Dziewczęta przewodniczki

Dziewczęta przewodniczki

ISBN: 978-83-8095-428-1
26,67 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint z 1914 r. "Dziewczęta przewodniczki".


Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint z 1914 r. "Dziewczęta przewodniczki".Przedmowa

Mężczyzna i kobieta wspólne cele, lecz różne drogi mają przed sobą, bo życie od każdego z nich innej służby wymaga, inne na każdego wkłada obowiązki.

Składają się na to przyczyny rozmaite, zbyt zawiłe, by je tutaj można było roztrząsać. Samo podkreślanie tej różnicy wystarcza dla objaśnienia stanowiska, jakie zajęła miss Agnes Baden-Powell w swoim podręczniku dla Dziewcząt-Przewodniczek.

Siostra gienerała sir Roberta Baden-Powell, twórcy skautingu dla młodzieży, towarzyszka jego wypraw i podróży, ułożyła szereg ćwiczeń skautowych dla dziewczynek, oparty na systemie kształcenia Przewodników w angielskiej straży pogranicznej na północy Indyi.

Dzikie stoki gór Himalaja są widownią nieustannej walki dzikich plemion tubylczych z Europejczykami. Wśród zrębów i nieprzebytych przepaści ginie setki żołnierzy angielskich, bez pomocy i ratunku. A chytrość, przebiegłość i sprawność fizyczna górali zwycięża odwagę osobistą i sztukę żołnierską wojska regularnego. Zadaniem Przewodników jest niesienie pomocy ofiarom, skazanym na zagładę. — Do grona ich są wybierane tylko jednostki, które przez odpowiednie ćwiczenia zdobędą umiejętność niesienia pomocy w każdym wypadku, wykażą osobistą odwagę, zdolność pokonywania trudności, radzenia sobie w niebezpieczeństwie, gotowość podjęcia każdej pracy, spełnienia każdej przysługi. Przewodnicy prowadzą życie obozowe, muszą więc ustawiać namioty, przygotować żywność, zacerować dziurę lub uszyć ubranie, jeżeli nie można nabyć gotowego, a nawet uczą się wyrabiać własnoręcznie sprzęty domowe, w razie potrzeby.

Przebywając w najdzikszej części kraju, są wtajemniczeni w życie przyrody, znają zwierzęta i ich zwyczaje, umieją rozpoznawać rośliny i zużytkowywać je do swoich celów.

Życie w dżungli nietylko sprawność fizyczną w nich wyrabia, lecz także rozwija bystrość, przenikliwość i zdolność oryentowania się w niebezpieczeństwie. Mogą oni zawsze zbłąkanym wskazać drogę, wśród gór i na pustyni, tak w dzień lub w nocy, za pośrednictwem mapy lub gwiazd. Ślady stóp na ziemi wilgotnej lub piasku, złamana gałąź, listek rozdarty na drzewie dostarcza im materyału do wyciągania wniosków, na zasadzie których, mogą dawać i zbierać potrzebne informacye.

Przewodnicy wiedzą, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie, ratować innych w razie choroby, jeżeli jest daleko do doktora i apteki.

Nakoniec — zawsze Są gotowi spełnić swój obowiązek względem bliźnich i społeczeństwa. Słowem nazwa „Przewodnik“ oznacza człowieka, który posiada praktyczny zdrowy rozsądek, jest samodzielny, pilny, pracowity i zdolny do poświęceń.

Kobieta jako matka i wychowawczyni przyszłych pokoleń, spełnia służbę Przewodników w życiu codziennem. Obowiązkiem jej, jest uzupełniać mężczyznę i dopomagać mu w walce życiowej, lecz nie powinna go naśladować nawet w zabawach i grach dziecięcych.

Sport skautowy przystosowany do organizmu kobiecego i jego właściwości psychicznych nosi nazwę „Dziewcząt-Przewodniczek“.

Nie żadna to organizacya ani stowarzyszenie. Przewodniczkom obce są wszelkie względy partyjne lub polityczne.

Jest to poprostu całokształt ćwiczeń, mających na celu kształcenie dziewczynek na dzielne kobiety, spełniające swe obowiązki ochoczo i umiejętnie, by same szczęśliwe i zadowolone rozsiewały dokoła siebie jasność promienną i radość życia. Metoda tych ćwiczeń w ogólnych zarysach zbliżona do skautingu, różni się znacznie od niego w szczegółach, tematach pogadanek i zajęciach. Niektóre gry i ćwiczenia skautów pozostały te same, jak również zachowane zostały zwykłe przy zabawach sportowych drużyny i patrole, zobowiązania i prawa. Ćwiczenia te dopomagają dziewczętom do nauczania się wielu praktycznych umiejętności i dają sposobność zużytkowania chwil wolnych od pracy obowiązkowej.

