Prof. Bogusław Śliwerski o wyzwaniach przed polskim systemem edukacyjnym w związku z napływem uchodźców z Ukrainy

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 172

Prof. Bogusław Śliwerski o wyzwaniach przed polskim systemem edukacyjnym w związku z napływem uchodźców z Ukrainy

Mali uchodźcy to wyzwanie dla szkół. Prof. Śliwerski wskazuje, dlaczego

- Na Ukrainie szkoła podstawowa trwa dziewięć lat, a nie osiem, a dzieci rozpoczęły edukację w 6. roku życia. Poziom wykształcenia i podstawa programowa w zakresie matematyki jest zdecydowanie na wyższym poziomie, niż w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 pedagog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Bogusław Śliwerski, komentując wyzwania stojące przed polskimi szkołami w kontekście dzieci uchodźców. - Mamy poważny problem powiązania uczniów, którzy mają zupełnie inny zakres przygotowania w zakresie nauk przyrodniczych i humanistycznych - ocenił.

W związku z wojną na Ukrainie, w polskim systemie oświaty jest 140 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym 95-100 tys. w szkołach podstawowych, a 22-23 tys. w przedszkolach - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że 20 proc. uczniów z Ukrainy jest w oddziałach przygotowawczych.

Podstawowa bariera: język

Istotną kwestią jest znajomość przez dzieci uchodźców języka polskiego - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 pedagog prof. Bogusław Śliwerski. - Zapewne część dzieci jest pochodzenia polskiego i łatwiej im opanować, czy też usprawnić znajomość tego języka, ale jednak większość nie zna języka polskiego - argumentował. Jak mówił, na poziomie edukacji przedszkolnej i nauczania początkowego problemu nie będzie, bo dzieci się dogadają.

Znacznie trudniejsza sytuacja wystąpi jednak na etapie kształcenia systematycznego w podstawówce i szkołach ponadpodstawowych. - Wydaje mi się, że próba włączenia, zintegrowania dzieci ukraińskich z naszym systemem szkolnym powinna być nieco zmieniona - wskazał i przywołał rozporządzenie dotyczące egzaminów ósmoklasisty i egzaminy maturalne. - W moim przekonaniu, arkusze dotyczące języka obcego nowożytnego, czy matematyki będą tłumaczone na ukraiński i dzieci będą mogły odpowiadać - przekonywał.

Różnice w podstawie programowej

Wśród pozostałych wyzwań stojących przez polskim systemem edukacji w związku z napływem uchodźców z Ukrainy, prof. Śliwerski wymienił m.in. różnice programowe. - Tam szkoła podstawowa trwa dziewięć lat, a nie osiem, dzieci rozpoczęły edukację w 6. roku życia, poziom wykształcenia i podstawa programowa (...) w zakresie matematyki jest zdecydowanie na wyższym poziomie, niż w Polsce - wyliczał.

- Mamy poważny problem powiązania uczniów, którzy mają zupełnie inny zakres przygotowania w zakresie nauk przyrodniczych i humanistycznych. To chyba błąd takie integrowanie w sensie dosłownym, szkolnym, edukacyjnym - ocenił prof. Bogusław Śliwerski.

radio PR24Polskie Radio 24

źródło: https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2932488,Mali-uchodzcy-to-wyzwanie-dla-szkol-Prof-Sliwerski-wskazuje-dlaczego

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło