Między płcią a rodzajem – teorie, badania, aplikacje

Między płcią a rodzajem – teorie, badania, aplikacje

ISBN: 978-83-7587-245-3
37,90 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 39,80 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Książka składa się z trzech części, z których każda dotyka nieco innego aspektu kobiecości i męskości. Pierwsza część skupia się m.in. na doniesieniach „z frontu badań” nad stereotypami, począwszy od analizy treści i struktury stereotypu polskiego mężczyzny i polskiej kobiety, a skończywszy na porównaniu funkcjonowania poznawczego i społecznego obu płci, oraz podsumowuje współczesne wyniki badań na temat różnic płciowych i opisuje konsekwencje ich istnienia. W drugiej części Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z przeglądem rożnych zagadnień, które mają związek z jakością relacji między partnerami w związku intymnym.

Ilość

Niniejsza książka odnosi się do zjawisk związanych z różnicami i podobieństwami rodzajowymi, pyta o ich zakres i znaczenie, genezę i konsekwencje.

Celem prezentowanej publikacji jest podkreślenie istnienia ważnego połączenia między nauką a praktyką – badania naukowe w psychologii rodzaju nie są prowadzone sobie a muzom, lecz mają na celu m.in. analizę określonych zjawisk społecznych i rożnych aspektów ludzkiego zachowania oraz ich wyjaśnianie(np. przez badanie treści stereotypów rodzaju obecnych w danej kulturze i genezy ich powstania). Wyniki badań naukowych mogą mieć konkretne przełożenie na jakość życia człowieka, m.in. wyjaśniając przyczyny takich zjawisk, jak tzw. cieknący rurociąg, dotyczący kobiet, które zwalniają tempo pracy, a nawet porzucają swoją profesję (np. na skutek urodzenia dziecka), i mogą zostać efektywnie wykorzystane do zbudowania skutecznej kampanii społecznej zwiększającej np. szanse zatrudnienia kobiet po dłuższym okresie przebywania poza rynkiem pracy. W niniejszej książce prezentowane artykuły zostały tak dobrane, by pokazywały określony problem społeczny związany z kwestiami psychologii rodzaju oraz opisywały sposób, w jaki przedstawiane badania naukowe przyczyniają się do jego rozwiązania.

Książka składa się z trzech części, z których każda dotyka nieco innego aspektu kobiecości i męskości. Pierwsza część skupia się m.in. na doniesieniach „z frontu badań” nad stereotypami, począwszy od analizy treści i struktury stereotypu polskiego mężczyzny i polskiej kobiety, a skończywszy na porównaniu funkcjonowania poznawczego i społecznego obu płci, oraz podsumowuje współczesne wyniki badań na temat różnic płciowych i opisuje konsekwencje ich istnienia. W drugiej części Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z przeglądem rożnych zagadnień, które mają związek z jakością relacji między partnerami w związku intymnym.

Natomiast ostatnia część, redagowana wspólnie z dr Pauliną Petrus, dotyczy konkretnych przykładów przełożenia nauki na działania mające na celu podniesienie jakości funkcjonowania kobiet i mężczyzn: tworzenia skutecznych kampanii na rzecz równouprawnienia, ruchów społecznych czy realizowania projektów mających na celu rozwój przedsiębiorczości kobiet w krajach rozwijających się.

Życzymy Państwu owocnej lektury

Aneta Chybicka

Natasza Kosakowska-Berezecka

97 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Wprowadzenie (Henryk Machel)

Kilka słów od redaktorek niniejszej publikacji

Część pierwsza

Z frontu badań nad stereotypami płci

Eugenia Mandal, Agnieszka Gawor, Jacek Buczny

Analiza treści i hierarchicznej struktury stereotypu polskiej kobiety i polskiego mężczyzny

Aneta Chybicka, Mariola Nerc

Zmiany w zakresie oceny społecznej kobiety w zależności od jej seksualnej dostępności – badania polsko-włoskie

Anna Maria Zawadzka, Małgorzata Niesiobędzka

Płeć i konsumpcja

Marta Łockiewicz

Różnice międzypłciowe. Analiza wybranych funkcji poznawczych i społecznych

Część druga

Kobieta, mężczyzna, miłość

Krzysztof Ulanowski

Świętość czy pornografia? Erotyczne aspekty religijności starożytnego Egiptu

Hanna Brycz, Karol Karasiewicz

Wybrane wyznaczniki trafności rozpoznawania własnych odchyleń od racjonalności u kobiet i mężczyzn

Kamila Wojdyło, Aleksandra Lewandowska-Walter

Pracoholizm a płeć i style przywiązaniowe

Justyna Michałek

Rola cech osobowości małżonków oraz ich zachowań w kształtowaniu jakości związku małżeńskiego

Część trzecia

Z nauką w praktykę – w jaki sposób nauka może wspierać praktyczne działania na rzecz zmian społecznych?

Natasza Kosakowska-Berezecka, Paulina Petrus

Zmiany społeczne naukowo i praktycznie. Jak efektywnie działać na rzecz równouprawnienia?

Krystyna Leśniak-Moczuk

Jak stworzyć silny ruch społeczny? Integracja kobiet o imieniu

Krystyna Ilona Iłowiecka-Tańska

Pomoc międzynarodowa: perspektywa antropologiczna

fragment

Przedłożoną mi do recenzji książkę uważam za publikację interesującą oraz posiadającą wiele walorów poznawczych i praktycznych. [...] Współredaktorki – Aneta Chybicka i Natasza Kosakowska-Berezecka zadbały z wielką precyzją o każdy detal pozycji, którą mam przyjemność recenzować – zarówno w aspekcie merytorycznym, naukowym, jak i redakcyjnym. 

Problematyka stereotypów, w tym stereotypów płciowych, pozostaje wciąż tematyką ważną i wymagającą badań w psychologii.

Każdy artykuł nie tylko wprowadza Czytelnika w fascynujący świat różnic płciowych, ale także – co jest niezmiernie ważne – konfrontuje jego wiedzę potoczną, stereotypy z wynikami obiektywnych badań naukowych.

[...] wszystkie teksty zostały napisane przez wytrawnych badaczy, obdarzonych nie tylko wiedzą i mądrością naukową, ale także wyobraźnią. [...] większość tekstów dotyczy zagadnień nowych – nowych, bowiem w świadomości społecznej występowały pod postacią stereotypów, co czasami naukowcom utrudnia pochylenie się nad nimi i zbadanie, jak w rzeczywistości społecznej [...] one funkcjonują.

[...] W moim głębokim przekonaniu książka znajdzie wielu Czytelników, nie tylko wśród specjalistów zajmujących się zagadnieniami płci i rodzaju.

Uważam ją także za cenne źródło wiedzy dla studentów i osób różnych specjalności.

Z recenzji prof. UG dr hab. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej

W naszym społeczeństwie role rozdzielane są błyskawicznie. „Jaki duży" - mówi ojciec noworodka płci męskiej, „jaka malutka” - mówi tata noworodka płci żeńskiej, dokładnie takich samych wymiarów i gabarytów jak leżący obok chłopczyk. Każdy mały obywatel i obywatelka podlega stereotypizacji. Tak zwane poczucie kobiecości i męskości czyli płeć kulturowa szybko zakorzenia się w psychice. Wchłaniamy ją niczym gąbki. „Niniejsza książka odnosi się do zjawisk związanych z różnicami i podobieństwami rodzajowymi, pyta o ich zakres i znaczenie, genezę i konsekwencje" - czytamy.

Każdy artykuł wprowadza czytelnika w fascynujący świat różnic płciowych i konfrontuje jego wiedzę z wynikami badań naukowych, każdy dotyka nieco innego aspektu kobiecości i męskości. Czy stereotypy matki Polki i ojca - pana i władcy, strażaka i nauczycielki, pielęgniarki i kierowcy - na zawsze zakorzeniły się w naszej mentalności? Dlaczego w Polsce o pełnym równouprawnieniu kobiet i mężczyzn mówić jeszcze nie można? Dlaczego mężczyźni decydują o sprawach kobiet (w parlamencie przeważają mężczyźni. Jest tam tylko 25 proc. kobiet)? Dlaczego kobietom trudniej znaleźć pracę, skoro podejmują lepsze decyzje i mają większe poczucie ryzyka, dlaczego są gorzej opłacane? Co to jest stereotyp płciowy? jak powstaje? Co to jest płeć biologiczna, płeć psychologiczna i płeć społeczno-kulturowa? „Między płcią a rodzajem" to cenne źródło wiedzy dla studentów, dla specjalistów zajmujących się zagadnieniami płci, a także dla wszystkich, których interesuje temat (nie)równości płci.

Magazyn Literacki "Książki", nr 6/2010

JOANNA HABIERA

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło