• Obniżka
Stefan Banach Niezwykłe życie i genialna matematyka

Stefan Banach Niezwykłe życie i genialna matematyka

Podtytuł: Materiały biograficzne
ISBN: 978-83-8095-649-0
45,71 zł
27,71 zł Oszczędzasz: 18,00 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 48,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 30,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

książka bardzo starannie przemyślana, napisana i wydana. Zadbano o wysoką wartość merytoryczną, poprawność matematyczną, ogromny materiał bibliograficzny. Autorzy powstrzymali się też przed ingerencją w teksty cudze – wspomnienia zapisano językiem mówionym, charakterystycznym dla danej postaci. Dzięki temu książka jest żywa, barwna, nieprzegadana. Gdzie trzeba, tam jest zwięźle, gdzie warto rozwinąć – jest szeroki materiał źródłowy. Rewelacja!

Książka dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda.pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca.

Z opinii recenzenta:

Stefan Banach. Niezwykłe życie i genialna matematyka to książka bardzo starannie przemyślana, napisana i wydana. Zadbano o wysoką wartość merytoryczną, poprawność matematyczną, ogromny materiał bibliograficzny. Autorzy powstrzymali się też przed ingerencją w teksty cudze – wspomnienia zapisano językiem mówionym, charakterystycznym dla danej postaci. Dzięki temu książka jest żywa, barwna, nieprzegadana. Gdzie trzeba, tam jest zwięźle, gdzie warto rozwinąć – jest szeroki materiał źródłowy. Rewelacja!


Matematyka jest najpiękniejszym i najpotężniejszym tworem ducha ludzkiego.
Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne.
Stefan Banach


Matematykiem jest, kto umie znajdować analogie między twierdzeniami; lepszym, kto widzi analogie dowodów, i jeszcze lepszym, kto dostrzega analogie teorii, a można wyobrazić sobie i takiego, co między analogiami widzi analogie.
Stefan Banach Banach nie był matematykiem finezji; był matematykiem siły.

Hugo Steinhaus


Banach zwierzył mi się, że już od czasów młodości interesował się przede wszystkim znajdowaniem dowodów, czyli sposobów wykazywania słuszności przypuszczeń. Miał niezwykłą zdolność odkrywania właściwych dróg – znak Jego wielkiego geniuszu.
Stanisław Ulam

Materiały biograficzne
2212 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi, PDF
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-149-5

Jakimowicz Emilia

Notka biograficzna w przygotowaniu.


Miranowicz Adam

Notka biograficzna w przygotowaniu.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Jakimowicz Emilia, Miranowicz Adam

ISBN druk

978-83-8095-649-0

ISBN e-book

978-83-8095-149-5

Objętość

202 stron

Wydanie

IV, 2009

Format

B5 (160x235). E-book: pdf, epub i mobi

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Słowo wstępne (Emilia Jakimowicz, Adam Miranowicz)

 

1. Niezwykłe życie Stefana Banacha (Emilia Jakimowicz)

1.1. Dzieciństwo

1.2. Początek wielkiej przygody z matematyką

1.3. Droga do sławy

1.4. Kawiarnia Szkocka

1.5. Mroczne lata

1.6. Epilog

1.7. Kalendarium życia Stefana Banacha

1.8. Laureaci medalu i nagrody im. Stefana Banacha

 

2. Listy

2.1. List I Stefana Banacha do Stanisława Ulama

2.2. List II Stefana Banacha do Stanisława Ulama

2.3. Załącznik matematyczny Stefana Banacha

2.4. List III Stefana Banacha do Stanisława Ulama

2.5. List Stefana Greczka do Stefana Banacha

2.6. List Stanisława Ulama do Romana Kałuży

 

3. Wspomnienia

3.1. Stefan Banach jr o swoim ojcu

3.2. Maria Sowińska o Stefanie Banachu

3.3. John J. Greczek o Stefanie Banachu

3.4. Alicja Żuraniewska o Stefanie Greczku

3.5. Monika Waksmundzka-Hajnos o Stefanie Greczku

3.6. Andrzej Alexiewicz o Stefanie Banachu

3.7. Wacław Szybalski o Stefanie Banachu

3.8. Tadeusz Riedl o Stefanie Banachu

 

4. Stefan Banach w świetle archiwaliów (Stanisław Domoradzki, Zofia Pawlikowska-Brożek, Michajło Zariczny)

 

5. Genialna matematyka Stefana Banacha (Julian Musielak)

5.1. Poprzednicy

5.2. Przestrzeń Banacha

5.3. Czym zajmuje się analiza funkcjonalna?

5.4. Metody analizy funkcjonalnej

 

6. Polska szkoła matematyczna (Michał Szurek)

 

7. Stefan Banach i lwowska szkoła matematyczna (Krzysztof Ciesielski,

Zdzisław Pogoda)

 

8. Księga Szkocka (Marek Kordos)

 

9. Nowa Księga Szkocka (Roman Duda)

 

Bibliografia

Noty biograficzne

Spis ilustracji

Indeks nazwisk

Słowo wstępne

W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda. pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca.

Składamy serdeczne podziękowanie Pani prof. dr hab. med. Alinie Filipowicz-Banachowej, wdowie po synu Stefana Banacha, i całej Rodzinie Państwa Banachów za poparcie dla tego projektu, za udostępnienie nam dotąd niepublikowanych zdjęć prof. Banacha, za udostępnienie rękopisu Księgi Szkockiej oraz za wyrażenie zgody na przedruk materiałów dotyczących prof. Banacha, w tym publikacji i rękopisów Profesora oraz zdjęć Rodziny Banachów.

Pani Marii Sowińskiej, wnuczce Marii Puchalskiej, składamy bardzo serdeczne podziękowanie za napisanie artykułu do tej książki oraz udostępnienie zdjęć i dokumentów rodzinnych.

Pani prof. dr hab. Monice Waksmundzkiej-Hajnos oraz Pani mecenas Alicji Żuraniewskiej, wnuczkom Stefana Greczka, dziękujemy serdecznie za napisanie do tej książki artykułów o Stefanie Greczku i Stefanie Banachu oraz za udostępnienie nam listów i zdjęć rodzinnych. Panu dr. Johnowi J. Greczkowi, wnukowi Stefana Greczka, dziękujemy pięknie za opracowanie wspomnień o Stefanie Greczku i Stefanie Banachu oraz za udostępnienie nam zdjęć rodzinnych.

Wiele osób przyczyniło się do powstania tej książki, udostępniając różne dokumenty, jak również przyzwalając na ich publikację. Z przyjemnością pragniemy wyrazić nasze gorące podziękowania następującym osobom za ich wkład: Panu prof. dr. hab. Julianowi Musielakowi dziękujemy serdecznie za opracowanie do tej książki artykułu podsumowującego w sposób niezwykle przystępny najważniejsze osiągnięcia naukowe prof. Banacha. Prof. dr. hab. Romanowi Dudzie serdecznie dziękujemy za napisanie artykułu przypominającego o tym, że matematyka, która powstała w polskim Wrocławiu po 1945 roku, miała silne korzenie lwowskie. Panu prof. dr. hab. Michajłowi Zaricznemu, dziekanowi Wydziału Mechaniki i Matematyki Uni­wersytetu we Lwowie, składamy serdeczne podziękowanie za udostępnienie archiwalnych dokumentów osobowych Stefana Banacha. Prof. dr. hab. Michajłowi Zaricznemu, dr. Stanisławowi Domoradzkiemu i dr Zofii Pawlikowskiej-Brożek pięknie dziękujemy za napisanie artykułu do tej książki.

Panu prof. dr. hab. Władysławowi Alexiewiczowi, Panu prof. dr. hab. Tadeuszowi Riedlowi i Panu prof. dr. hab. Wacławowi Szybalskiemu dziękujemy serdecznie za wspomnienia o Stefanie Banachu oraz za zdjęcia ze zbio­rów prywatnych. Panu prof. dr. hab. Markowi Kordosowi, Panu dr. hab. Michałowi Szurkowi oraz dr. Krzysztofowi Ciesielskiemu i dr. Zdzisławowi Pogodzie dziękujemy pięknie za zgodę na przedruk swoich artykułów w tym opracowaniu. Redakcjom „Młodego Technika” i „Delty” dziękujemy za zgodę na przedruki tych artykułów. Panu prof. dr. hab. Zbigniewowi Ciesielskiemu bardzo dziękujemy za udostępnienie nam listów i zdjęć prof. Banacha ze zbiorów Archiwum Instytutu Matematycznego PAN. Panu Charlesowi B. Greifensteinowi dziękujemy pięknie za wykonanie i przesłanie kopii listów Stefana Banacha, Stefana Bana-cha jr. i Romana Kałuży do Stanisława Ulama ze zbiorów Filadelfijskiej Biblioteki Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. Natomiast Amerykańskiemu Towarzystwu Filozoficznemu dziękujemy za zgodę na przedruk tych listów. Archiwum Państwowemu w Krakowie i Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa bardzo dziękujemy za udostępnienie dokumentów Stefana Banacha i wyrażenie zgody na ich przedruk. Parafii św. Mikołaja oraz Parafii św. Szczepana w Krakowie bardzo dziękujemy za udostępnienie kopii metryki chrztu i świadectwa ślubu Stefana Banacha i wyrażenie zgody na ich przedruk. Serdecznie też dziękujemy Panu inż. Stanisławowi Kosiedowskiemu za owocną współpracę. Składamy wielkie podziękowanie Panom dr. Wiesławowi Laskowskiemu i mgr. inż. Jac-kowi Pączkowskiemu za pomoc w realizacji projektu wydania tej publikacji.

