Maks, Robi I Stworek Z Werandy - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: favorite Trafienie: 614

"Maks, Robi i Stworek z werandy" to książka, która przekazuje dzieciom pozytywne wartości. Może pełnić rolę książki terapeutycznej dla dzieci, których rodzice postanowili się rozstać.

Recenzja

"Maks, Robi i Stworek z werandy" to ciepła opowieść dla dzieci, która pokazuje jak dużą wartością jest przyjaźń. Maks to dziesięcioletni chłopiec, który mieszka z mamą. Po rozwodzie rodziców, tatę widuje tylko raz na jakiś czas. Choć Maks bardzo tęskni za tatą może spędzać z nim tylko weekendy, gdyż tata mieszka w mieście oddalonym o sześćdziesiąt kilometrów. Za każdym razem, kiedy chłopiec u niego przebywa bawi się doskonale. Razem oglądają filmy, spacerują. U taty mieszka też jego ukochany labrador Robi, więc każde odwiedziny, to jednocześnie spotkanie z uwielbianym psem. Podczas jednej z wizyt, kiedy Maks zostaje sam w mieszkaniu taty zauważa on na werandzie dziwnego stworka. Jak się okazuje mały Stworek potrafi mówić i wyjaśnia Maksowi, że jest bożątkiem i jego zadaniem jest opiekowanie się domem. Maks szybko zaprzyjaźnia się z nowym małym przyjacielem. Nadaje mu imię Florek i wyjaśnia skomplikowane niuanse ludzkiego życia. Florek jest bardzo zaciekawiony opowieściami chłopca, więc postanawia mu towarzyszyć- chowa się w plecaku i jedzie z Maksem do domu. Kiedy chłopiec odkrywa obecność bożątka nie ma już wyjścia, musi opiekować się nim, aż do ponownej wizyty u taty. Maks zabiera Stworka nawet do szkoły, gdzie ten natychmiast zyskuje grono sympatyków. Uczestniczy również w szkolnych wydarzeniach, a nawet spędza noc u jednej z koleżanek Maksa. I choć bawi się doskonale ostatecznie wraca na swoją werandę w domu taty Maksa. 

Ta historia to bardzo ciekawe opowiadanie dla dzieci, w którym na pierwszy plan wysuwa się motyw przyjaźni i związanych z nią uczuć. Maks i Florek na początku muszą poznać siebie nawzajem. Wkrótce muszą zmierzyć się również z różnymi sytuacjami związanymi z przyjaźnią- z zaufaniem, zazdrością, cierpliwością, tęsknotą, ale także otwartością na potrzeby innych. Chłopiec i jego mały przyjaciel uczą się tego, jak nie ograniczać drugiej osoby i akceptować jej potrzeby. 

Bardzo podoba mi się również motyw związany z rodziną Maksa. Wydaje mi się, że w polskiej literaturze dziecięcej wciąż mało jest książek, które pokazywałyby rozbite rodziny. Takie sytuacje jednak w rzeczywistości są bardzo częste i oczywiście trudne dla dzieci. To bardzo dobrze, kiedy mogą one odnaleźć w książkach rodziny podobne do swojej, kiedy na przykład tata mieszka osobno. Pokazane są tutaj również uczucia Maksa, który tęskni za tatą i cieszy się na każdą wizytę u niego. Myślę, że czytelnicy będący w podobnej sytuacji rodzinnej mogą z powodzeniem utożsamiać się z Maksem i odnaleźć w nim bratnią duszę. 

Oczywiście ciekawa jest również postać Stworka Florka, który jest postacią całkowicie nierzeczywistością, dzięki czemu dodaje książce elementu fantasy. Taki bohater z pewnością wpływa pozytywnie na wyobraźnię dzieci (chyba każde dziecko chciałoby spotkać takiego stworka). W dodatku jest on małym psotnikiem i nie słucha dobrych rad swojego przyjaciela, co bez wątpienia dodaje książce elementu humorystycznego. 

"Maks, Robi i Stworek z werandy" to książka, która przekazuje dzieciom pozytywne wartości. Może pełnić rolę książki terapeutycznej dla dzieci, których rodzice postanowili się rozstać. To opowieść pełna humoru, z bardzo dobrym przekazem. Liczy zaledwie 60 stron, więc doskonale nadaje się zarówno do samodzielnego czytania, jak i wspólnej lektury z rodzicem. Książka ma również swoją kontynuację, dzięki czemu mali czytelnicy mają okazję ponownie spotkać się z bohaterami.


źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/35701-maks-robi-i-stworek-z-werandy.html

Zapraszamy do publikacji: https://www.impulsoficyna.com.pl/ksiazki-do-edukacji-przedszkolnej-i-wczesnoszkolnej/2252-1717-maks-robi-i-stworek-z-werandy.html#/27-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło