Pobierz e-book GRATIS!
Zapraszam do lektury książki „Lubsko - nasze miejsce. Wspomnienia nauczycielskie, uczniowskie, harcerskie i nie tylko”, która ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej „Impuls”. Zawiera ona bogato ilustrowane wspomnienia mieszkanek i mieszkańców jednej z najpiękniejszych miejscowości Ziemi Lubuskiej.
Gdy w marcu 2021 roku na Facebooku została utworzona grupa dyskusyjna „Wspomnienia z Lubska i okolic”, wielu byłych i obecnych lubszczan sięgnęło do pamiętników, rodzinnych albumów ze zdjęciami i z radością stwierdziło, że mają z kim wymieniać się informacjami. Zainicjowali dzielenie się wspomnieniami, na ekranach monitorów odżyły dawne zdarzenia, a zapomniane ścieżki dzięki komentarzom znów zaczęły prowadzić ku znajomym miejscom. Pewne z nich, na starych fotografiach i w dyskusjach, ukazały się w nowym świetle. Nieco zapomniana przeszłość powróciła w obrazach, słowach, emocjach. Po latach odnaleźli się dawni sąsiedzi i przyjaciele, z którymi kontakt się urwał, gdy wyjechali z Lubska czasem bardzo daleko. Niektórzy zostali w Lubsku i mieszkają tam nadal. Im wszystkim towarzyszą wspomnienia o lubskich sprawach – zwłaszcza najczęściej i najchętniej przywoływane wspomnienia dobrych chwil.
Celem tej książki jest zebranie i ocalenie od zapomnienia wspomnień lubszczan, dotyczących zarówno pierwszych lat po drugiej wojnie światowej, jak i zdarzeń niedawnych. Łączą je pamięć i wyjątkowy sentyment, jakim wspominający darzą swoje miasto.
Jako autor tego opracowania miałem przyjemność współpracować z gronem wyjątkowo życzliwych i pomocnych osób, które zdecydowały się podzielić swoimi wspomnieniami i utworami o Lubsku, udostępnić fotografie i pamiątki z domowych archiwów oraz poświęcić czas na ich opisanie. Do powstania tej książki przyczynili się następujący lubszczanie i lubszczanki (w kolejności alfabetycznej): Teresa i Włodzimierz Bielerzewscy, Jacek Buśko, Sławomir Stefan Buśko, Irena Czarnecka, Zofia Głogowska, Wiesław Hładkiewicz, Jadwiga Jankowska, Krzysztof Kilian, Krzysztof Kowsz, Lech Krychowski, Władysław Mochocki, Ewa Pelińska, Jerzy Czesław Przybecki, Edmund Rodziewicz, Maria Rogos z domu Marusiak, Wanda Rudkowska, Bożena Sarzyńska, Halina Siemaszko, Stanisław Straszkiewicz, Barbara Trotzer, Kordian Witkowski, Mieczysław Wojecki.
Dziękuję dawnej mieszkance Lubska dr Anicie Famule-Jurczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego za napisanie recenzji wydawniczej, a władzom i studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubsku za udostępnienie materiałów archiwalnych.
We wspomnieniach autorskich oraz ich opracowaniu w miarę możliwości została zachowana oryginalna pisownia, nazwy własne i wyrażenia charakterystyczne dla lubskiego języka. Chodzi o to, by książka ta miała charakter kronikarski i źródłowy dla badaczy przeszłości z różnych perspektyw.
Dedykujemy tę książkę dawnym i współczesnym mieszkańcom Lubska. Być może niektórym opowie o przeszłości i pomoże obudzić ich własne wspomnienia. Innych zaś zachęci do gromadzenia na bieżąco opowieści o Lubsku – naszym wspólnym miejscu.
Przemysław Paweł Grzybowski
Przyjemnej lektury!