Przygotowanie zawodowe młodych pedagogów
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 25,00 zł
Problematyka przygotowania zawodowego pedagogów jest przedmiotem licznych badań i analiz naukowych [...]. W monografii znalazły się dokładnie opisane (wraz z podaniem źródła) szczegółowe analizy, liczne schematy, tabelki, wykresy, wyliczenia, definicje i przepisy prawne.
Problematyka przygotowania zawodowego pedagogów jest przedmiotem licznych badań i analiz naukowych [...]. Wyniki dotychczasowych eksploracji wskazują na złożony i dynamiczny jej charakter, dowodząc konieczności monitorowania tych przemian i wykorzystania zdobytej wiedzy do redefiniowania celów edukacji pedagogicznej w kontekście wymagań współczesnego rynku pracy.
Prezentowana monografia wieloautorska wpisuje się w nurt poszukiwań badawczych, podejmując różne aspekty przygotowania zawodowego młodych pedagogów. Przede wszystkim przybliża wybrane kwestie kształcenia pedagogicznego w szkole wyższej, plany i aspiracje studentów specjalności pedagogicznych oraz sytuację absolwentów na rynku pracy.
W pierwszej części, dotyczącej kształcenia pedagogicznego, znalazło się pięć tekstów. Poświęcone są praktykom jako istotnej formie przygotowania zawodowego absolwentów, roli nauczyciela i jej ewolucji na skutek zmieniającej się sytuacji społecznej, polityki oświatowej i reform edukacji. olejna część tomu – poświęcona aspiracjom studentów. Autorki dowodzą, że poznanie aspiracji edukacyjnych i planów zawodowych studentów pozwala zrozumieć wiele zachowań indywidualnych i społecznych oraz przewidywać ich postępowanie.
W części trzeciej zawarte są opracowania poświęcone funkcjonowaniu młodych pedagogów na rynku pracy. Podejmują problematykę przygotowania zawodowego absolwentów studiów wyższych do wymagań stawianych przez współczesne organizacje. Kreślą potrzebę edukacji ustawicznej, która umożliwi sprostanie dynamicznej sytuacji na rynku pracy.
Dudak Anna
Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Andragogiki Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół problematyki funkcjonowania człowieka dorosłego w rodzinie, a w szczególności kwestii związanych z sytuacją społeczno-prawną współczesnego ojca.
Klimkowska Katarzyna
Notka biograficzna w przygotowaniu.
Różański Andrzej
Notka biograficzna w przygotowaniu.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Dudak Anna, Klimkowska Katarzyna, Różański Andrzej |
ISBN druk | 978-83-7850-071-1 |
ISBN e-book | 978-83-7850-071-1 |
Objętość | 286 stron |
Wydanie | I, 2012 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp (Ryszard Bera, Anna Dudak, Katarzyna Klimkowska, Andrzej Różański)
Część I Kształcenie pedagogiczne
Barbara Baraniak
Umiejętności konstruowania programów kształcenia w przygotowaniu zawodowym nauczycieli
Monika Bartkowiak, Magdalena Barańska
Praktyki jako istotna forma przygotowania zawodowego absolwentów w kontekście przemian rynku pracy
Agnieszka Buczak, Małgorzata Samujło, Bronisław Samujło
Nauczyciel między indywidualizacją a integracją Studenci kierunków nauczycielskich wobec nowych zadań edukacyjnych
Katarzyna Parys
Kształcenie i zatrudnienie pedagogów specjalnych – wielowątkowość zagadnienia
Małgorzata Samujło, Agnieszka Buczak, Bronisław Samujło
Nauczyciel przedmiotów zawodowych a wymagania rynku pracy
Część II
Plany i aspiracje studentów specjalności pedagogicznych
Beata Jakimiuk
Aspiracje i plany zawodowe studentów pedagogiki KUL w kontekście czynników wspomagających wejście na rynek pracy
Danuta Piróg
Aspiracje i plany zawodowe młodzieży akademickiej w Polsce na przykładzie studentów geografii
Część III
Młodzi pedagodzy na rynku pracy Ryszard Bera Adaptacja zawodowa młodych pedagogów
Anna Marzec-Tarasińska
Kompetencje społeczne kandydatów do zawodu pracownika socjalnego
Renata Franczak
Rynek pracy i wartość pracy w opiniach studentów
Joanna A. Żyngiel
Przygotowanie zawodowe absolwentów studiów wyższych do wymagań stawianych przez współczesne organizacje
Irena Przybylska
Kompetencje społeczno-emocjonalne absolwentów kierunków pedagogicznych i nauczycielskich
Sabina Koczoń-Zurek
Postrzeganie wychowawcy świetlicy profilaktyczno-wychowawczej przez wychowanków – młodzież gimnazjalną
Bibliografia
Greckie słowo paidagogos oznacza prowadzący dziecko, a ponieważ to właśnie dzieci są przyszłością świata, obecność twórczych pedagogów jest niezwykle istotną sprawą. Szeroki zakres ról pełnionych przez omawianą grupę zawodową stawia przed nimi nie lada wyzwania. By mogli oni spełniać powierzone sobie zadania w sposób gruntowny i rzetelny, koniecznym jest dopuszczenie do pracy z dziećmi i młodzieżą osób, które sprostają pokładanym w nich nadziejom. Kwestię wyposażenia w odpowiedni kapitał społeczny w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji porusza monografia Przygotowanie zawodowe młodych pedagogów, w której zainteresowani odnajdą wyjaśnienia aktualnych problemów.
W książce znalazły się naukowe opracowania i analizy, będące wynikiem wieloletnich badań. Pogrupowane w trzech częściach, skupiają one uwagę czytelnika na kształceniu pedagogicznym, planach i aspiracjach studentów poszczególnych specjalności oraz na sytuacji młodych pedagogów, próbujących sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy. Zaprezentowane teksty zostały skonstruowane według stałego schematu: abstrakt, wstęp, treść właściwa oraz podsumowanie. Wielu autorów przedstawiło również metodologię badań własnych, analizę wyników i wnioski. Rozważaniami objęto absolwentów zobowiązanych do udziału w praktykach zawodowych; skupiono się na ewolucji roli nauczyciela, spowodowanej aktualną polityką oświatową; nakreślono specyficzną sytuację pedagogów specjalnych oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. Szczegółową analizą objęto studentów pedagogiki KUL-u i przyszłych geografów. Wiele uwagi poświęcono także postulatom stawianym przez współczesny rynek pracy.
W monografii znalazły się dokładnie opisane (wraz z podaniem źródła) szczegółowe analizy, liczne schematy, tabelki, wykresy, wyliczenia, definicje i przepisy prawne. Wszystko to jeszcze bardziej uświadamia, jak wielkie wymagania – dostosowane do wymogów XXI wieku – stawiane są przed młodymi pedagogami.
Monografia opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls przeznaczona jest dla studentów pedagogiki, nauczycieli oraz badaczy zainteresowanych tematem. Przynależność do literatury specjalistycznej w znacznym stopniu ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców. Duża ilość przypisów (odwołania do literatury specjalistycznej zamieszczono w tekście) i obszerna bibliografia wskazują nie tylko na drobiazgową znajomość problematyki, ale również na ogrom pracy włożonej przez autorów. To przede wszystkim publikacja kierowana do zainteresowanych tematem - i ich z pewnością w pełni ona usatysfakcjonuje.
Danuta Szelejewska
źródło: http://www.granice.pl/recenzja,przygotowanie-zawodowe-mlodych-pedagogow,6140
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów