Praca Barbary Pastuszek-Lipińskiej ma przybliżać Czytelnikowi fenomen tej zagadkowej dla wielu terapii osób borykającymi się z zaburzeniami mowy po udarze
Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book.
Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!
Praca Barbary Pastuszek-Lipińskiej ma przybliżać Czytelnikowi fenomen tej zagadkowej dla wielu terapii osób borykającymi się z zaburzeniami mowy po udarze
Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book.
Monografia jest poświęcona Melodic Intonation Therapy (MIT) – metodzie wspierającej terapię mowy u osób cierpiących na zaburzenia mowy spowodowane nieprawidłowościami w pracy ośrodkowego układu nerwowego. Skierowana jest do osób zainteresowanych oddziaływaniem muzyki na człowieka, jego rozwój poznawczy i emocjonalny, na rozwój funkcji językowych i komunikacyjnych, a także mechanizmami tego wpływu w kontekście użyteczności muzyki w terapii zaburzeń mowy i zaburzeń komunikacyjnych.
Każdy z rozdziałów poprzedzony jest wprowadzeniem, które zawiera definicje oraz klasyfikacje dotyczące zagadnień poruszanych w publikacji. W pierwszym przedstawiono cele i założenia badań własnych oraz projektu, w którego ramach powstała monografia. W drugim zaprezentowano metodę oraz twierdzenia leżące u jej podstaw, a także historię jej powstania. W trzecim opisano oddziaływanie metody MIT z uwzględnieniem różnych perspektyw, tj. neuronaukowej, psychologicznej oraz językoznawczej, w tym aspektów psycholingwistycznych oraz językoznawstwa naturalnego. Dokonano analizy czynników leczących w MIT, biorąc pod uwagę różne aspekty muzyki oraz obserwacje własne, współpracowników i naukowców zajmujących się badaniem skuteczności metody oraz zakresu jej oddziaływania. W czwartym przedstawiono profile pacjentów, uwzględniając charakterystyki poszczególnych osób uczestniczących w projekcie, metodologię pracy badawczej, trudności oraz indywidualne potrzeby poszczególnych pacjentów. Omówiono także te obszary i zaburzenia mowy, które objęte były interwencją w projekcie. Ponadto zaprezentowano metodologię pracy oraz przebieg projektu badawczego, jak również opis wyników badań. W rozdziale piątym opisano przebieg projektu, a w ostatnim zamieszczono dyskusję na temat rezultatów badań, podsumowanie poczynionych analiz oraz wnioski. Rozdział ten zawiera także opis ograniczeń projektu i krótkie zestawienie badań, które powinny być przeprowadzone w przyszłości w celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wciąż budzących kontrowersje. Książka zawiera materiały opublikowane bądź obecnie poddawane recenzji w redakcjach kilku czasopism naukowych.
Szczegółowa analiza materiału zebranego od pacjentów
Ogólna analiza danych
Samogłoski
Spółgłoski
Kontur intonacyjny
Uwagi końcowe
Czynniki leczące w Melodic Intonation Therapy – podsumowanie
Rozdział 4. Charakterystyka pacjentów biorących udział w terapii
Charakterystyka pacjenta w Melodic Intonation Therapy
Sytuacja pacjenta z zaburzeniami mowy w Polsce
Osoby dorosłe
Uczestnicy projektu w warunkach polskich
Rola środowiska w terapii mowy pacjentów z afazją poudarową
Dorośli po udarze – różne przypadki oraz rola środowiska
Aspekty etyczne pracy z osobami z afazją poudarową oraz problemami w rozwoju mowy
Sytuacja dzieci z zaburzeniami mowy
Funkcja zaangażowania rodziny w wykrywaniu nieprawidłowości w rozwoju mowy oraz terapii mowy dzieci
Selektywny mutyzm
Melodic Intonation Therapy a selektywny mutyzm
Opis przypadku osoby cierpiącej na selektywny mutyzm
Dyskusja i podsumowanie
Specyficzne zaburzenia językowe (SLI)
Przypadek nastolatka cierpiącego na specyficzne zaburzenia językowe
Wyniki
Dyskusja i wnioski
Rozdział 5. Opis i przebieg projektu
Zadania zaplanowane i zrealizowane w ramach projektu
Przebieg projektu
Wyniki testu neuropsychologicznego
Rozdział 6. Dyskusja, podsumowanie analiz i wnioski końcowe
Bibliografia
Spis tabel i grafik
Najnowsze osiągnięcia medycyny i psychologii potrafią zaskakiwać, dając nadzieję na uzdrowienie tym, na których społeczeństwo postawiło już krzyżyk. Jedną z nich pozostaje Melodic Intonation Therapy, która – choć powstała przed ponad czterdziestu laty – wciąż owiana jest mgłą tajemnicy. Praca Barbary Pastuszek-Lipińskiej ma przybliżać Czytelnikowi fenomen tej zagadkowej dla wielu terapii osób borykającymi się z zaburzeniami mowy po udarze. Afazja poudarowa, której chorzy doświadczają, jest dodatkową – często jednak najpoważniejszą – przeszkodą na drodze do odzyskania zdrowia i całkowitej sprawności. Melodic Intonation Therapy jako forma leczenia zaburzeń mowy – również wskutek innych przyczyn – okazała się niezwykle skuteczna na amerykańskim gruncie. Jej istotą jest zastosowanie śpiewu i ruchu podczas pracy z pacjentami cierpiącymi na afazję, które efektywnie stymulują do upłynnienia mowy, a co za tym idzie – poprawiają znacząco komfort życia. Autorka gruntownie charakteryzuje Melodic Intonation Therapy i przedstawia jej wpływ na jakość mowy u pacjentów. Wykład swój argumentuje, przytaczając wyniki badań nad skutecznością metody, jakie zostały przeprowadzone w Polsce. Publikacja ta stanowić może przyczynek do dyskusji nad sposobami leczenia afatyków w Polsce, by zapewnić im komfort życia i ułatwić egzystowanie w społeczeństwie.
Wartością [...] publikacji, a zarazem osiągnięciem Barbary Pastuszek-Lipińskiej jest próba perspektywicznego (wobec nowych wyzwań) ujęcia metod terapii (choćby zmian w podejściu do terapii mowy) z jej wielowarstwowymi uwarunkowaniami. Warte podkreślenia jest również to, że poszukiwania poznawcze z obszaru muzykoterapii, psychologii i logopedii (oraz innych dyscyplin naukowych) mogą stanowić podłoże impulsów rozwojowych dla innych nauk. Impulsy rozwojowe mogą występować zarówno w dziedzinie poznania naukowego, jak i metodologii nauki [...] ujmowanej w wymiarze założeń teoretycznych i praktyki badawczej. [...] przy dość wyraźnym skoncentrowaniu się na tytule publikacji udało się Autorce uniknąć jednostronności w podejściu do poszczególnych obszarów tego zagadnienia. Widać, że zależało jej na tym, aby namysł nad problematyką stał się także przedmiotem dalszej dyskusji i poszukiwań badawczych, co wynika z przekonania, iż dokonane analizy nie pretendują do rozwiązań wyczerpujących.
Z recenzji wydawniczej dra hab. Mirosława Kowalskiego, prof. nadzw. UZ