Serdecznie dziękujemy JM Rektorowi Andrzejowi Ceynowie, JM Rektorowi Bernardowi Lammkowi, Dyrekcji Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałowi Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego za pokrycie kosztów tej publikacji.

Niniejsza publikacja poświęcona profesorowi Stefanowi Banachowi mogła powstać tylko dzięki niezwykłej życzliwości wymienionych wyżej osób.

mgr Emilia Jakimowicz
Uniwersytet Gdański

dr hab. Adam Miranowicz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Jesienią lubię czytać biografie. Lubię wiedzieć coś o autorach słynnych, wielkich twierdzeń czy odkryć – w jakim okresie pracowali (ilu studentów matematyki wie, kiedy żył Cauchy? A Darboux?), z jakim ośrodkiem naukowym byli związani; przepadam za nierzadko cudownie dowcipnymi historiami i anegdotami.

Szczególnie frapującą jest biografia największego matematyka polskiego w historii, Stefana Banacha – nie tylko ze względu na jego imponujące dokonania, ale też dlatego, że więcej w jego życiorysie było przez lata luk niż faktów. Odszukanie jakichkolwiek informacji w jego przypadku nie było łatwe: Banach, nieślubny syn raczej ubogiej służącej i rekruta c.k. armii, wychowywany był przez niespokrewnioną z nim właścicielką pralni; o tym, jak w ogóle nazywała się i kim była jego matka, dowiedział się niewiele przed własną śmiercią. Brak więc archiwów i opowieści rodzinnych. Informacji dotyczących jego życia nie miał kto na bieżąco zbierać.

Dopiero w latach dziewięćdziesiątych, w setną rocznicę urodzin Banacha i blisko pięćdziesiąt lat po jego śmierci, ukazała się pierwsza próba jego biografii, napisana przez Romana Kałużę – zresztą niematematyka. Na kolejną przyszło poczekać aż do 2005 roku. Wtedy to, w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Stefana Banacha, zorganizowano wystawę poświęconą twórczości polskiego matematyka, która stała się punktem wyjścia do napisania książki Stefan Banach. Niezwykłe życie i genialna matematyka.

Biografia ta podzielona jest na dziewięć głównych części. Pierwsza z nich, autorstwa Emilii Jakimowicz, to zebrane, usystematyzowane fakty dotyczące życia Stefana Banacha. Informacje poparte są często bardzo precyzyjnymi źródłami. Autorka – z zawodu bibliotekarz – dotarła między innymi do oryginalnego spisu ludności Krakowa z 1890 roku czy aktu chrztu małego Stefana. Czytamy o dzieciństwie przyszłego wielkiego matematyka, o przyjaźni z fotografem Juliuszem Mienem, sąsiadem (stąd świetna znajomość języka francuskiego i sporo zdjęć – bardzo nietypowych u dziecka w takiej sytuacji rodzinnej i w tamtych czasach). Dowiadujemy się wielu szczegółów dotyczących jego edukacji szkolnej, poznajemy zadane podczas egzaminu maturalnego pytania. Czytamy wreszcie o początku wielkiej przygody z matematyką – poznaniu Hugona Steinhausa, podjęciu pracy na Politechnice Lwowskiej. Autorka zadbała o tło matematyczne: pisze o początkach Polskiego Towarzystwa Matematycznego czy programie Zygmunta Janiszewskiego.

Czytamy też o początkach lwowskiej szkoły matematycznej, o Kawiarni Szkockiej, w której powstało wiele ważnych twierdzeń z analizy funkcjonalnej, wreszcie o Księdze Szkockiej. Rozdział kończą Mroczne lata II wojny światowej. Stefan Banach uniknął śmierci z rąk okupantów, ratując życie wyjątkowo nieprzyjemną pracą w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistych, ale i tak zmarł przedwcześnie – w 1945 roku, w wieku 53 lat. Część biograficzną kończy kalendarium oraz lista dotychczasowych laureatów medalu i nagrody im. Stefana Banacha.

Część druga to listy – pisane przez Banacha (do Stanisława Ulama), do Banacha (od jego ojca, Stefana Greczka) i o Banachu (Stanisłam Ulam do Romana Kałuży). Wydrukowano zarówno faksymile listów, jak i ich przepisaną komputerowo wersję. Możemy zobaczyć Stefana Banacha nieco bardziej prywatnie (wyjątek z listu do Ulama o planowanym wyjeździe do Ameryki: prosiłbym Pana o poinformowanie mnie w tej materii – i przypis: tzn. jakie są koszta utrzymania, whisky, sody itp.

I wreszcie część trzecia – wspomnienia. Jak mawiał Herkules Poirot, zeznania świadków zawsze się między sobą różnią; każdy zapamiętuje coś inaczej. Uważam za niezwykle cenne, że redaktorzy nie tylko zebrali dane bibliograficzne, ale pokazali, co zapamiętali świadkowie, rodzina lub co z opowieści bezpośrednich świadków zapamiętały ich dzieci. Rozdział otwiera wywiad z synem Stefana Banacha, który dementuje szereg plotek dotyczących ojca, łącznie z czasem podawaną błędną datą urodzenia. O słynnym matematyku opowiada też Maria Sowińska, wnuczka wychowującej się razem z nim u Franciszki Płowej Marii Puchalskiej, John J. Greczek – syn jego przyrodniego brata oraz kuzynka Johna, Alicja Żuraniewska, siostrzenica (a dokładniej: córka przyrodniej siostry) Monika Waksmundzka-Hajnos. Znajdziemy rozmowy Stefana Banacha z Andrzejem Alexiewiczem w opracowaniu syna tego ostatniego, Władysława. Dołączono faksymile spisu wykładów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym we Lwowie w roku akademickim 1939/1940 i wywiad z prof. Wacławem Szybalskim, uczestnikiem Banachowych wykładów. Część tę kończą wspomnienia Tadeusza Riedla, w którego rodzinnym grobowcu pochowano Stefana Banacha.

Dalej mamy: Stefana Banacha w świetle archiwaliów, artykuł o matematycznych osiągnięciach Stafana Banacha autorstwa profesora Juliana Musielaka, matematyka, znawcy analizy funkcjonalnej, tekst dra hab. Michała Szurka o polskiej szkole matematycznej, artykuł Stefan Banach i lwowska szkoła matematyczna, napisany przez dwóch doktorów matematyki: Krzysztofa Ciesielskiego i Zdzisława Pogodę (a w nim między innymi popularnonaukowy opis pojęcia przestrzeń Banacha). Profesor Marek Kordos pisze o Księdze Szkockiej, a profesor Roman Duda – o Nowej Księdze Szkockiej. Czytamy nie tylko o Banachu jako o człowieku, ale – może po pierwsze – o matematyku. Matematyki, podanej w przystępnej, popularnonaukowej formie jest zresztą na tyle sporo, że mogłam książkę tę zaliczyć nie tylko do biografii, ale i lektur popularyzujących matematykę (co zresztą czynię). Książkę kończy bardzo obszerna bibliografia, noty bibliograficzne i spis ilustracji.

Ilustracje zasługują zresztą na osobny komentarz. Autorzy zadbali o ogromną liczbę zdjęć, fotokopii materiałów archiwalnych, a nawet pocztówek przedstawiających Lwów za czasów Banacha. Znajdziemy zdjęcia małego Stefana, jego świadectw, żony Łucji, syna, matematyków lwowskich, listów, rodziny, strony z Księgi Szkockiej… Zdjęć są dziesiątki. Dodajmy do tego elegancką, twardą oprawę z dobrze dobranym, mało znanym zdjęciem młodego Banacha, dobrą jakość druku, przyjemny w dotyku i niemęczący oczu papier (plus zdjęcia jako wkładki na papierze powlekanym) – i mamy nie tylko świetną zawartość, ale i bardzo dobrą warstwę edytorską.

Stefan Banach. Niezwykłe życie i genialna matematyka to książka bardzo starannie przemyślana, napisana i wydana. Zadbano o wysoką wartość merytoryczną, poprawność matematyczną, ogromny materiał bibliograficzny. Autorzy powstrzymali się też przed ingerencją w teksty cudze – wspomnienia zapisano językiem mówionym, charakterystycznym dla danej postaci. Dzięki temu książka jest żywa, barwna, nieprzegadana. Gdzie trzeba, tam jest zwięźle, gdzie warto rozwinąć – jest szeroki materiał źródłowy. Rewelacja!

Książkę zdecydowanie polecam – wszystkim. Matematykom, studentom matematyki – obowiązkowo; zachęcam jednak też tych, którzy matematyką interesują się trochę, a nawet tylko troszeczkę. Warto poznać najwybitniejszego polskiego matematyka wszech czasów, znanego obecnie każdemu matematykowi świata.

źródło: http://madreksiazki.org/stefan-banach-niezwykle-zycie-genialna-matematyka/

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło