Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla starszaka
Cena podstawowa
28,57 zł
-5,00 zł
Cena
23,57 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 36,00 zł
Kwestionariusz ten może być wykorzystywany do diagnozy logopedycznej dzieci przedszkolnych i szkolnych. Składa się z obrazków, których nazwy zawierają samogłoski i spółgłoski w trzech pozycjach, w których mogą pojawić się w wyrazie...
Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej e-book:
Kwestionariusz ten może być wykorzystywany do diagnozy logopedycznej dzieci przedszkolnych i szkolnych. Składa się z obrazków, których nazwy zawierają samogłoski i spółgłoski w trzech pozycjach, w których mogą pojawić się w wyrazie: w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Głoski występujące w nazwach obrazków ułożone są w kolejności zgodnej z tym jak pojawiają się w rozwoju mowy dziecka. Uwzględnia spółgłoski wargowe, wargowo-zębowe, przedniojęzykowo-zębowe, przedniojęzykowo-dziąsłowe, środkowojęzykowe, tylnojęzykowe oraz samogłoski podstawowe + ą, ę.
Do kwestionariusza dołączona jest karta badania mowy, której kolejność zapisu głosek jest zgodna z kolejnością pojawiających się wyrazów.
Opis
Specyficzne kody
Bilewicz Aleksandra
Doktor nauk humanistycznych, pracownik Zakładu Historii Edukacji w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jej zainteresowania naukowe związane są z rolą kobiety w rodzinie i społeczeństwie w XIX i XX wieku.
Autorka opracowań:
Wzór kobiety, żony i matki w świetle osiemnastowiecznych kazań
Małżeństwo czasów saskich w świetle kazań z lat 1700-1768
Nauczycielki prywatnych średnich szkół żeńskich w Galicji 1896-1914
Rola kobiety w rodzinie i jej wpływ na wychowanie dziecka w świetle pamiętników galicyjskich z drugiej połowy XIX w. i początku XX w.
Zioło Brygida
notka w przygotowaniu
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | |
ISBN druk | 978-83-66990-52-4 |
ISBN e-book | 978-83-7587-719-9 |
Objętość | 124 str. |
Wydanie | VIII, 2021 |
Format | A5. E-book: epub, mobi i pdf |
Oprawa | miękka, klejona, fola matowa |
W zawodzie logopedy postawienie trafnej diagnozy stanowi klucz do ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego i podjęcia odpowiednich kroków mających na celu poprawę funkcjonowania dziecka. Reguła ta dotyczy zarówno zaburzeń rozwojowych jak i artykulacyjnych, które często ujawniają się już w wieku przedszkolnym.
Na rynku dostępnych jest wiele kwestionariuszy oraz testów badających poziom rozwoju mowy, poprawność wypowiadanych głosek czy sprawność narządów artykulacyjnych, ale tylko nieliczne z nich w praktyce sprawdzają się w pracy z dziećmi.
Kilka lat temu nakładem Wydawnictwa Impuls pojawił się Kwestionariusz badania mowy autorstwa Grażyny Billewicz oraz Brygidy Zioło, a obecnie dostępne jest już VI wydanie książki. Propozycja autorek to prosty, bardzo przejrzysty i uporządkowany kwestionariusz obrazowy do badania poziomu artykulacji zgodnie z właściwym rozwojem mowy dziecka.
Część właściwą poprzedza karta mowy z wykazem pożądanych głosek wargowych, wargowo-zębowych, przedniojęzykowo-zębowych, przedniojezykowo-dziąsłowych, środkowojęzykowych, tylnojęzykowych oraz samogłosek. Każda grupa to kilka wyrazów zawierających daną głoskę w nagłosie, śródgłosie oraz wygłosie. Kolejna część zawiera aż 110 obrazków przedstawiających rzeczowniki. Obrazki są na tyle wyraziste i charakterystyczne, że nawet najmłodszy maluch nie powinien mieć problemu z ich identyfikacją i nazwaniem.
Kwestionariusz badania mowy jest nieskomplikowanym, precyzyjnym narzędziem wspomagającym proces badania artykulacji dziecka. Dobrze sprawdza się podczas pracy w grupie przedszkolnej czy wczesnoszkolnej i w pełni oddaje poziom artykulacyjny dziecka uwzględniając jego naturalny rozwój.
źródło: http://www.loogomowa.pl/kwestionariusz-badania-mowy