Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu

Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu

Podtytuł: Objawy i wspomaganie
ISBN: 978-83-8095-238-6
22,86 zł

Wyświetl historię cen produktu

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Na polskim rynku wydawniczym wiele jest publikacji na temat autyzmu. Jednak wciąż rzadko zdarza się, żeby rodzice dzieci dotkniętych tym zaburzeniem dzielili się z czytelnikami swoją wiedzą, przeżyciami i doświadczeniami. Taka jest właśnie książka Beaty Zawiślak, mamy Maćka – chłopca z autyzmem.

Wersja książki
Ilość

Książka Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu porusza trudny temat autyzmu dziecięcego.

Chociaż na rynku wydawniczym jest wiele poradników poświęconych tej problematyce, jednak ich autorzy to najczęściej lekarze, psycholodzy i pedagodzy. Książka Beaty Zawiślak to pozycja szczególna. Jego autorka jest pedagogiem, ale przede wszystkim mamą sześcioletniego chłopca, która towarzyszy dziecku autystycznemu w każdej chwili jego życia, na każdym etapie jego rozwoju, w każdym momencie jego zmagań z chorobą. Autorka jest nie tylko osobą, która aktywnie uczestniczy w terapii dziecka autystycznego, ale także kreuje tę terapię, od kilku lat poszukując różnych możliwości pomocy.

W pracy znajdziemy dokładne omówienie przejawów autyzmu oraz opis sytuacji dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny (rodziców, rodzeństwa). Autorka wskazuje także sposoby radzenia sobie w tej sytuacji, z uwzględnieniem wielu form terapii.

Poruszane w pierwszej części książki kwestie zostały poszerzone o opis doświadczeń i działań podejmowanych przez Autorkę i jej rodzinę, co jest dużym atutem pracy.

Książka ta to niezwykle przydatny poradnik, który może służyć rodzinom dzieci autystycznych oraz specjalistom i studentom zainteresowanym autyzmem.


Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiam zasady orzekania o niepełnosprawności, a także instytucje zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych.

W rozdziale drugim omawiam zagadnienie autyzmu w aspektach: kontaktów społecznych, języka emocji, rozwoju komunikacji społecznej, integracji zmysłów, napięcia mięśniowego, energii i zachowania dziecka.

W kolejnym rozdziale przedstawiam problematykę dotyczącą wspomagania dziecka z niepełnosprawnością. Opisuję pracę terapeutyczno-edukacyjną skierowaną do dzieci autystycznych oraz metody stymulacji ich rozwoju psychoruchowego i społecznego. Jednocześnie poruszam kwestię pomocy rodzinie w akceptacji niepełnosprawności dziecka.

W rozdziale czwartym analizuję wybrany przypadek dziecka autystycznego: zaburzenia w sferze rozwoju psychoruchowego i społecznego, metody wczesnego wspomagania rozwoju, a także dylematy przeżywane przez członków rodziny w procesie pełnej, bezwarunkowej akceptacji niepełnosprawności dziecka.

Książkę zamyka podsumowanie rozważań merytorycznych na temat funkcjonowania dziecka autystycznego.

Objawy i wspomaganie
295 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-238-6

Beata Zawiślak

mgr Beata Zawiślak - pedagog, wykładowca, autorka książki Dziecko autystyczne. Prawdziwa opowieść o Maciusiu. Wyd. Impuls, Kraków 2012, kilkunastoletni praktyk w pracy z osobami z deficytami rozwojowymi, absolwentka studiów podyplomowych Umiwersytetu Śląskiego kierunku - Psychologia Zachowań Społecznych, odbyte szkolenia dotyczące zagadnień autyzmu - Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą w Warszawie, Fundacji Prodeste Opole. Małoplski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, szkolenia u dr Masgutowej dotyczące integracji odruchów, aktywne uczestnictwo w sympozjach, konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych dotyczących zagadnień autyzmu.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Beata Zawiślak

ISBN druk

978-83-8095-238-6

ISBN e-book

978-83-8095-238-6

Objętość

68 stron

Wydanie

III, 2017

Format

B5 (160x235). E-book: pdf

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Wstęp 


CZĘŚĆ 1
Rozdział 1. Dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie   

1.1. Niepełnosprawność dziecka   
1.2. Orzeczenie o niepełnosprawności    

Rozdział 2. Objawy autyzmu    

2.1. Kontakty społeczne    
2.2. Język emocji    
2.3. Rozwój komunikacji    
2.4. Rozwój poznawczy    
2.5. Napięcie mięśniowe    
2.6. Energia i zachowanie      

Rozdział 3. Wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością      

3.1. Wczesne wspomaganie dzieci z autyzmem    
3.2. Metody stymulacji rozwoju psychoruchowego i społecznego dziecka autystycznego
3.3. Środowisko rodzinne dzieci z autyzmem

CZĘŚĆ 2
Rozdział 4. Charakterystyka przypadku 

4.1. Metody wczesnego wspomagania rozwoju dziecka autystycznego
4.2. Dylematy przeżywane przez matkę w procesie pełnej, bezwarunkowej akceptacji niepełnosprawności dziecka

Zakończenie    
Bibliografia      
Aneks    

fragment

Na polskim rynku wydawniczym wiele jest publikacji na temat autyzmu. Jednak wciąż rzadko zdarza się, żeby rodzice dzieci dotkniętych tym zaburzeniem dzielili się z czytelnikami swoją wiedzą, przeżyciami i doświadczeniami. Taka jest właśnie książka Beaty Zawiślak, mamy Maćka – chłopca z autyzmem. […]

Szczególnie interesujący jest czwarty rozdział jej pracy, w którym została opisana historia zmagań rodziców Maciusia: intensywne poszukiwanie wszelkich możliwych sposobów leczenia i wspierania rozwoju chłopca, a także opis zastosowanych metod terapii, wśród których nie brakuje metod nowatorskich i kontrowersyjnych. Podobną drogę przechodzi wielu rodziców dzieci z autyzmem i doświadczenia Autorki z pewnością będą im bliskie.

O wartości tej publikacji przesądza jej autentyczność: miłość matki odczuwalna jest w każdym zdaniu na temat Maćka. Sądzę, że lektura książki będzie interesująca dla wielu osób: rodzicom dzieci z autyzmem dostarczy wsparcia, które można otrzymać tylko od kogoś, kto przeżywa to samo, a profesjonalistom i studentom przygotowującym się do pracy z osobami z autyzmem i ich rodzinami pomoże w zrozumieniu sytuacji tych rodzin i uświadomi determinację, z jaką rodzice walczą o swoje dzieci.

prof. dr hab. Ewa Pisula

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło