Hasła współczesnej pracy harcerskiej

Hasła współczesnej pracy harcerskiej

Podtytuł: Gawędy obozowe
ISBN: 978-837850-581-5
17,14 zł
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprint wydania z 1922 r.: "Hasła współczesnej pracy harcerskiej"

Ilość

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

Reprint wydania z 1922 r.: "Hasła współczesnej pracy harcerskiej"

OD AUTORA

Niewątpliwie stoimy na początku nowego i szerokiego okresu pracy harcerskiej — harcerstwa twórczego, pracy w drużynach i chorągwiach. Z chaosu przeobrażeń i form zaczyna się kształtować harcerstwo nowe, młode, pojmowane jako odrębny i samodzielny ruch samowychowawczy młodzieży, nieuginający się pod żadnymi możnymi wpływami z zewnątrz.

Pierwszą potrzebą tego ruchu są nie tyle formy organizacyjne, których mamy aż za dużo, ale programowe ujęcie wytycznych naszego ruchu harcerskiego. Albowiem nie mamy programu harcerstwa współczesnego. Urzędowe ujęcie tych czy owych szczegółów jest mętne i nie daje syntezy. Poszczególnych zdań i poglądów na harcerstwo jest tyle, ile jest ludzi chcących się na ten temat wypowiedzieć.

Jadąc na pierwszy kurs instruktorski Chorągwi Warszawskiej pod Kazuniem Polskim podjąłem się niełatwego zadania: ustalenia tych zasad i tych haseł, które są już wyraźnym głosem ludu harcerskiego. Zamknięcie się w obozie, oddalenie się od teoretycznej pracy miejskiej i teoretycznych harcerzy miejskich, ułatwiło ogromnie to zadanie. Z wyczucia dążeń młodzieży harcerskiej, z wysłuchania myśli młodych kierowników pracy, z doświadczeń bezpośrednich dowódców harcerskich, z zapału z jakim uczestnicy tworzyli kurs, wierząc iż stawiają mocną podwalinę pracy harcerskiej — z tych wszystkich źródeł zaczerpnąłem te myśli które poniżej podaję. Od siebie dodałem tylko formę, i głębokie przekonanie że w naszych starych hasłach harcerskich jest siła i moc twórcza, idąca od głębokich i zwartych szeregów młodzieży harcerskiej, która potrafi sobie znaleźć drogi właściwe.

Do gawęd które miałem przy ognisku obozowym, a które stanowiły tylko pierwszy zarys tematu, dodałem to wszystko co dorzucili uczestnicy kursu, a przede wszystkim sam komendant druh Ignacy Wądołkowski. W dostosowanej do szerszego ogółu pracowników harcerskich formie oddaję całość do druku, aby podzielić się z ogółem tym pierwszym owocem pracy i myśli kursu Chorągwi Warszawskiej.

W ostatnich dniach kursu na samym środku obozu, osiadł nam pszczelny rój na drzewku oznaczającym linię zbiórki. Pod tą szczęśliwą wróżbą zaczyna nowy rok harcerski Chorągiew Warszawska, z wiarą że wiele w tym roku dokona. Inne Chorągwie też nie zechcą pozostać w tyle. Razem więc do pracy, gdyż tylko z drużyn i z chorągwi, które potrafią zorganizować swe drużyny wyjść może odrodzenie harcerstwa.Niewątpliwie stoimy na początku nowego i szerokiego okresu pracy harcerskiej — harcerstwa twórczego, pracy w drużynach i chorągwiach. Z chaosu przeobrażeń i form zaczyna się kształtować harcerstwo nowe, młode, pojmowane jako odrębny i samodzielny ruch samowychowawczy młodzieży, nieuginający się pod żadnemi możnemi wpływami z zewnątrz.

A. P.

Gawędy obozowe
199 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Pawełek Alojzy

Przedmowa

Uwierz w siebie

Zewrzej szeregi

Przystąp do czynu

Organizujmy pracę

Wytrwaj i bądź wierny

Od wydawcy

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.

To książki zakazane po 1945 roku, wycofywane z bibliotek i niszczone przez komunistyczne władze PRL. Nazwiska autorów, ich twórczość, były wymazywane przez cenzurę i niedostępne dla kolejnych pokoleń młodzieży, instruktorów harcerskich, wychowawców, pracowników naukowych. Władze harcerskie w socjalistycznym państwie dokładały wszelkich starań, by odciąć harcerstwo od historii i wpływów idei skautowej oraz by z inspiracji partii, nadać mu formę pionierskiej organizacji. Ideologia urzędowa w historii harcerstwa wpierw gorączkowo poszukiwała „postępowych tradycji”, a następnie z jeszcze większym zaangażowaniem legitymizowała każdy taki skrawek narodowej historii. Ten przekaz historyczny lepszego, nowego, socjalistycznego harcerstwa wzmacniały ówczesne publikacje.

Solidarnościowy zryw społeczny lat osiemdziesiątych minionego stulecia, porozumienia Okrągłego Stołu, odzyskanie wolności po 1989 roku umożliwiły odrodzenie ruchu harcerskiego, sięgnięcie do jego źródeł, historii i tradycji.

Coraz więcej jest prac poświęconych harcerstwu. Nadal jednak brakuje wznowień źródłowych publikacji, które w latach 1911–1939 miały wpływ na rozwój idei harcerskiej i organizacji, kształtowanie postaw harcerskich i kształcenie kadry instruktorskiej oraz społeczny wizerunek ZHP. Warto je przypomnieć, ponieważ wszystko, cokolwiek myślimy i czynimy, ma swoje bezpośrednie lub pośrednie, pozytywne lub negatywne, uświadamiane lub nie, źródła w tym, co myśleli i czynili nasi poprzednicy.

Wojciech Śliwerski

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło