095-461-8
18,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 18,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

[...] Autor potrafi w kilku zdaniach zawrzeć bardzo trafne oceny tego, co go otacza. Jeśli z czymś się nie zgadza, umie mówić o tym otwarcie. Jego obserwacje dotyczą zarówno edukacji, jak i życia w społeczeństwie: ... [...]

Ilość

Od Autora

Kiedyś napisałem, że tym, co w pisaniu tekstu naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego wydaje się najtrudniejsze, a zarazem najbardziej pożądane, jest spełnienie wymogu, aby kwestie wcześniej sformułowane były uzasadnieniem tych formułowanych później, a równocześnie każda z nich zawierała samodzielną porcję informacji. Dowolne akapity wyjęte z takiego tekstu nie zakłócają ciągłości wywodu. Świadczy to o tym, że każda fraza, oprócz logicznych powiązań z sąsiednimi, ma również swoją autonomiczną wartość. Niniejszy zbiór jest próbą weryfikacji powyższego stwierdzenia na przykładzie własnych tekstów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Ciekaw jestem, czy wyjęte z opublikowanych przeze mnie pozycji zwartych (kilkunastu) i artykułów (kilkuset) akapity spełniają wymogi samodzielnych jednostek informacji bez ich wcześniejszego uzasadniania i późniejszego doprecyzowywania. Ocenę pozostawiam Czytelnikowi.

Treści poszczególnych akapitów ujętych w rozdziały dotyczą tego, czym się przez całe życie zajmowałem, a więc nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji, wychowania fizycznego i sportu, kształcenia i pracy nauczycieli oraz pisania. Ponieważ w tym czasie żyłem w określonym środowisku, ostatni rozdział dotyczy życia i ludzi.

Ewentualna zbieżność zawartych tutaj sformułowań z tekstami innych autorów może być tylko przypadkowa. Nie można wykluczyć, że zasłyszana lub przeczytana kiedyś czyjaś wypowiedź do tego stopnia uległa internalizacji, że nieświadomie uznałem ją za swoją. Za ewentualne takie przypadki gorąco przepraszam poszkodowanych. Jednocześnie zgodność merytoryczną moich poglądów z poglądami innych autorów uważam za jak najbardziej dopuszczalną, a nawet pożądaną.

pisaniu życiu i ludziach
100 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Grabowski Henryk

Henryk Grabowskiprof. dr hab. Henryk Grabowski – emerytowany profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wykładał teorię wychowania fizycznego i metodologię badań naukowych. W latach 1996–2005 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, od 2003 do 2010 roku – członkiem Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN.

Jest autorem wielu książek z teorii wychowania fizycznego, pedeutologii i metodologii badań naukowych, m.in.: Procesy selekcji na studia wychowania fizycznego (1973, PWN), Studia a sytuacja społeczno-zawodowa absolwentów uczelni wychowania fizycznego (1977, PWN), O kształceniu i wychowaniu fizycznym (1987, Ossolineum), Teoria fizycznej edukacji (1997 i 1999, WSiP), Co koniecznie trzeba wiedzieć o wychowaniu fizycznym (2000, Impuls), Uwagi krytyczne o wychowaniu fizycznym i kształceniu nauczycieli (2004, Impuls), Wykłady z metodologii badań empirycznych (2013, Impuls), a także redaktorem prac zbiorowych: Społeczno-pedagogiczne problemy kształcenia w uczelniach wychowania fizycznego (1993, AWF), Metody empiryczne w naukach o kulturze fizycznej (1996, AWF), Perspektywy poznawcze i praktyczne nauk o kulturze fizycznej (2002, AWF). Opublikował również trzy zbiory felietonów: Miscellanea, czyli rzeczy rozmaite (2007, Fall), Notatki akademickie (2010, Impuls), Minieseje o życiu, nauce i edukacji (2016, Impuls).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Grabowski Henryk

ISBN druk

978-83-8095-461-8

ISBN e-book

 

Objętość

102 stron

Wydanie

I, 2018

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Od autora 

O nauce i szkolnictwie wyższym 

O edukacji 

O wychowaniu fizycznym i sporcie 

O kształceniu i pracy nauczycieli 

O pisaniu 

O życiu i ludziach 

Myśli nie tylko o nauce - recenzja

Edukacja, praca zawodowa, codzienne kontakty z otaczającym nas światem i ludźmi przynoszą często wiele ciekawych przemyśleń. Część z nich dotyczy naszego jednostkowego przypadku, a część wręcz przeciwnie – jest bardzo uniwersalna. Rzadko kto z nas je spisuje, a jedynie dzieli się nimi z bliskimi.

Na rynku wydawniczym istnieje wiele myśli spisanych – większość z nich ma charakter biograficzny (pamiętnikarski) lub aforystyczny. Nakładem Oficyny Wydawniczej „Impuls” ukazał się zbiór wyjątkowy, bo dotyczący wielu zagadnień, z którymi każdy z nas miał lub ma do czynienia: zbiór przemyśleń Henryka Grabowskiego pod tytułem Myśli o nauce i szkolnictwie wyższym, edukacji, wychowaniu fizycznym i sporcie, kształceniu i pracy nauczycieli, pisaniu, życiu i ludziach.

Henryk Grabowski to emerytowany profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, były członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Jest autorem wielu książek z teorii wychowania fizycznego, pedeutologii i metodologii badań naukowych oraz redaktorem naukowych prac zbiorowych. Opublikował także trzy zbiory felietonów publikowanych w latach 2006-2016 na łamach „Forum Akademickiego”, „Lidera” czy „Pulsu AWF”.

Sentencje zebrane w niewielkich rozmiarów zbiorze wyjęte zostały z kilkunastu innych publikacji oraz kilkuset opublikowanych wcześniej artykułów. Podzielono je tematycznie na sześć rozdziałów, które zgodnie z tytułem odnoszą się do tego, czym przez całe życie zawodowe zajmował się prof. Grabowski, czyli nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji, wychowania fizycznego i sportu, kształcenia i pracy nauczycieli oraz pisania. Ostatni rozdział poświęcony jest funkcjonowaniu w określonym środowisku i dotyczy życia i ludzi.

Grabowski jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, jednak jako twórca wielu publikacji naukowych doskonale wie, jakie czyhają na niego wyzwania i informuje o tym swoich czytelników już na wstępie: „(…) tym, co w pisaniu tekstu naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego wydaje się najtrudniejsze, a zarazem najbardziej pożądane jest spełnienie wymogu, aby kwestie wcześniej sformułowane były uzasadnieniem tych sformułowanych później, a równocześnie każda zawierała samodzielną porcję informacji. Dowolne akapity wyjęte z takiego tekstu nie zakłócają ciągłości wywodu. Świadczy to o tym, że każda fraza, oprócz logicznych powiązań z sąsiednimi, ma również swoją autonomiczną wartość”.

Ocenę czy akapity zawarte w zbiorze myśli spełniają warunek bycia samodzielną jednostką informacji, autor zostawia oczywiście czytelnikowi. A każdy czytelnik Myśli o nauce i szkolnictwie wyższym… nie będzie miał wątpliwości, że tak właśnie jest.

Autor potrafi w kilku zdaniach zawrzeć bardzo trafne oceny tego, co go otacza. Jeśli z czymś się nie zgadza, umie mówić o tym otwarcie. Jego obserwacje dotyczą zarówno edukacji, jak i życia w społeczeństwie: polityki, kultury, wolności, a nawet alkoholu. Jako praktyk posiada Grabowski zupełnie inną perspektywę, z której formułuje swoje przemyślenia. Perspektywę człowieka z niezbędną wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu jego myśli są niezwykle ciekawe i trafne. Dobitność i aktualność wielu cytatów nie tylko wywołuje uśmiech na twarzy, często prowadzi czytelnika do refleksji czy wręcz zadumy nad kondycją człowieka i świata, w którym przyszło mu żyć. Dlatego po książkę powinni sięgnąć nie tylko studenci czy pracownicy naukowi, lecz wszyscy, którzy cenią sobie opinie innego człowieka na ważkie dla nas tematy.

Katarzyna Krzyżanowska

Henryk GRABOWSKI, Myśli o nauce i szkolnictwie wyższym, edukacji, wychowaniu fizycznym i sporcie, kształceniu i pracy nauczycieli, pisaniu, życiu i ludziach, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2018.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło