Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla starszaka
Cena podstawowa
28,57 zł
-5,00 zł
Cena
23,57 zł
Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 20,00 zł
Polecamy zbiór ćwiczeń napisanych z myślą o osobach, które mają problemy z komunikacją językową. Autorka tworzyła je pracując jako logopeda, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny.
Polecamy zbiór ćwiczeń napisanych z myślą o osobach, które mają problemy z komunikacją językową. Autorka tworzyła je pracując jako logopeda, oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny. Korzystać z nich mogą logopedzi, nauczyciele, rodzice oraz terapeuci pracujący zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i z osobami dorosłymi, które wskutek różnych czynników nie nabywają umiejętności komunikacyjnych lub utraciły je na przykład w wyniku afazji czy niepełnosprawności intelektualnej.
W ćwiczeniach autorka starała się zawrzeć materiał słowny, nawiązujący do codziennych czynności i doświadczeń. Wiele zadań poświęconych jest kształtowaniu umiejętności słowotwórczych, które traktuję w sposób szczególny w kontekście rozwijania zasobu słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia oraz tworzenia nowych słów. Zaproponowane ćwiczenia posłużą także do rozwijania umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki.
Zadania opatrzone są w proste instrukcje i przykłady ich wykonania. Terapeuta powinien przedstawić sposób wykonania zadania oraz upewnić się, czy polecenie zostało właściwie zrozumiane. Kolejne strony można kopiować i w zależności od potrzeb terapeutycznych wykorzystywać jako karty pracy bądź karty sprawdzające ćwiczone umiejętności.
Zapraszamy do lektury.
Olszewska Agnieszka
Jest absolwentką Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o specjalności: rewalidacja osób upośledzonych umysłowo – oligofrenopedagogika. Ukończyła także podyplomowe studia z logopedii, diagnozy i terapii pedagogicznej, a także integracji sensorycznej. Od 2010 r. pracuje w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerczach oraz w Szkole Podstawowej w Świerczach. Prowadzi terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Agnieszka Olszewska |
ISBN | 78-83-8095-584-4 |
Objętość | 78 stron |
Wydanie | I.2019 |
Format | B5 - 160/235 |
Oprawa | miękka, klejona, fola matowa |
Wstęp
Ćwiczenie 1 | Ćwiczenie 33 |
Pobudzanie rozwoju dziecka, jego terapia, to świadome oddziaływanie specjalistów i środowiska domowego na wszystkie sfery poznawcze. Ma to na celu niwelowanie skutków zaburzeń spowodowanych m.in. uszkodzeniami genetycznymi czy okołoporodowymi. Dzięki bodźcowaniu kształtują się nowe umiejętności, a także utrwalają osiągnięte sprawności. To wspomaganie musi odbywać się oczywiście na wielu płaszczyznach i obejmuje między innymi kształtowanie umiejętności słowotwórczych, w tym rozwijanie słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia i tworzenia nowych słów. Ma to na celu zwiększenie zasobu słów, rozwój poznawczy pozwalający również używać abstrakcyjnych nazw oraz porządkować świat, zarówno czasowo i przestrzennie.
W tym rozwoju kompetencji językowych pomocne są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Znajdziemy je m.in. w publikacji Oficyny Wydawniczej Impuls. Zbiór różnego rodzaju ćwiczeń językowych, które są niezbędne do osiągnięcia sprawności komunikacyjnej, znajdziemy w książce autorstwa Agnieszki Olszewskiej, pt. „Wysłów się!”. Autorka, absolwentka Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadząca terapię logopedyczną oraz zajęcia edukacyjne i rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe, przygotowała propozycje ćwiczeń, z myślą o osobach mających problemy z osiągnięciem biegłości językowej.
Z tej pozycji książkowej korzystać mogą zarówno rodzice i opiekunowie dzieci, jak i logopedzi i terapeuci. Zróżnicowanie zadań pozwala dobrać ich rodzaj do odpowiedniej grupy wiekowej / problemu, nie wykluczając również osób dorosłych, które z pewnych względów nie nabyły umiejętności komunikacyjnych lub też utraciły je na przykład na skutek afazji.
Każde ćwiczenie zostało rozpisane na osobnej stronie, co daje możliwość ego skopiowania i bezpośredniej pracy na tekście – o czego zresztą zachęca sama autorka. Niezwykle istotne jest to, iż poszczególne zadania zostały opatrzone prostymi, dokładnymi instrukcjami przeprowadzenia ćwiczenia oraz przykładami wykonania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy z książką rodziców / opiekunów, nie mających wiedzy logopedycznej.
W publikacji znajdziemy ćwiczenia mające na celu rozwój słownictwa, kształtowanie się umiejętności metajęzykowej, zabawę słowami, zrozumienie wyrażeń metaforycznych. Nacisk położony jest również na rozwijanie umiejętności poprawnego stosowania zasad fleksji i gramatyki. Ćwicząc części mowy, kategorie gramatyczne oraz schematy składniowe polszczyzny dziecko / dorosły nabywa sprawność posługiwania się językiem. Ta stymulacja językowa, proponowana przez Olszewską ma na celu ćwiczenie oczekiwanych umiejętności, a przy tym długość ćwiczeń jest tak dobrana, by nie zniechęcić osobę poddaną terapii. To wszystko sprawia, że książka „Wysłów się!” jest niezwykle cennym materiałem do pracy, znacząco ułatwiającym prace logopedom i terapeutom, otrzymującym gotowy zestaw ćwiczeń.
Justyna Gul
źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2019/05/agnieszka-olszewska-wysow-sie.html