• Obniżka
Chaos zaplanowany, czyli krótka historia o metodzie Marii Montessori

Chaos zaplanowany, czyli krótka historia o metodzie Marii Montessori

ISBN: 978-83-8294-059-6

34,29 zł
26,67 zł Zniżka 22,22%

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Publikacja chwilowo niedostępna. Planowane wznowienie.

Uczeń pracujący według idei Montessori miał i ma możliwość wyboru kierunku, w którym chce się bardziej rozwijać, a to neutralizuje stres i demotywujące poczucie przymusu. System Marii Montessori zapobiega również zniszczeniu charakteru dziecka, co owocuje większym zadowoleniem z życia oraz kulturą osobistą, a widać to w zachowaniu uczniów...

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Podróż, w którą pragniemy zaprosić czytelnika, zaczyna się pod koniec XIX wieku we Włoszech, kiedy to młoda lekarka Maria Montessori rozpoczyna pracę w szpitalu San Giovanni na oddziale dziecięcym. Spotkanie z małymi podopiecznymi pozwala młodej Marii odkryć znaczenie dzieciństwa i zobaczyć w każdym swoim pacjencie ważnego człowieka, który w swym pięknie wewnętrznym przyczynia się do rozwoju cywilizacji pokoju i miłości, ale pod jednym warunkiem: że my, dorośli, nie zniszczymy tego potencjału drzemiącego w każdym dziecku.

Maria Montessori mówiła, że „budowniczym człowieka jest dziecko. Dziecko jest ojcem człowieka”. Od niego wszystko się zaczyna dzięki jego wrodzonej dziecięcej aktywności, energii, ciekawości i zachwytowi światem. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki, aby ten potencjał mógł rozkwitnąć i przynieść dobre owoce.

Miejscem odkrywania tajemnicy dzieciństwa w myśl założeń Włoszki były placówki oświatowe tworzone przez nią na całym świecie. Jej badania, obserwacje i praca z najmłodszymi pozwalają rozwijać zachwyt nad możliwościami młodego człowieka również obecnie, w XXI wieku. Lekcja, którą pozostawiła współczesnym dorosłym ta niezwykła kobieta, przypomina o odpowiedzialnej miłości, trosce i szacunku do naszych podopiecznych. Przez całe życie zabiegała ona o należne miejsce dla każdego dziecka, o dopuszczenie go do głosu i możliwość samodzielnego działania, które pozwala na naturalny, niczym nieskrępowany rozwój.

Pomysł stworzenia książki o metodzie włoskiej lekarki, której idee realizowane są w Katolickich Szkołach Montessori prowadzonych przez Fundację „Ziarnko Maku”, zrodził się w wyniku wsłuchiwania się w jej niezwykłe postulaty. Autorami tej publikacji są uczniowie, którzy doświadczyli edukacji w myśl założeń Marii Montessori. Młodzi ludzie przedstawią jej postać, przybliżą jej ważne myśli, zaprezentują spojrzenie społeczności szkolnej na metodę wykorzystywaną współcześnie i podzielą się swoją twórczością, zainspirowaną postacią tej kobiety żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.

Mam nadzieję, że książka napisana przez dzieci, dla których powstała ta niepospolita metoda, pozwoli lepiej zrozumieć to, czym jest nauczanie i wychowanie dla dobra młodych ludzi. Pozwoli również spojrzeć oczami uczniów na to, co my, dorośli, tworzymy, i usłyszeć ich pragnienia, aby budować lepszy świat, tak jak chciała Maria Montessori.

Dziecko i dorosły to dwie różne części ludzkości, które nawzajem wpływają na siebie i przy obopólnej pomocy powinny współistnieć w harmonii. To nie jest więc tylko tak, że dorosły musi pomagać dziecku, ale także dziecko musi pomagać dorosłemu.

Życzę miłej lektury
Agnieszka Guzik

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

O AUTORACH

ANTONINA MALKIEWICZ
Bardzo lubię pływać i grać w siatkówkę.
Moim ulubionym przedmiotem jest matematyka, ale przepadam też za geografią i angielskim.

JULIA MALKIEWICZ
Uwielbiam pływać i robię to od 7 lat. Lubię czytać i wypowiadać się na różne tematy.

MATYLDA SALIK
Z metodą Montessori znam się od 5 klasy
(plus chodziłam do przedszkola Montessori). Lubię rysować, grać w gry komputerowe i oglądać filmy. Pasjonuję się także tresurą psów. Moim ulubionym przedmiotem jest matematyka.

ANNA ROSTWOROWSKA
Moją pasją jest granie w gry planszowe, jeżdżenie na rowerze i nartach.

KLARA BUDZIŁO
Jestem uczennicą 8 klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej Montessori imienia księdza Pawła Smolikowskiego. Lubię chodzić na spacery, pływać, jeździć na koniach, czytać książki o tematyce fantastycznej.

TYMOTEUSZ BADURA
Metodę Marii Montessori poznałem w 1 klasie, chociaż nie od początku, co daje mi możliwość porównania jej z tradycyjnym systemem nauczania. Lubię zwierzęta. Posiadam własną hodowlę kur karłowatych oraz gekona lamparciego.

ALEKSANDRA WIERZBA
Lubię czytać książki i malować. Tańczę też taniec współczesny z elementami baletu, co jest moją pasją. Z metodą Marii Montessori mam styczność od 1 klasy szkoły podstawowej, a nawet dłużej, gdyż chodziłam do przedszkola Montessori.

ŁUCJA PODOLSKA
Uwielbiam czytać książki, tańczyć, pływać i dobrze się bawić. Robię dużo na szydełku, próbuję grać na wiolonczeli i staram się pisać (a wychodzi, jak wychodzi). Mam wiecznie zabałaganiony pokój i czwórkę młodszego rodzeństwa. Z metodą Montessori znamy się od przedszkola, a moje ulubione przedmioty... cóż, każdy jest przyjazny – o ile się go zrozumie.

LENA BRYNIARSKA
Bardzo lubię czytać książki, jeździć konno i oglądać filmy.

ANTONINA SYDOR
Nie mam konkretnej pasji, ciągle jej poszukuję, chociaż interesuję się wieloma rzeczami.

HELENA JAGIEŁŁO-PIWOSZCZUK
Moją pasją są muzyka poważna, filozofia, sztuka, teatr oraz gra na fortepianie. Bardzo lubię też tańczyć, czytać książki, słuchać muzyki, pisać i robić wiele różnych rzeczy. Jestem zaprzyjaźniona z metodą Montessori od przedszkola.

KATARZYNA KAROLA
Mam 15 lat i starszego brata. Do Montessori chodzę od 6 klasy. W wolnym czasie oglądam filmy, bawię się z królikiem, czytam książki, gram na instrumentach (pianino, gitara i ukulele) lub rysuję.
Uwielbiam spędzać czas zarówno z przyjaciółmi, jak i z osobami nowo poznanymi.

KAROLINA RÓŻYCKA
Jestem nauczycielem języka polskiego, wychowawcą w oddziale 4–6 i tyflopedagogiem. Kocham pracę z uczniami, rozmowę, budowanie relacji. Ostatnio moim konikiem jest myślenie wizualne i scrapbooking.

Agnieszka GUZIK
Agnieszka GuzikJestem pedagogiem, nauczycielem akademickim, współtwórcą Katolickiej Szkoły Podstawowej Montessori i Fundacji Wspierania Idei Marii Montessori „Ziarnko Maku”, a prywatnie jestem mamą Gosi, absolwentki szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum Montessori, obecnie studentki ekonomii.ć

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Autorzy (publikacja zbiorowa)

ISBN druk

978-83-8294-059-6

ISBN e-book

Objętość

66 stron (kolor)

Wydanie

I, 2022

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, folia błyszcząca

Agnieszka Guzik
Podziękowania     

Agnieszka Guzik
Wprowadzenie    

Antonina Malkiewicz
Życiorys Marii Montessori    

Julia Malkiewicz
Spotkanie z niezwykłą kobietą    

Łucja Podolska i Matylda Salik
Klasa Montessori w naszej szkole    

Aleksandra Wierzba i Helena Jagiełło-Piwoszczuk
O pomyśle sprzed 100 lat oczami współczesnych uczniów  

Antonina Sydor
Behind the scenes – opinie nauczycieli korzystających z metody M. Montessori    

Antonina Sydor
Szkoła Marii Montessori oczami rodziców       

Katarzyna Karola i Lena Bryniarska
Słowami Montessori o dwóch ważnych aspektach pracy w szkole    

Agnieszka Guzik i Tymoteusz Badura
Wychowanie do pokoju według Marii Montessori    

Krytycznym okiem, czyli uczniowie i absolwenci o szkole Montessori   

Studio pisarskie    

Tymoteusz Badura
Podsumowanie     

Słowniczek pojęć        

O autorach  

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło