Wybrane formy terapii i rehabilitacji osób z autyzmem
Cena
28,57 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 26,00 zł
Książka dostępna w wersji elektronicznej - e-book.
Terapia to wyjątkowy rodzaj kontaktu, w którym interakcje i informacje przekazywane niewerbalnie często mówią więcej o pacjencie niż wypowiadane przez niego słowa. Często tylko po zachowaniach pozasłownych terapeuta może poznać, kiedy pacjent przekazuje na przykład treść niezgodną z jego rzeczywistymi myślami, co ma olbrzymie znaczenie dla postawienia diagnozy i prowadzenia terapii.
W książce opisano wpływ komunikacji i zachowań niewerbalnych na skuteczność terapii. W poszczególnych rozdziałach scharakteryzowano: istotę pozasłownej komunikacji terapeutycznej; znaczenie ekspresji mimicznej (języka twarzy) dla przebiegu terapii; walory kontaktu wzrokowego w interakcji terapeuta-pacjent; komunikację kinezyczną (sposoby gestykulacji), dotykową, proksemiczną (przestrzenną) i paralingwistyczną (głosową) w kontakcie terapeutycznym; zasady obserwacji zachowań niewerbalnych pacjenta; komunikację niespójną w teorii i praktyce terapeutycznej.
Terapia to wyjątkowy rodzaj kontaktu, w którym interakcje i informacje przekazywane niewerbalnie często mówią więcej o pacjencie niż wypowiadane przez niego słowa. Często tylko po zachowaniach pozasłownych terapeuta może poznać, kiedy pacjent przekazuje na przykład treść niezgodną z jego rzeczywistymi myślami, co ma olbrzymie znaczenie dla postawienia diagnozy i prowadzenia terapii. Jest to możliwe z uwagi na to, że mimika, gestykulacja, postawa ciała czy ton głosu, czyli tzw. parajęzyk, zawierają wiele informacji przesyłanych przede wszystkim kanałem emocjonalnym.
Opis
Specyficzne kody
Sikorski Wiesław
doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego i PWSZ w Nysie, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, pedagog kultury. Badacz znaczenia i zastosowania komunikacji interpersonalnej, zwłaszcza niewerbalnej, w oddziaływaniach pedagogicznych i terapeutycznych. Autor ponad 200 publikacji popularno-naukowych oraz książek, m.in. Psychoterapia grupowa różnych pokoleń (2002), Bezsłowne komunikowanie się w psychoterapii (2002), Gesty zamiast słów. Psychologia i trening komunikacji niewerbalnej (2005), Niewerbalna komunikacja interpersonalna. Doskonalenie przez trening (2011).
Wprowadzenie
Rozdział 1
Istota pozasłownej komunikacji terapeutycznej
Subkody komunikacji niewerbalnej
Funkcje przekazu bezsłownego
Cechy pozasłownej komunikacji terapeutycznej
Skuteczna komunikacja terapeutyczna
Rozdział 2
Znaczenie ekspresji mimicznej w komunikacji terapeutycznej
Język twarzy
Mimiczne sprzężenie zwrotne
Ekspresja mimiczna a zdrowie
Wyraz twarzy a zachowanie
Mimiczna dyskryminacja płci
Mimiczna ekspresja emocjonalna
Style mimicznej ekspresji
Mimiczne oznaki kłamstwa
Rozdział 3
Kontakt wzrokowy w interakcji terapeutycznej
Funkcje kontaktu wzrokowego
Kierunek spojrzenia
Wzrokowe wyrażanie emocji
Reakcje źreniczne
Wzrokowe interakcje wewnątrzgrupowe
Rodzaje i intensywność spojrzeń
Wzorce spojrzeń a cechy osobowości
Wzrokowe różnice międzypłciowe
Rozdział 4
Komunikacja kinezyczna w relacji terapeutycznej
Gesty autonomiczne
Gesty ilustracyjne
Gesty adaptacyjne
Gesty regulacyjne
Zgodność posturalna
Pozycje i ruchy ciała
Rozdział 5
Komunikacja dotykowa w procesie terapii
Terapeutyczna moc dotyku
Komunikacyjne walory dotyku
Semantyka dotyku
Przekazy komunikowane dotykiem
Rozdział 6
Komunikacja proksemiczna w przebiegu terapii
Komunikacyjna funkcja otoczenia
Usadowienie przy stole
Strefy dystansu fizycznego
Wystrój wnętrza
Ekologia przestrzenna grupy terapeutycznej
Rozdział 7
Komunikacja paralingwistyczna w dialogu terapeutycznym
Funkcje sygnałów głosowych w terapii
Parametry głosu
Cisza klasyczna i cisza terapeutyczna
Rozdział 8
Obserwacja zachowań niewerbalnych
Umiejętności obserwacyjne
Zasady skutecznej obserwacji terapeutycznej
Obserwacja w praktyce terapeutycznej
Kryteria obserwacyjne zachowań niewerbalnych
Rozdział 9
Niespójna komunikacja w praktyce terapeutycznej
Metakomunikacja
Podwójne związanie
Niespójna komunikacja w rodzinie
Znaczenie niespójnej komunikacji w terapii Gestalt
Odczytywanie niespójnych przekazów
Przyczyny sprzecznych komunikatów
Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel i rysunków
Spis tabel
Spis rysunków
Nieustannie trwają prace badawcze zmierzające do ustalenia, co oprócz zwykłej wizualności zawiera w sobie ekspresja mimiczna, gest, ułożenie ciała itd. Jest to o tyle ważne, że wiedza o „mowie ciała” jest bardzo istotna dla usprawniania i doskonalenia jakości oraz skuteczności wzajemnego porozumiewania się. Znając bowiem znaczenie jak największej liczby przekazów pozasłownych z większą łatwością przyjdzie nam w odpowiedni sposób zareagować na wypowiedź rozmówcy; dokładniej i trafniej ocenić jego intencje czy wątpliwości, których wyrażenie przy pomocy słów jest znacznie utrudnione czy też całkowicie niemożliwe.
Ostatnio dostrzegalny jest wzrost zainteresowania niewerbalną komunikacją. Powstało wiele interesujących prac o znaczeniu i funkcjach zachowań niewerbalnych w biznesie, w pracy czy nawet w miłości. Brakuje natomiast prac o „mowie ciała” w terapii. Tymczasem umiejętność odczytywania przekazów pozasłownych jest wyjątkowo ważna dla praktyki terapeutycznej, i to z wielu powodów. Lukę tę doskonale wypełnia praca W. Sikorskiego.
z recenzji Prof. dr hab. Wojciecha J. Maliszewskiego
Autor z dużą znajomością rzeczy charakteryzuje znaczenie komunikacji niewerbalnej w procesie terapii, zwłaszcza w postępowaniu diagnostycznym i w relacji między terapeutą i pacjentem. Przy czym te walory są tu opisywane w sposób wyjątkowy, bo obejmujący zarówno czynniki specyficzne (proces samej terapii), jak i niespecyficzne (styl komunikowania się, empatia itp.). Zwłaszcza te drugie uzmysławiają Czytelnikowi, że są one tak samo ważne w procesie terapii, jak stosowanie szczegółowych procedur terapeutycznych; ściśle opracowanych metod, form i technik terapeutycznych. To kolejna zaleta recenzowanej pracy.
Autor, jak nikt z polskich badaczy (a być może nawet europejskich), dogłębnie, szczegółowo i precyzyjnie analizuje wpływ komunikacji niewerbalnej na jakość relacji terapeutycznej.
z recenzji prof. dr hab. Macieja Gitlinga