• Obniżka
Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne

Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne

ISBN: 978-83-8095-956-9
28,38 zł
23,58 zł Oszczędzasz: 4,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 25,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Każda z bajek profilaktycznych zaprezentowana  w tej publikacji porusza inną problematykę, którą akcentuję po każdej z nich. Mamy nadzieję, że sformułowane przez Autorkę wskazówki zainspirują pedagogów lub terapeutów do stworzenia tematycznych scenariuszy wychowawczych lub do wyboru zagadnień odpowiednich do pracy z określonym dzieckiem lub grupą terapeutyczną.

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Życie to nieznana podróż, która częstokroć zaskakuje nas, dorosłych. Każdego dnia stawia przed nami nowe wyzwania, przynosi nam radości, ale i trudności do pokonania. Wszystkie te doświadczenia musimy nauczyć się przyjmować mądrze i refleksyjnie, choć nieobce są nam błędy i porażki. Jednakże winniśmy się ich wystrzegać ze względu na najmłodszych, którzy jak w kalce odczytują w dorosłych pożądane postawy. Dołóżmy zatem starań, by wyposażyć dzieci w narzędzia do analizowania obrazu świata, którego im dostarczamy – świata przepełnionego beztroską zabawą, nieograniczoną miłością, ale niekiedy również piętnem życiowych tragedii. [...]

Życie jest pełne rozmaitych niebezpieczeństw, przed którymi pragniemy najmłodszych ustrzec. Nie zawsze jednak potrafi my rozmawiać z nimi na trudne tematy. W jaki sposób bowiem mamy uprzedzić je, że są ludzie, którzy miewają złe zamiary, że na życie, oprócz radości, składają się także smutki? Na pewno nie przemilczeniem. Nieocenioną pomocą mogą okazać się bajki profilaktyczne, które dzięki symbolicznej warstwie tekstowej w subtelny oraz w przystępny dla dzieci sposób ukazują wszystko to, co chcemy im przekazać. W bajkach nie ma tematów tabu, bo w realnym życiu, a do takiego chcemy przygotować nasze dzieci, również wszystko może się wydarzyć. Czym jest śmierć, miłość, adopcja, przemoc? Bajki profilaktyczne stają się jedynie pretekstem do rozmów na te i inne ważne tematy, na które z powodu codziennych obowiązków nie mamy czasu pogawędzić lub nie wiemy, w jaki sposób uczynić to bezpiecznie. Pamiętajmy jednak, że wychowanie dzieci jest jednym z kluczowych zadań rodziców i po prostu muszą mu podołać.

Wspólne czytanie stwarza bezpieczną przestrzeń do bycia razem. Wędrówki po wyimaginowanych krainach są źródłem życiowej wiedzy oraz płaszczyzną do rozmów i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania. Bajki profilaktyczne to wspaniałe narzędzie w pracy wychowawczej, terapeutycznej i profilaktycznej. Zamieszczone w książce bajki opatrzyłam pytaniami-wskazówkami, które mogą pomóc rodzicom rozpoczynającym swoją przygodę z ich interpretowaniem. Nawet najprostszy komentarz może na długo zapaść w pamięć dziecięcego serca. Dlatego też poświęćmy dzieciom należną im uwagę i nie bójmy się udzielać szczerych odpowiedzi na ich pytania, stymulując tym samym do rozwoju.

Każda z bajek profilaktycznych porusza inną problematykę, którą akcentuję po każdej z nich. Mam nadzieję, że sformułowane przeze mnie wskazówki zainspirują pedagogów lub terapeutów do stworzenia tematycznych scenariuszy wychowawczych lub do wyboru zagadnień odpowiednich do pracy z określonym dzieckiem lub grupą terapeutyczną. Piękne i mądre słowo uwrażliwia, wyjaśnia, uczy, wychowuje, przestrzega i daje morał.

polecam i zapraszam Autorka

90 Przedmioty

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-956-9
Stopień 
2021-08-12

Nieoceniona pomoc w trudnych sprawach

„Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne” Małgorzaty Walczak – Klimek pozytywnie mnie zaskoczyły. Jest wiele tematów, o których trudno z dziećmi rozmawiać. Jest wiele spraw, które łatwo przegapić w życiu naszych pociech. Chcemy, by dzieci były szczęśliwe, by nic nie burzyło ich spokoju, by mogły rozwijać się na miarę swoich możliwości, korzystały w nieograniczony sposób ze swojego potencjału. Zależy nam na rozwoju w nich pozytywnych cech – wrażliwości, empatii, pomocniczości, rozsądku. Powinniśmy przekazać im wiedzę o świecie takim, jaki on jest – nie tylko jego dobrych stronach. Brakuje nam jednak doświadczenia – z nami nie rozmawiano o molestowaniu, przemocy domowej, złych tajemnicach, innych zagrożeniach, wykluczeniu, nieśmiałości i wielu, wielu innych tematach, które porusza omawiana książka. Dlatego uważam, że jest ona dobrym pomysłem, kiedy chcemy przepracować z dzieckiem jakąś trudną sprawę.
Spectrum tych tematów jest naprawdę szerokie. Oprócz wcześniej wymienionych, znajdziemy tu opowieści dotyczące śmierci i żałoby, wpływu naszego zachowania na innych, okazywania uczuć, kradzieży, nawiązywania relacji, stosunku do nieznajomych, zabobonów, pewności siebie, bezpieczeństwa w zabawie i nagłych wypadków, różnego rodzaju uzależnień, również od elektroniki, przyjaźni, samooceny, niepełnosprawności, depresji, rodzicielstwa, ekologii, form spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia czy systemu wartości. Wszystkie są delikatne, pisane z czułością i umiejętnością dostosowania do dziecięcego sposobu percepcji otaczającego świata. Bohaterami tych opowieści są zarówno dzieci, jak i zwierzęta i postacie fantastyczne. Każda z opowieści zakończona jest zestawem pytań, które można zadać sobie i dziecku po przeczytaniu, by skłonić je do refleksji i wywołać pewien określony skutek. Pod nimi autorka wskazała zagadnienia, o których uczy dana bajka.
Sama treść tych utworów jest baśniowa i poetycka i opiera się na pewnym schemacie, w którym na początku opisano idylliczne miejsce, w którym będą się działy wydarzenia pokazujące treści edukacyjne, a wśród nich to, że nie należy ufać wszystkim dorosłym, że czasami rodzice nie spełniają swoich zadań, że narażeni jesteśmy na różne niebezpieczeństwa, popadamy w nałogi lub nie wierzymy w swoje możliwości. Opowieść kończy się wytłumaczeniem tego, co działo się w trakcie, znaczenia każdego zachowania oraz sugestiami, jak należy się zachować.
Książka została wydana w zeszytowym formacie z nielicznym ilustracjami, dlatego może nie przypaść do gustu małym czytelnikom, jednak jej terapeutyczna, a także profilaktyczna wartość jest nie do przecenienia. Zwłaszcza, że stworzono ją z wyobraźnią, przykładając wagę do językowego bogactwa. Niestety, nie jest wolna od błędów – nie da się skroplić wodą twarzy – można ją skropić – nie mam zwyczaju wyłuskiwać takich pomyłek, ale w tej książce pojawiła się dwa razy, więc się nie powstrzymam. Niemniej, bardzo zachęcam do zapoznania się z tą książką, bo jest inspirująca i mądra, a przy tym posiada też walory literackie.

Stopień 
2021-08-02

Nie znam Cię i inne bajki brofilaktyczne

Umiejętność rozmawiania z dziećmi na tematy trudne i tabu to jedna z bolączek współczesnych rodziców. Z jednej strony nie bardzo wiemy w jaki sposób rozpocząć takową dyskusję gdyż w większości przypadków również nie byliśmy ich uczestnikami w naszym okresie dzieciństwa. Z drugiej strony, żyjemy w czasach w których diametralnie zmieniła się definicja określenia „tabu”, a w powszechne i codzienne stały się tematy niegdyś uznawane za „nieprzyzwoite”. Oczywiście ogromna w tym rola Internetu i pozostałych mass mediów, które zapewniają tak ogromny zasób informacji, że czasami stajemy się właśnie stroną mniej obeznaną aniżeli nasze małe pociechy. Dlatego też na rodzicach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność by odpowiednio ukierunkować takową naukę i jednocześnie nie zachwiać tak drażliwego dziś tematu jakim jest granica tolerancji i wolności drugiej osoby. W przypadku naszych najmłodszych ogromną pomocą mogą stać się bajki niosące ze sobą wartościowe morale jak właśnie w przypadku „Nie znam cię i innej bajki profilaktyczne”.
Nowa książka Małgorzaty Walczak-Klimek to zbiór kilkunastu króciutkich opowieści w których głównymi bohaterami w większości przypadków są fantastyczne stworki żyjące w magicznych krainach. Poprzez ich przygody, nierzadko bardzo przykre i chwytające za serce, autorka stara się młodym czytelnikom nakreślić tragedie rodzinne czy też jednostkowe, które mogą spotkać każdego z nas, w najmniej oczekiwanym momencie. W ten sposób jesteśmy świadkami takich wydarzeń jak śmierć bliskiej osoby, alkoholizm, narkomania, bezpłodność czy nawet pedofilia. Wszystko zostało jednak ujęte w formie wymyślonych opowiastek w których powyższe tragedie nie są przedstawiane dosłownie. Na końcu każdej z bajek mamy do czynienia z wymienionymi pytaniami dotyczącymi tekstu oraz spisem zawartych w nim problemów. Jest to pewnego rodzaju podpowiedź lub nakierunkowanie dla rodzica lub nauczyciela w jakim tonie mógłby pociągnąć dalszą dyskusję na temat losów głównych bohaterów. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, z pewnością ułatwiające dorosłym wyciąganie wniosków z każdej historii, a co za tym idzie skuteczniejsze rozpoczęcie dotychczas trudnego tematu. Odpowiednio dostosowana objętość bajek sprawia także, że uwypuklony jest główny temat, czyli tragedie mogące czyhać na każdego człowieka. Myślę, że to świetne rozwiązanie, sprawiające, że jednocześnie magiczni bohaterowie wzbudzają ciekawość u najmłodszych i nie powodują niepotrzebnego rozkojarzenia. Moim zdaniem dzieciaki dzięki takim krótkim opowiastkom, same zaczną zadawać odpowiednie pytania i dociekać o dalsze losy tychże postaci. Przedstawione w książce rozwiązania problemów są jedynie przykładami wyjścia z trudnej sytuacji i punktem wyjścia do dalszych rozmów. Jestem przekonany, że książka Małgorzaty Walczak-Klimek może okazać się bardzo pomocna wielu rodzicom. Nie jest oczywiście obowiązkiem odwoływać się do każdej historii, ale odpowiednio dopasować problematykę do aktualnych wymogów i możliwości dziecka.
„Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne” są odpowiedzią na coraz częstsze problemy dotykające najmłodszych. Począwszy od powszechnych jak nieśmiałość, uzależnienie od telefonu, przywiązanie do niepotrzebnych rzeczy, a skończywszy na tragicznych, ale możliwych, takich jak pedofilia i uzależnienie od narkotyków- to wszystko we współczesnych czasach czyha na nasze pociechy. Dmuchanie i ukrywanie swojego dziecka przed światem zewnętrznym nie przyniesie niczego dobrego, a elementarna wiedza i przestroga mogą przynieść naprawdę wiele korzyści. Na tych fundamentach opiera właśnie swoją książkę Małgorzata Walczak-Klimek, która w ten sposób wyciąga pomocną dłoń do dzisiejszych młodych rodziców. Mam nadzieję, że również oni odpowiednio dostosują podane w książce przykłady do wrażliwości i możliwości młodych czytelników, by w jak najlepszy sposób wykorzystać potencjał tychże bajek.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/35560-nie-znam-cie-i-inne-bajki-profilaktyczne.html

Napisz recenzje

Małgorzata Walczak-Klimek

Małgorzata Walczak-Klimekurodzona 10 czerwca 1987 roku w Nowym Sączu, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie na Wydziale Filozoficznym ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną, oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, gdzie ukończyła terapię pedagogiczną. Na co dzień pracuje na stanowisku starszego wychowawcy w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci i młodzieży w wieku od sześciu do siedemnastu lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym. W latach 2015–2019 pełniła funkcję sądowego kuratora do spraw rodzinnych przy Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Jej zainteresowania zawodowe oscylują wokół elementów socjoterapii, bajek profilaktycznych, gimnastyki mózgu oraz teatru amatorskiego dla młodzieży. Prywatnie jest założycielką vloga pedagogicznego: ciociagosiavloguje, miłośniczką poezji, kulinariów, polskiej muzyki rockowej i zumby oraz mężatką.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Małgorzata Walczak-Klimek

ISBN druk

978-83-8095-956-9

ISBN e-book

978-83-8095-974-3

Objętość

110 stron

Wydanie

I, 2021

Format

A5 (145x208). E-book: epub i mobi

Oprawamiękka, klejona

Przedmowa autorki 

Drzewo pamięci 

Dzielny chrabąszcz Fruwak

Inaczej 

Kula prawdy 

Maskarada 

Maszyna zysków i strat

Miło mi ciebie poznać

Na lepsze

Nie znam cię

Nieszczęsna bransoletka

Odwrócić nieodwracalne

Opustoszałe miasto

Tajemnica Uśmieszku 

To coś

Ważne i ważniejsze

Taki sam 

Nowy towarzysz

Szarość 

Odkurzacz

Trzy siostry 

Nota o autorce

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło