Uzdolnienia matematyczne u dzieci - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 50

Kto powinien sięgnąć po publikację Karoliny Skarbek? Z pewnością studenci kierunków matematycznych oraz pedagogicznych...Co pozwala rozwinąć skrzydła dzieciom uzdolnionym matematycznie?

Nie jest tajemnicą, że liczebność klas oraz wynikający z nadmiaru uczniów i obowiązków brak czasu mają niekorzystny wpływ na zdolnych, nie tylko matematycznie, uczniów. Jednak jakie inne czynniki mogą wpłynąć na dzieci, powodując rozwój bądź wyhamowanie ich umiejętności? Biorąc pod uwagę, że znajomość matematyki jest niezbędna w codziennym życiu, każdy, komu na sercu leży edukacja matematyczna uczniów w młodszym wieku szkolnym, powinien sięgnąć po „Uzdolnienia matematyczne u dzieci” autorstwa Karoliny Skarbek, publikację wydaną przez Oficynę Wydawniczą Impuls. 

okładkaKsiążka „Uzdolnienia matematyczne u dzieci” jest opracowaniem o charakterze typowo naukowym. Autorka przedstawia efekty badań w kierunku wspierania, tudzież blokowania uzdolnień matematycznych dzieci. Rozpoczyna od wytłumaczenia pojęcia uzdolnień, jak są rozumiane i po czym je rozpoznawać. Posiłkując się literaturą pedagogiczną i psychologiczną, niezwykle szczegółowo omawia różnorodne koncepcje zdolności (pojawiają się takie nazwiska, jak Howard Gardner, czy Wiesława Limont), wskazując na to, że nie można patrzeć na uczniów wyłącznie pod kątem poziomu inteligencji. Oprócz dokładnego przedstawienia teorii zdolności, Karolina Skarbek wymienia wskaźniki wyróżniające dziecko uzdolnione matematycznie, powołując się m.in. na badania Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, znanej z opracowań dotyczących edukacji matematycznej w przedszkolu. Jak się okazuje, tematyce tej naukowcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie, przyglądają się głównie wtedy, gdy uczniowie są już na wyższych szczeblach edukacji m.in. pod koniec szkoły podstawowej i w liceum. Co jednak dzieje się o wiele wcześniej, gdy dzieci dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą i są, jak ta przysłowiowa „czysta karta”? Czy na uzdolnienia matematyczne mają wpływ np. płeć albo środowisko domowe? Autorka próbuje znaleźć odpowiedź na te i na wiele innych istotnych dla edukacji matematycznej pytań. 

W kolejnych rozdziałach książki Karolina Skarbek przygląda się dzieciom, które przejawiały uzdolnienia matematyczne na progu szkoły podstawowej. Prowadząc bardzo wyczerpujące i długotrwałe badania podłużne, przedmiotem badań czyni losy edukacyjne dzieci uzdolnionych matematycznie, z uwzględnieniem stanowiska oraz wpływów środowiska rodzinnego i nauczycieli. Obserwacja wybranej grupy badawczej objęła aż cztery lata i robi doprawdy imponujące wrażenie. Autorka z ogromną wnikliwością zagłębiła się w temat, stosując m.in. takie metody, jak sprawdziany wiadomości, eksperymenty diagnostyczne, ankiety, obserwacje czy wywiady. Poddała analizie zarówno środowisko wychowawcze (czyli sytuację rodzinną, w tym materialną, dzieci) osób wybranych do badań, jak i sposoby, w jaki nauczyciele organizują swoje zajęcia. Zadbała o sprawdzenie szerokiego kontekstu funkcjonowania dziecka w szkole, posiłkując się zdaniem nauczycieli i rodziców. Niezwykle ciekawie przedstawiają się opinie nauczycieli na temat uczniów, ale jeszcze bardziej interesujące są wypowiedzi rodziców na temat systemu edukacji i zakresu, w jakim szkoła wspiera uzdolnionych uczniów. Tak drobiazgowa analiza problemu kończy się postawieniem wniosków oraz udzieleniem wskazówek, z których mogą (a nawet powinni) skorzystać odbiorcy publikacji. Jak się okazuje, już nawet niedługi czas spędzony w szkole powoduje w uczniach spore zmiany. 

Kto powinien sięgnąć po publikację Karoliny Skarbek? Z pewnością studenci kierunków matematycznych oraz pedagogicznych i ,w szczególności, nauczyciele, którym zależy na pozytywnych efektach edukacji. To również nieoceniona pomoc dla wykładowców uczelni pedagogicznych, od których podejścia zależy to, w jaki sposób przyszli nauczyciele będą wspierać uzdolnionych uczniów. Nad „Uzdolnieniami matematycznymi u dzieci” powinni pochylić się w końcu dyrektorzy i organizatorzy systemu edukacji, by w przyszłości podnieść szanse edukacyjne i zadać o to, by dzieci uzdolnione nie zniknęły, a miały szansę na pełen rozwój i odpowiednie wsparcie. W książce kopalnię wiedzy i wskazówek bibliograficznych znajdą wszyscy ci, którzy poszukują informacji na temat idei uzdolnień. Ogromne wrażenie robi bowiem kilkustronicowa bibliografia będąca przeglądem dotychczasowych badań i teorii dotyczących edukacji matematycznych i pracy z uczniem zdolnym.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/32195-uzdolnienia-matematyczne-u-dzieci.html

Zapraszamy do publikacji w naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/publikacje-naukowe/2116-terapia-interdyscyplinarna.html

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło