Niepełnosprawność intelektualna i praca. Gra w/o emancypację - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 136

„Niepełnosprawność intelektualna i praca” to pozycja jak najbardziej godna uwagi. Pozwala lepiej zrozumieć wiele aspektów społecznych i też państwowych oraz zdobyć rzetelną wiedzę

Recenzja

W obecnym świecie dyskryminacja i opieranie się na stereotypach nadal ma miejsce. Mogłoby się wydawać, że jesteśmy coraz to bardziej postępowi i nasza świadomość otaczającego nas świata jest znacznie szersza, lecz nadal wiele aspektów zostaje zesłane na margines. Pomija się je lub otwarcie dyskryminuje, tylko dlatego że jest to dla nas odmienne lub niewystarczające. Tylko że my sami tworzymy definicje tych dwóch słów. Dlaczego mamy żyć w takim świecie? Czy nie powinniśmy jeszcze bardziej się starać, by każdy miał realnie te obiecane możliwości i mógł liczyć na odpowiednią pomoc? To stanowczo pytanie retoryczne, ponieważ odpowiedź narzuca się sama i wydaje się być najwłaściwszą.

Jedną z takich spraw jest niepełnosprawność intelektualna, która sama w sobie jest często odczuwana jako obciążająca, a dodatkowo stygmatyzacja i ograniczone możliwości na przykład pracy pogłębiają problem jeszcze bardziej. Z tego względu zdecydowałam się na zapoznania z naukową pozycja Agnieszki Woynarowskiej „Niepełnosprawność intelektualna i praca. Gra w/o emancypację”.

Byłam niezmiernie ciekawa tej książki, ponieważ tak jak zaczęłam – temat wydaje mi się bardzo ciekawy i intrygujący. Choć przyznam, że miałam małe obawy w stosunku do tej pozycji literackiej. W ostatnim czasie nie czytałam typowo naukowych dzieł, które są obszerne pod względem treści. Najczęściej sięgałam po artykuły naukowe lub dla przyjemności po książki popularno-naukowe. Nie byłam pewna, czy odzwyczajenie od tego jednak odmiennego języka mnie nie zniechęci. Miałam trochę racji, choć w żaden sposób nie jest to wada. 

„Niepełnosprawność intelektualna i praca” to pozycja nie tylko literacka, ale też naukowa. Język, którym posługuje się pisarka, jest naprawdę ciężki i skomplikowany. Pojawia się wiele specjalistycznego słownictwa i odwołań, które dla osób zajmujących się na co dzień tym tematem są oczywiste, ale dla laików już stanowczo nie. Po prostu zaczynając czytać, należy pamiętać, że to nie jest powieść fabularna czy poradnik, ale już konkretne dzieło badawcze. Z tego względu wymaga skupienia, analizowania treści, czasami powracania do niektórych fragmentów i przede wszystkim potrzeba na tę książkę o wiele więcej czasu. 

Jeśli już jesteśmy osobą, która poszukuje rzetelnej wiedzy lub czerpie radość z jej zdobywania, czy pogłębiania, jest to książka wyjątkowo wartościowa i pozwalająca na poszerzenie horyzontów oraz uzyskanie dowodów zjawisk społecznych. W pierwszej części książki jako czytelnicy możemy odnaleźć spojrzenie na współczesną Polskę przez pryzmat różnych definicji pracy i teorii jej dotyczącej. Oczywiście też w kontekście niepełnosprawności intelektualnej. To ciekawy do analizy obraz społeczeństwa, który dał mi możliwość lepszego zrozumienia następnie przedstawionych badań autorki. W kolejnych częściach zapoznajemy się właśnie z metodologią konkretnych badań, by następnie zyskiwać jeszcze szerszą perspektywę spojrzenia na sytuację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Doktor Agnieszka Woynarowska daje szansę lepiej zrozumieć te osoby i ich spojrzenie na świat pracy. 

Chciałabym zwrócić uwagę na pewną oczywistość w literaturze naukowej. Jednak nie jestem recenzentem prac naukowych, tylko recenzentem ogólnie pojętej literatury, więc postanowiłam podkreślić, że wszystkie informacje zawarte w książce są poparte innymi dowodami naukowymi. Nie istnieją badania, teorie czy stwierdzenia, które biorą się znikąd. One zostały wcześniej sprawdzone i poparte przez innych badaczy. Dlatego każdą inspirującą nas informację można dokładnie sprawdzić, a bibliografię wykorzystać jako początek szerokich poszukiwań literatury, co osobiście zamierzam zrobić dla zaspokojenia swojej ciekawości, ale też dlatego że niektóre rzeczy okazały się przydatne do moich studiów. 

„Niepełnosprawność intelektualna i praca” to pozycja jak najbardziej godna uwagi. Pozwala lepiej zrozumieć wiele aspektów społecznych i też państwowych oraz zdobyć rzetelną wiedzę. Książkę czyta się powoli i w bardzo dużym skupieniu, ale warto poświęcić ten czas i zaangażować się w jej lekturę. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/35283-niepelnosprawnosc-intelektualna-i-praca.html

Zapraszamy do publikacji: https://www.impulsoficyna.com.pl/niepelnosprawnosc-w-stopniu-lekkim-i-glebokim/2189-1634-niepelnosprawnosc-intelektualna-i-praca.html#/27-wersja_ksiazki-ksiazka_drukowana_papierowa

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło