Rola religii w edukacji międzykulturowej
Cena podstawowa
37,90 zł
-9,80 zł
Cena
28,10 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 19,00 zł
Zapraszam Czytelnika do lektury tekstów kolejnego tomu serii Dialog bez Granic. Autorzy na podstawie własnych zainteresowań badawczych poruszają problematykę dotyczącą wartości w kontekście szeroko pojmowanej edukacji człowieka. Różnorodność tekstów zawartych w niniejszym tomie wiąże się bezpośrednio z rozmaitością perspektyw badawczych ich autorów
Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej e-book.
Rodzina zawsze była najbardziej autentycznym łącznikiem między życiem prywatnym i publicznym. Prawdę tę najlepiej wyrażają słowa Jana Pawła II: „Rodzina jest jednym z najcenniejszych ludzkich dóbr”.
Problemy współczesnej Europy, które są właściwie problemami całego świata, mają swoje źródło przede wszystkim w kryzysie rodziny. Stąd pomysł powstania II tomu serii Dialog bez granic. Zawiera on artykuły, które bezpośrednio odnoszą się do rodziny, oraz takie, które stanowią podstawę rozważań na temat rodziny, oraz takie, które stanowią podstawę rozważań na temat rodziny w ogóle. Czytelnik znajdzie w nich refleksje nad sytuacją rodziny w historii oraz przemyślenia będące wyzwaniami wobec tradycyjnych poglądów na wychowanie rodzinne.
Autorzy żywią nadzieję, że zaprezentowane teksty staną się inspiracją do wielu konstruktywnych dyskusji oraz bodźcem do podejmowania wielu konkretnych działań na rzecz rozwijania i wspierania zdrowego życia rodzinnego.
Opis
Specyficzne kody
Korzeniowska Wiesława
historyk, pedagog, profesor, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji.
Jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych, między innymi: Komisji Historycznej PAN; „Wspólnoty Polskiej”; Komisji Historycznej PAN Oddział w Katowicach; Komisji PAN ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich Oddział w Cieszynie; Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Katowicach; “Societas Scientiis Favendis Silesiae Superiores" w Katowicach.
Współredaktor serii polsko-czeskiej „Dialog bez Granic”; członek Rady Redakcyjnej czasopisma „Materiały i Studia z Dziejów Śląska”.
Autorka ponad 260 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 39 prac zwartych (autorskich: 15 oraz 24 – redakcyjnych i współredakcyjnych). W przygotowaniu: Dzieje rodziny i wychowania w rodzinie; Dzieje myśli pedagogicznej- chronologiczny słownik biograficzny oraz Ziemiaństwo górnośląskie i jego wkład w przemiany kulturowe regionu (wiek XIX i pierwsza połowa XX).
Murzyn Andrzej
dr hab., kierownik Zakładu Historii i Teorii Wychowania Wydziału Etnologii i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od ponad 30 lat związany z Uniwersytetem Śląskim, od kilku lat także prof. nadzw. Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, na Wydziale Zamiejscowym w Chorzowie. Jest autorem 11 monografii i ponad 40 artykułów naukowych, redaktorem i współredaktorem dwóch serii naukowych (Filozofia i Pedagogika, Dialog bez Granic), a także wspólnie z Dariuszem Stępkowskim redaktorem książki Religion long forgotten. The importance of religion in education towards civil society (Kraków 2014). Ostatnio wydał m.in.: Wokół Kena Robinsona kreatywnego myślenia o edukacji (Kraków 2013), Opowiadanie jako metoda kształcenia w świetle filozofii edukacji Kierana Egana (Kraków 2016). Przetłumaczył kilka książek z pogranicza filozofii i pedagogiki. W latach 2007–2010 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich Oddziału PAN w Katowicach.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Korzeniowska Wiesława, Murzyn Andrzej |
ISBN druk | 978-83-7308-665-4 |
ISBN e-book | 978-83-7308-665-4 |
Objętość | 228 stron |
Wydanie | I, 2006 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wprowadzenie
Úvod
Introduction
Part One
Basis
L’Autorité
Rodzinne więzy we współpracy międzynarodowej
Prawne możliwości ochrony rodzin w Polsce
Dětství a rodinná výchova v kontextu evropských hodnot
Primární škola a rodiče v Evropě
Význam rodiny v životě waldorfské školy
Part Two
Towards Tradition
Stół rodzinny jako miejsce kulturowej wspólnoty
Rodzina pośrednikiem międzypokoleniowego przekazu tradycyjnych wartości
Rodzina a personalizm, czyli wychowanie prorodzinne we wspólnocie osób na tle cywilizacji Europy
Part Three
Hopes and Challenges
Współczesna rodzina w myśli Jana Pawła II – zagrożenia i problemy
Samotne dzieci w hotelu „Europa”
Amication – Antipädagogik – Postpädagogik