Myśl zorganizowania Dziewcząt-Przewodniczek wzbudziła ogromny zapał wśród kobiet w Anglii, zwłaszcza wśród warstw inteligentnych. Jako instruktorki i kierowniczki mają obszerne pole do pracy społecznej a także możność ćwiczenia siebie samych w kierunku kształcenia swego charakteru i woli. W całej Anglii potworzyły się komitety organizacyjne, które werbują ochotniczki, tworzą patrole i drużyny, kontrolują działalność instruktorek i przełożonych oddziałów, pilnują ścisłego przestrzegania praw Przewodniczek, rozdawania odznaczeń, zawiadują finansami drużyn. Mają one swoje biuro, czyli tak zwaną główną kwaterę i prowadzą korespondencyę z komitetami okręgowemi, które znowu znoszą się z przewodniczącą całej organizacyi miss Agnes Baden-Powell, mieszkającą w Londynie. W ten sposób cały kraj jest objęty zwartą siecią patroli i drużyn Dziewcząt-Przewodniczek.

Podręcznik ten przystosowany do naszych warunków oddajemy dziewczętom naszym, jako drogę do samowychowywania, zdobycia sprawności fizycznej i doskonalenia się moralnego.

Kazimira Skrzyńska

182 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Baden-Powell Agnes

urodziła się 16 grudnia 1858 roku w Paddington w Londynie, zmarła 2 czerwca 1945 roku w Anglii. Siostra Roberta Baden-Powella. Była utalentowana muzycznie, grała na organach, fortepianie i skrzypcach. Miała wiele zainteresowań, wśród nich znajdowały się historia naturalna i astronomia. W swoim domu hodowała pszczoły, ptaki i motyle. Wraz z bratem Baden Fletcherem Smythem budowała balony lotnicze, pracując nad powłoką z jedwabiu, razem wykonali wiele lotów.

Później pomagała mu w budowie samolotów. Od 1938 roku Agnes była honorowym członkiem Królewskiego Towarzystwa Aeronautycznego. Przez kilka lat była przewodniczącą wydziału Czerwonego Krzyża w Westminster.

1906 – utworzyła w Anglii żeńskie drużyny przewodniczek

1909 – jako pierwsza kobieta zorganizowała skauting wśród dziewcząt

1912 – wydała, wzorowany na Skautingu dla chłopców Roberta Baden-Powella, podręcznik dla dziewcząt przewodniczek

1915 – została pierwszą przewodniczącą uznanego oficjalnie Stowarzyszenia Skautek Przewodniczek

1916 – komisarze okręgowi wybrali na przewodniczącą skautek Olave Baden-Powell, a Agnes otrzymała stanowisko honorowej przewodniczącej

1920 – zrezygnowała z przewodniczenia organizacji

Autorka: [współautor: Robert Baden-Powell], The Handbook for Girl Guides or How Girls Can Help Build the Empire (1912); [współautorzy: Juliette Low, Robert Baden-Powell], How Girls Can Help Their Country (1916)

Agnes Baden-Powell, 19.06.2017, https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnes_Baden-Powell, dostęp: 1.01.2018.

Agnes Baden-Powell, https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=en&sp=nmt4&u=http://enacademic.com/dic.nsf/enwiki/235864&usg=ALkJrhiZnYQd_Vku9AzyW-1blstvkK_Rlw, dostęp: 1.01.2018.

Agnes Baden-Powell, https://wikivisually.com/wiki/Agnes_Baden-Powell, dostęp: 1.01.2018.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Reprint wydania

1914 rok

Autor

Agnes Baden-Powell

ISBN druk

978-83-8095-428-1

ISBN e-book

Objętość

272 stron

Wydanie

I, 2018

Format

A6 (120x160)

Oprawatwarda, szyta

Przedmowa

Rozdział I.:

Uwagi wstępne dla instruktorek

Plan zajęć na pierwszy tydzień

Pierwszy wieczór (w mieszkaniu)

Dzień następny

Plan zajęć rannych w (mieszkaniu) Plan zajęć rannych (na wsi)

Zajęcia popołudniowe w (mieszkaniu) Zajęcia popołudniowe (na wsi)

Zajęcia wieczorne

Pogadanka obozowa Nr. 1. Obowiązki dziewcząt Przewodniczek 

Pogadanka obozowa Nr. 2. Zarys wykształcenia Przewodniczek

Pogadanka obozowa Nr. 3. Prawa Przewodniczek

Dziesięć praw obowiązujących

Pogadanka obozowa Nr. 4. Organizacya dziewcząt-Przewodniczek

Egzaminy

Znaki

Odznaczenia 

Patrole

Ubranie przewodniczek

Gry i zabawy:

Poczta

Popisy

Kima

Zabawa

Morgana

Spotkanie się Skautów w mieście czy na wsi 

Szarady w mieszkaniu

Gry samodzielne

Rozdział II.:

Znajomość zwierząt i przyrody

Pogadanka obozowa Nr. 5.

Wskazówki dla instruktorki

Podchodzenie

Jak się ukrywać

Jak uczyć podchodzenia

Gry i zabawy. Szukanie borsuka

Pościg na zmianę

Podchodzenie sarny

Zdanie raportu z podchodzenia

Ćwiczenia w sztuce podchodzenia

Pogadanka obozowa Nr. 6. Zwierzęta. — Ptaki. — Płazy. — Ryby. — Owady. — Praktyczne wskazówki, dotyczące zwierząt. — Zabawy

Ptaki

Owady

Wskazówki dla instruktorki

Gry i zabawy: Polowanie na lisa 

Pająk i mucha

Pogadanka obozowa Nr. 7. Drzewa i ich liście. — Rośliny jadalne i trujące. — Ćwiczenia i gry

Zabawy. Wyprawa po rośliny

Liście jako „znaki“

Rozdział III.:

Tropienie. Wskazówki dla instruktorki 

Pogadanka obozowa Nr. 8.

Obserwacya znaków

Obserwowanie ludzi

Spostrzeżenia na wsi

Dźwięk Wskazówki dla instruktorki

Gry obserwacyjne. Szukanie naparstka

Konkurs na bystrość wzroku

Ćwiczenia w domu

Rozpoznawanie miejsca

Tajemniczy obóz

Tropienie

Ćwiczenie węchu

Zdaleka i zbliska

Pogadanka obozowa Nr. 9. Ślady ludzkie. — Zwierzęce tropy. — Odgadywanie śladów

Wskazówki dla instruktorki

Ćwiczenie pamięci

Rysunki śladów

Pogadanka obozowa Nr. 10. Czytanie znaków czyli dedukcja

Ćwiczenia w dedukcji

Gry i zabawy. Tropienie łasicy

W zimie na wsi. Wyprawa północna

Niedźwiedź polarny

Warownie śnieżne

Syberyjskie polowanie na ludzi

Rozdział IV.:

Niesienie pomocy.

Pogadanka obozowa Nr. 11. Ratowanie życia. — Dziewczęta bohaterki. — Wskazówki dla instruktorek

Na lodzie

Ćwiczenia w ratownictwie

Oparzelizna

Zaczadzenie

Złamane członki

Krwotoki

Odmrożenie

Omdlenie

Epilepsja

Otrucie

Zakażenie krwi

Zadławienie

Żwir w oku

Jak przenosić chorych nieprzytomnych

Ćwiczenie

Zabawy na świeżem powietrzu

Pogadanka obozowa Nr. 12. Jak się ratować w razie wypadku. — Panika. — Ogień. — Utonięcie. — Rozbiegane konie. Pies wściekły

Ratowanie podczas pożaru 

Utonięcie

Pani Pumphrey w studni 

Rozbiegane konie

Pies wściekły

Jak się zachować w razie wypadku

Ratowanie topielców

Ćwiczenia

Pogadanka obozowa Nr. 13. Szpitalnictwo. — Pielęgniarstwo. — Hygiena. — Pranie. — Dezynfekcja

Szpital 1

Pokój chorego

Zapasy wody

Wentylacya

Pożywienie

Punktualność

Porządek

Lojalność

Dezynfekcja

Ćwiczenia praktyczne

Pogadanka obozowa Nr. 14. Poświęcenie matki

Widzieć, to rozumieć

Zapobiegaj wypadkom

Łóżko

Okłady gorące

Butelki gorące

Czystość skóry

Pogadanka obozowa Nr. 15. Odżywianie chorych

Bulion

Rosół z kury

Kleik z owsianej kaszy

Kleik z mlekiem

Ciastka kremowe

Napar jęczmienny

Sago na bulionie

Woda ryżowa

Pogadanka obozowa Nr. 16. Rachunki szpitalne

Bielizna szpitalna

Gry i zabawy: Pismo ilustrowane

Rozkład jazdy. Gra konkursowa na odbycie podróży

Pogadanka obozowa Nr. 17. Pielęgnowanie dzieci

Kąpiel

Choroba

Ubranie

Zdrowie

Zabawki

Miłość macierzyńska u murzynów

Rozdział V.:

Życie domowe.

Pogadanka obozowa Nr. 18. Utrzymanie domu. — Hygiena

Porządek

Czystość przedewszystkiem 

Pogadanka obozowa Nr. 19. Gospodarstwo kobiece

Roboty ręczne

Łatanie

Pogadanka obozowa Nr. 20. Kuchnia domowa

Jajka

Jaja na miękko po angielsku

Mięso Ryby

Mąka owsiana

Jarzyny

Skromny obiad przewodniczki

Pogadanka obozowa Nr. 21. Gospodarstwo wiejskie

Drób

Ogród

Powidła i marmolady

Przyjaciele ogródka

Ćwiczenia

Wskazówki dla instruktorki

Pogadanka obozowa Nr. 22.

Bądź dobrą dla innych

Cierpliwość Order srebrnej rybki

Rozdział VI.:

Życie na łonie natury.

Pogadanka obozowa Nr. 23. Obozowanie. — Urządzenie namiotu. — Ćwiczenia

Miejsce na obóz

Namioty

Łóżka i sprzęty obozowe

Rozpalanie ogniska obozowego

Gotowanie

Wiązanie węzłów Wskazówki dla instruktorki

Własne wymiary

Ćwiczenia

Gry na dworze. — Wzięcie Quebecku

Pogadanka obozowa Nr. 24. Wycieczki krajoznawcze. — Oryentowanie się w nieznanej okolicy. — Określenie odległości i północy

Oryentowanie się w nieznanej okolicy

Odnajdywanie północy według gwiazdozbiorów

Wskazówki dla instruktorki

Pogadanka obozowa Nr. 25. Samoobrona

Dzielna dziewczynka

Jazda konna

Ćwiczenia Dżiu-Dżitsu

Zabawa cyrkowa

Koło cesarzowej Eugenii

Pogadanka obozowa Nr. 26. Sygnalizacja

Sygnały zapomocą płomieni

Sygnały zapomocą dymu

Wskazówki dla instruktorki

Gra z sygnałami

Wyścigi

Rozdział VII.:

Zdrowie.

Wytrzymałość. — Hartowanie ciała. — Wskazówki dla instruktorki

Pogadanka obozowa Nr. 27. Wytrzymałość. — Pielęgnowanie ciała. — Nos.

— Uszy. — Oczy. — Zęby. — Ćwiczenia praktyczne. — Jak wyrabiać w sobie siłę?

Podróżniczka

Ćwiczenia fizyczne

Nos

Uszy

Oczy

Zęby

Wskazówki dla instruktorów.

Własne wymiary

Ćwiczenia dla rozwoju siły

Łatwy sposób rozwoju siły

Pogadanka obozowa Nr. 28. Jak szanować swoje zdrowie

Czystość ciała

Wczesne wstawanie

Śmiech

Ładne włosy

Złe przyzwyczajenia

Pogadanka obozowa Nr. 29. W jaki sposób unikać chorób

Pożywienie

Od wydawcy

Niestety niewiele wiemy o tłumaczce Kzimirze Skrzyńskiej. Brak o niej jakichkolwiek informacji w encyklopediach, przewodnikach, zbiorach czy leksykonach publikacji przedwojennych i powojennych. Jedyny odnaleziony ślad to zapis o kilku jej autorskich publikacjach: Kobieta w pieśni ludowej, skład główny w księgarni M. Arcta, Warszawa 1891; Świat niewidzialny, czyli Świat widziany przez mikroskop, oprac. K. Skrzyńska, „Wydawnictwo Popularne”, Gebethner i Wolff, Warszawa 1900; Co można widzieć przez szkła powiększające?, skł. gł. I. Sikorska, G. Centnerszwer, Warszawa 1901, wydanie 2 znacznie rozsz. w serii „Wydawnictwo imienia M. Brzezińskiego”, „Księgarnia Polska”, Warszawa 1920; Ziemia pod względem gieologicznym, oprac. K. Skrzyńska, „Książki dla Wszystkich”, nakł. i druk M. Arct, Warszawa 1902; O mieszkańcach mórz i oceanów, „Wydawnictwo imienia Staszica”, skł. gł. „Księgarni Polskiej”, Warszawa 1909; a także o tłumaczeniach: G. Tarde, Opinia i tłum, „Biblioteka Tygodnika Ilustrowanego”, nr 9, Gebethner i Wolff – G. Gebethner i Sp., Warszawa – Kraków 1904; A. Baden-Powell, Dziewczęta przewodniczki. Skauting dla panienek, nakład Księgarni E. Wende i Spółka – H. Altenberg, G. Seyfarth, E. Wende i Spółka, Warszawa – Lwów 1914.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło