• Obniżka
Krakowskie środowisko historyczne 1815–1860

Krakowskie środowisko historyczne 1815 –1860

ISBN: 978-83-7587-053-4
14,29 zł
9,29 zł Oszczędzasz: 5,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 10,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Monografia posiada wielką wartość poznawczą, a to dzięki zestawieniu bardzo bogatej faktografii, zebranej niemałym wysiłkiem badawczym. Dzięki temu rozszerza naszą wiedzę i będzie stanowiła dużą pomoc w dalszych badaniach nad życiem intelektualnym w Polsce, a szczególnie w Krakowie w pierwszej połowie XIX w.

Wersja książki
Ilość

Książka traktuje o okresie w dziejach Krakowa stosunkowo mało rozpoznanym pod względem naukowym, stanowiącym lukę w dotychczasowych badaniach nad krakowską historiografią. Ukazuje mianowicie twórczość historyków działających w pierwszej połowie XIX wieku w Krakowie. Podjęcie tego tematu było rzeczą konieczną, gdyż istniała potrzeba zweryfikowania dawnych ustaleń i wyświetlenia nowych faktów.

Monografia powstała w wyniku gruntowych studiów nad omawianym przedmiotem – w trakcie jej pisania wykorzystano bogatą bazę tekstów źródłowych, niejednokrotnie archiwalnych. Do tej pory nikt w takim szerokim zakresie nie ukazał aktywności naukowej krakowskich badaczy przeszłości w latach 1815-1860

10 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-7587-053-4

Wnęk Jan

doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel akademicki.

Autor książek: "Polskie przekłady literatury zagranicznej 1918-1939", Kraków 2006; "Polska myśl pedagogiczna 1795-1863", Kraków 2007.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Wnęk Jan

ISBN druk

978-83-7587-053-4

ISBN e-book

978-83-7587-053-4

Objętość

316 stron

Wydanie

I, 2008

Format

A5

Oprawamiękka, klejona

Wstęp

Tendencje rozwojowe historiografii polskiej w latach 1815–1860

Warunki rozwoju nauki, kultury i oświaty w Krakowie w latach 1815–1860

Tradycje środowiska

Społeczność historyków

Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miłośnicy historii i przedstawiciele innych zawodów

Twórczość krakowskich historyków

Ogólna charakterystyka zainteresowań badawczych

Historia polityczna

Historia literatury

Historia prawa

Historia szkolnictwa, oświaty i nauki

Historia sztuki

Historia regionalna i lokalna

Działalność edytorska

Aktywność naukowa pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rozprawy i wydawnictwa źródłowe miłośników historii

Zakończenie

Wykaz źródeł i opracowań

fragment

Temat podjęty przez autora jest ważny. Chodzi bowiem o dzieje kultury Krakowa w okresie stosunkowo jeszcze mało rozpoznanym i o historiografię wyprzedzającą powstanie i rozkwit „krakowskiej szkoły historycznej”. Autor poddał badaniu twórczość 26 historyków działających w Krakowie w latach 1815-1860, przy czym są to zarówno historycy zawodowi, jak i amatorzy (uczeni w zakresie innych specjalności oraz miłośnicy historii) zajmujący się szeroko pojętą historią (powszechną, Polski), jak i lokalną czy regionalną, a także historią literatury, historią sztuki, historią prawa, historią medycyny itd., posiadający bogaty bądź bardzo skromny dorobek naukowy.

Aby przedstawić ich twórczość, autor zapoznał się z ich dziełami, i to nie tylko opublikowanymi (w załączonej bibliografii ok. 120 pozycji), ale również pozostającymi w rękopisie (przechowywanymi w zbiorach archiwalnych i bibliotecznych). Poza tym wykorzystał inne źródła archiwalne i drukowane oraz wielką liczbę opracowań (ok. 300 pozycji). Dokonał zatem wielkiej i żmudnej pracy, dzięki czemu zebrał bogactwo informacji. Zostały one zaprezentowane w sposób przejrzysty. […]

Praca została starannie udokumentowana licznymi przypisami, w których autor wykazał się erudycją. […] Oceniana monografia posiada wielką wartość poznawczą, a to dzięki zestawieniu bardzo bogatej faktografii, zebranej niemałym wysiłkiem badawczym. Dzięki temu rozszerza naszą wiedzę i będzie stanowiła dużą pomoc w dalszych badaniach nad życiem intelektualnym w Polsce, a szczególnie w Krakowie w pierwszej połowie XIX w.

Prof. dr hab. Jan M. Małecki

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło