Krótkie opowiadania o sztuce zainspirują dzieci w wieku od 7 do 13 lat do własnych poszukiwań artystycznych, których rezultatem będą zapewne bardzo ciekawe realizacje plastyczne.
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!
Krótkie opowiadania o sztuce zainspirują dzieci w wieku od 7 do 13 lat do własnych poszukiwań artystycznych, których rezultatem będą zapewne bardzo ciekawe realizacje plastyczne.
Świeże w swej treści, pełne zabawnych puent opowiadania o sztukach plastycznych z pewnością zainspirują dzieci w wieku 7–12 lat do własnych artystycznych poszukiwań i swobodnej realizacji pomysłów. Ponadto mają one charakter edukacyjny – ich krótka forma sprawia, że młody czytelnik z łatwością przyswaja sobie wiedzę o kolorach.
Po każdym opowiadaniu umieszczone zostały krótkie wskazówki metodyczne, a niektóre historyjki w ramach tej metodyki zostały dodatkowo zilustrowane.
Z opinii recenzenta:
"Plastyczne wymyśl-Anki" to cały zestaw króciutkich opowiadań, dzięki którym nauczyciel bądź rodzic może pobudzić wyobraźnię dziecka. Jak korzystać z książki? Bardzo łatwo. Każde opowiadanie ma jeden cel, zadaniem dziecka jest je zilustrować. Czy wiecie jak wygląda hałas? Jak narysować ciszę? Ja też nie wiem, ale właśnie o to chodzi aby ruszyć głową i użyć wyobraźni! Króciutkie opowiadania sprzyjają wymyślaniu, a później wystarczy już tylko pochwalić się rysunkiem przed grupą.
W książce są też przykładowe rysunki wykonane przez autorkę i krótkie wskazówki metodyczne. Całość wydana jest w formacie a4, więc korzystanie z książki jest rzeczywiście bardzo wygodne. Ta książka przyda się przede wszystkim nauczycielom wychowania wczesnoszkolnego. Polecam!
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, kierunek: wychowanie plastyczne oraz studia podyplomowe na kierunku duchowość chrześcijańska na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Zapraszamy na stronę internetową: www.annakalbarczyk-grafiki.pl
Jest autorką następujących publikacji książkowych:
1. Plastyczny alfabet -quizy i zabawy o sztuce dla dzieci i młodzieży - Wydawnictwo "Jedność" 2005. 2. Zabawy ze sztuką - Oficyna Wydawnicza "Impuls" 2005 (trzy wydania). 3. Kolorowe szybki czyli jak małym dzieciom mówić o sztuce - Oficyna Wydawnicza "Impuls" 2007. 4. Najważniejsze lata czyli jak rozumieć rysunki małych dzieci - Oficyna Wydawnicza "Impuls" 2007. 5. Plastyczne wymyśl-Anki - Oficyna Wydawnicza "Impuls" 2011. 6. Leksykon Biblii. Kompendium wiadomości biblijnych. WDS Sandomierz 2014 7. Biblia w krzyżówce oraz wiadomości biblijne w zagadkach i rebusach. Bernardinum 2016
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor
Kalbarczyk Anna
ISBN druk
978-83-7587-655-0
ISBN e-book
978-83-7587-655-0
Objętość
76 stron
Wydanie
I, 2011
Format
A4
Oprawa
miękka, klejona
Od autorki
Jaki kolor ma cisza?
Chcę złamać trochę nieba
Jaki kolor ma hałas?
Pewien smutny ołówek
Dokuczliwi sąsiedzi
Kto zabrał siłę czerwieni?
Zakochany żółty kolor
List do niebieskiego koloru
Zazdrośnicy
Plotkarki
Okropny sen jasnozielonej kredki
Czerwony latawiec w podróży
Co się wydarzyło na pewnym obrazie
Niedoszły król krainy Szarości
Historia wzoru w linie
Trzy wesołe czerwone plamki
Refleksyjna natura koloru fioletowego
Przyjaciółki na literę U
Nauczka
Jakiego koloru jest ciepło, czyli wszystko na opak
Kropla wody
Niebieski kotek czy czerwony kotek?
Zamek
Zaczarowana drabina
Każdy władca ma jakąś słabość
Portret czy karykatura?
Trzy zielone listki
Krzesła na wyścigach
Bal w stylu op-art
Cóż za dziwna architektura!
Wielkie tournée papierowych patchworków
Czy to smok, czy to czajnik?
Tulipany z dyptyku
Telefon w pejzażu
Dwie góry
Czy dźwięki mają kolory?
Lampy i cienie
Spotkanie przy herbatce w kawiarence Kontrast
Jaki kolor ma samotność?
Lekcje dobrego stylu kameleona Leona
Kolorowe dżdżownice
Światło
Gra w zielone
Nie od razu obraz namalowano
Wspólny kolor tataraku i niezapominajki
Kto jest najważniejszy?
