Przeglądy i pokazy harcerskie
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 24,00 zł
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.
Reprinty: reprint wydania, [1931]. "Przeglądy i pokazy harcerskie".
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.
Reprinty: reprint wydania, [1931]. "Przeglądy i pokazy harcerskie".
PRZEDMOWA
Nie jestem autorem tej książeczki, lecz tylko pośrednikiem między tymi, którzy opracowali musztrę skautową, a Wami, drużynowi i harcerze w drużynach. Przeważną część materjałów zaczerpnąłem z książki Andrzeja Małkowskiego „Musztra Skautowa“, wydanej w Pittsburgu (Pensylwanja) w 1916 r., nakładem Związku Sokołów Polskich w Ameryce, a w kraju nieznanej. W dużym stopniu korzystałem też z angielskiego podręcznika musztry skautowej: „Manual of drill for Boy Scouts“ J. Gibsona (Glasgow 1921 Brown a. Son), ze swoich notatek z kursu instruktorskiego międzynarodowego, odbytego w r. 1926 w Kandersteg w Szwajcarji, wreszcie z opracowań „Sztabu Naczelnika Harcerstwa w Kijowie“, głównie Druhów Kazimierza Nowaka i Tadeusza Sopoćki. Moich pomysłów jest stosunkowo niewiele; co do reszty: wyszukałem i wybrałem materjał, ułożyłem go, ujednostajniłem słownictwo, uzgadniając je z przyjętem w Harcerstwie obecnie. Dziękuję Druhnie Oldze Małkowskiej za pozwolenie zużytkowania książki ś. p. Andrzeja; Druhowi Czarneckiemu za znaczną część ilustracyj. Proszę o nadsyłanie uwag krytycznych i uzupełnień, opartych na własnem doświadczeniu drużyn, pod adresem Naczelnictwa.
ST. SEDLACZEK.
Zapraszamy i polecamy!
Sedlaczek Stanisław
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Reprint wydania | 1931 rok |
Autor | Sedlaczek Stanisław |
ISBN druk | 978-83-7850-879-3 |
ISBN e-book | |
Objętość | 116 stron |
Wydanie | I, 2016 |
Format | A6 (120x160) |
Oprawa | twarda, szyta |
Przedmowa
I. Przeglądy harcerskie
Wskazówki Skauta Naczelnego Świata
Wielki przegląd harcerski
Przegląd ognisk
Podnoszenie sztandaru
Okrzyki skautowe
II. O urządzaniu popisów harcerskich
Pożytek z popisów
Popisy w Polsce
Pomysłowość
Popisy zastępów
Od czego zależy powodzenie
Dochód
Przykłady pokazów
III. Musztra skautowa
Uwagi metodyczne
Szyki drużyny harcerskiej
Musztra samarytan
a) Nosze z lasek skautowych
b) Zastępy samarytańskie
c) Podnoszenie rannego
d) Przenoszenie rannego
e) Szukanie rannych
Musztra pionierów
a) Budowa mostu
b) Budowa wieżyczki
c) Literatura
Musztra sygnalistów
a) Uwagi wstępne
b) Chorągiewki sygnalizacyjne
c) Ustawienie do musztry sygnalistów
d) Sygnalizacja semaforowa
e) Sygnalizacja znakami Morse’a
f) Stacje sygnalistów
g) Szybkość sygnalizacji
h) Literatura
Musztra laską
IV. Formy zewnętrzne
Oddawanie czci
Raport i przegląd drużyny
Przywitanie zwierzchnika
Zakończenie
Zakończenie.
Od chwili przygotowania tej książeczki do wydania upłynęło sporo czasu; wypada tu podziękować Księgarni Św. Wojciecha za to, że w tak trudnych dla wydawców czasach podjęła się nakładu.
Zwłoka w wyjściu książki bynajmniej nie zaszkodziła jej aktualności i mam nadzieję, że daję drużynom pożyteczny przyczynek materjału do ćwiczeń. Zaznaczam, że są tu pomysły oficjalnie dotąd nie wprowadzone. Dotyczy to zwłaszcza musztry laską i form zewnętrznych. Jednak z mełemi wyjątkami (jak propozycja nawrócenia do witania lewą ręką) próbowano pomysłów na kursach związkowych i tą drogą wprowadzano do drużyn. Zresztą starałem się, w zakresie form zwłaszcza, rejestrować niejako to, co się już w życiu mniej lub więcej powszechnie przyjęło. Dalsze próby zapewne przygotują decyzję władz harcerskich.
Zwrócę jeszcze uwagę na to, że niektóre rysunki, mianowicie oznaczone monogramem A. M., wyszły z ręki ś. p. Andrzeja Małkowskiego i były reprodukowane po raz pierwszy w „Mustrze skautowej“ wydanej w Ameryce, (rys. 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 33, 34, 36 i in.). Niechaj nam one w Dwudziestolecie Harcerstwa przypominają ś. p. Andrzeja, jednego z głównych twórców naszego Ruchu Harcerskiego.
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów