Celem prezentowanej publikacji jest ukazanie istoty specyficznych zaburzeń rozwoju umiejętności arytmetycznych na tle zaburzeń rozwoju umiejętności szkolnych, ze wskazaniem odrębności mechanizmów i objawów dyskalkulii rozwojowej z jednej strony, z drugiej zaś – zwróceniem uwagi na możliwość jej współwystępowania z dysleksją. Praca zawiera przegląd dotychczas prowadzonych badań nad zaburzeniami rozwoju umiejętności arytmetycznych. Od początku lat dziewięćdziesiątych obserwuje się poważny wzrost zainteresowania problematyką specyficznych trudności w uczeniu się matematyki w wielu krajach, co prowadzi do coraz nowszych odkryć i bardziej pogłębionych analiz, ukierunkowanych na zastosowanie uzyskiwanych rezultatów w praktyce psychologicznej i pedagogicznej. Opracowanie otwiera dyskusję na temat problemów związanych z diagnozą dyskalkulii, utrudniających trafne i rzetelne jej rozpoznanie.
Książka jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, którymi są m.in. rodzice, nauczyciele, psychologowie, terapeuci, pedagodzy szkolni.
jest adiunktem w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki zaburzeń rozwoju i uszkodzeń układu nerwowego. Jej praca doktorska dotyczyła sprawności językowej w zakresie posługiwania się konstrukcjami przyimkowymi u dzieci z dysleksja rozwojowa. Dr U. Oszwa jest autorka trzech monografii z zakresu psychologii klinicznej dziecka oraz zaburzeń rozwoju umiejętności arytmetycznych. Zredagowała dwie prace zbiorowe. Przygotowała rozprawę habilitacyjną na temat procesów operowania liczbami u dzieci z trudnościami w matematyce.
Współpracuje naukowo z ośrodkami akademickimi w Wielkiej Brytanii – The Institute of Cognitive Neurosciences, University College London oraz Faculty of Education, Cambridge University. Po uzyskaniu kwalifikacji terapeuty w Wielkiej Brytanii pracowała w Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, UK na oddziale neurorehabilitacji, zdobywając doświadczenie w praktyce klinicznej.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor
Urszula Oszwa
ISBN druk
978-83-7308-789-7
ISBN e-book
978-83-8294-066-4
Objętość
132 stron
Wydanie
IV, 2008.
Format
B5 (160x235). E-book: PDF
Oprawa
miękka, klejona
Wprowadzenie
1. SPECYFICZNE ZABURZENIA ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI SZKOLNYCH
1.1. Istota specyficznych trudności w uczeniu się
1.2. Czytanie, pisanie i dysleksja
1.3. Trudności w uczeniu się matematyki – problemy definicyjne
2. DYSLEKSJA I DYSKALKULIA – ODRĘBNOŚĆ, PODOBIEŃSTWA
2.1. Wspólne i odmienne uwarunkowania obu syndromów
2.2. Językowy i pozajęzykowy aspekt matematyki
2.3. Współwystępowanie trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu
3. SYMPTOMATOLOGIA ZABURZEŃ ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI ARYTMETYCZNYCH
3.1. Dzieci z trudnościami w czytaniu, pisaniu i liczeniu
3.2. Prawidłowo czytające dzieci z trudnościami w matematyce
3.3. Przejawy ryzyka dyskalkulii rozwojowej
4. PROBLEM DIAGNOZY DYSKALKULII ROZWOJOWEJ
4.1. Ocena osiągnięć czy zdolności?
4.2. Techniki oceny osiągnięć i umiejętności szkolnych
4.3. Testy zdolności ogólnych
4.4. Metody pomiaru zdolności specyficznych
4.5. Analiza kliniczna w diagnozie dyskalkulii
5. POMOC DZIECIOM Z DYSKALKULIĄ W ŚWIETLE BADAŃ
5.1. Terapia zaburzeń rozwoju umiejętności arytmetycznych a wyniki badań naukowych
5.2. Pomoc dzieciom z trudnościami w uczeniu się matematyki a doświadczenia praktyki klinicznej
6. W KIERUNKU EFEKTYWNEJ EDUKACJI
6.1. Wyniki badań psychologicznych a nauczanie matematyki
6.2. Czynniki emocjonalno-motywacyjne a dyskalkulia
6.3. Renesans starych eksperymentów
Bibliografia
Aneks
Piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego niż wiedzieć wszystko o jednym" - pisał niegdyś Pascal. Taka uniwersalność to najpiękniejsza rzecz. Tak oto rozpoczyna się książka Urszuli Oszwy. Wiemy jednak, że nie każdy może być taki uniwersalny. Coraz większy procent populacji ma kłopoty z uczeniem się matematyki. Tymczasem to ponownie obowiązkowy przedmiot na maturze. Książka pokazuje zaburzenia rozwoju umiejętności szkolnych w tej dziedzinie oraz sposoby ich likwidacji. Program radzenia sobie z lękiem przed matematyką może być wskazówką nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców uczniów. Należy zwracać uwagę na związek dojrzałości emocjonalnej i odporności na sytuacje trudne z efektywnym uczeniem się tej dziedziny wiedzy. Aneks zawiera opracowane przez lnstitutute of Child Heath w Londynie testy diagnostyczne, które mogą wykorzystać zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczniów na każdym etapie nauki arytmetyki.