Na sztukę pomysłów kilka
Zasadniczo uprawianie sztuki – i bierne, i czynne – aktywuje sieci neuronalne w korze mózgowej. Ale w którym konkretnie jej obszarze, to zależy już od rodzaju sztuki. (…) Malarstwo będzie aktywowało część wzrokową i w mniejszym stopniu – skroniową. Każda dziedzina sztuki rozwija jednak w nas uwagę poznawczą – pisał w jednej ze swoich książek Jerzy Vetulani, polski psychofarmakolog i neurobiolog. Nie od dziś wiadomo, że każdy bodziec wspomaga procesy rozwojowe dziecka, zaś muzyka, ruch czy właśnie malarstwo są szczególnie istotne dla rozwoju umysłowego i koordynacji ruchów. Dlatego też zajęcia dla maluchów powinny obfitować nie tylko w zabawy ruchowe, śpiewanie czy taniec, ale też wprowadzać dziecko w świat sztuki, uczyć je wrażliwości na piękno, jak również zachęcać do aktywności, do ujmowania swoich emocji, otaczającego ich świata językiem kreski i plamy.
Pomocą w projektowaniu zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zarówno w placówkach oświatowych, jak i w domowym zaciszu, służyć może książka Anny Kalbarczyk. Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls pozycja Plastyczne wymyśl-Anki, czyli opowiadania o sztuce to zbiór krótkich tekstów, inspirujących do kreowania własnej rzeczywistości, do przelania wyobrażeń na papier, do zastanowienia się nad barwami różnorakich zjawisk fizycznych oraz przyrodniczych. To wspaniała propozycja, która znaleźć się powinna nie tylko w biblioteczce każdej szkoły czy przedszkola, by mogli z niej aktywnie korzystać nauczyciele, w gabinecie psychologa, a także w każdym domu rodzinnym – może bowiem stanowić wspaniały pomysł na popołudniową zabawę oraz stanowić podwalinę pod kolejne historie czy plastyczne wyzwania.
Dzięki lekturze możemy wraz z dzieckiem wyobrażać sobie, jaki kolor ma cisza czy też hałas, ilustrując wytwory naszej wyobraźni. Dowiemy się, w jaki sposób złamać kolory bądź też jaka barwa będzie dobrym towarzystwem dla koloru szarego. Przeprowadzimy eksperyment, odpowiadając na pytanie, jak wygląda w nocy kolor czerwony, zaprojektujemy nawet wzór na poduszkę, posługując się żółtymi, zazdrosnymi kwadratami (pod warunkiem oczywiście, że na widok czerwonych i niebieskich kółeczek nie obrażą się i nie odejdą). Poznamy ponadto refleksyjną naturę koloru fioletowego, spróbujemy wyobrazić sobie kolor ciepła, zilustrujemy opowiadanie o krzesłach na wyścigach oraz o dziwnej architekturze. To zaledwie kilka z wielu pomysłów na dobrą zabawę, służącą nie tylko relaksowi, ale też rozwojowi oraz budowaniu więzi.
Plastyczne wymyśl-Anki, czyli opowiadania o sztuce to kolejna wspaniała publikacja, która pomaga rozbudowywać warsztat pracy nauczyciela, służąc również rodzicom wsparciem. Każdy z tekstów opatrzony jest wskazówkami metodycznymi, a niektóre również ilustracjami autorki, w żaden sposób jednak nie ogranicza to wyobraźni, a nawet może stanowić punkt wyjścia do dalszej pracy twórczej. Krótkie opowiadania mogą być czytane zarówno przez rodzica czy opiekuna, jak i przez dziecko – dobór słownictwa pozwoli na czytanie ze zrozumieniem nawet młodszym uczestnikom plastycznych zabaw. Warto również włączać teksty Kalbarczyk do scenariuszy zajęć, budując dzięki nim tematyczne zabawy, pracując nad wyrażaniem emocji czy rozwojem kreatywności.
Bardzo sobie cenię książki, które wychodzą naprzeciw nauczycielowi. "Plastyczne wymyśl-Anki" to cały zestaw króciutkich opowiadań, dzięki którym nauczyciel bądź rodzic może pobudzić wyobraźnię dziecka.
Jak korzystać z książki? Bardzo łatwo.
Każde opowiadanie ma jeden cel, zadaniem dziecka jest je zilustrować. Czy wiecie jak wygląda hałas? Jak narysować ciszę? Ja też nie wiem, ale właśnie o to chodzi aby ruszyć głową i użyć wyobraźni! Króciutkie opowiadania sprzyjają wymyślaniu, a później wystarczy już tylko pochwalić się rysunkiem przed grupą. W książce są też przykładowe rysunki wykonane przez autorkę i krótkie wskazówki metodyczne. Całość wydana jest w formacie a4, więc korzystanie z książki jest rzeczywiście bardzo wygodne. Ta książka przyda się przede wszystkim nauczycielom wychowania wczesnoszkolnego.