Dziecko prenatalne

Dziecko prenatalne. Psychosomatyczna specyfika okresu prenatalnego i perinatalnego jako środowiska życia dziecka

ISBN: 978-83-8294-080-0
9,52 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 10,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Prenatalne dziecko to nie „płód”, a realne dziecko swojej obecnej a nie przyszłej matki. Matka zaś stanowi najważniejsze środowisko jego rozwoju w pozytywnym i negatywnym wymiarze. [...]

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Termin „dziecko prenatalne” autor książki, prof. Peter G. Fedor-Freybergh, pochodzący z Bratysławy absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Komeńskiego, wprowadził w 1986 roku, podczas światowego kongresu prenatalnej i perinatalnej psychologii i medycyny, którego był przewodniczącym. Zainspirowały go do tego kobiety w ciąży, które jako położnika i ginekologa nigdy nie pytały go: „Jak się ma dziś mój embrion?” albo „Jak wielki jest mój płód?”, tylko „Jak się miewa moje dziecko?”, a często nawet używając imienia: „Jak się miewa moja Aneczka?” czy „Jak się miewa mój Jasiu?”.

Autor jest również psychiatrą dziecięcym. Przyznaje prenatalnemu dziecku od chwili poczęcia pełne kompetencje we wszystkich funkcjach, podkreślając równocześnie ich nierozłączność i ciągłość przez całe życie.

Tekst powstał w 1980 roku w języku niemieckim, następnie został przetłumaczony na języki słowacki i polski.

Książka ma mówić sama za siebie, a z Bożą pomocą osiągnie swój cel – zrozumienie ludzkiego żywota, pełnowartościowego od samego początku.


Książka zawiera osiem rozdziałów, wstęp, przedmowę do wydania słowackiego, bibliografię oraz posłowie. „Przedmowa do wydania słowackiego” zawiera podziękowania Prof. Petera G. Fedora-Freybergha skierowane do Dr n. med., Vladimíra Krčméra, Dr n., Dr.h.c. mult.

Rozdział „Peter G. Fedor-Freybergh Boże Narodzenie 1980” stanowi swego rodzaju wstęp do niniejszej publikacji, napisany przez samego autora. „Czas przed...” dobitnie ukazuje, że okres prenatalny to jedna z faz rozwojowych na kontinuum życia jednostki, a narządy i układy powstają nie po to by pełnić określone funkcje, ale dlatego, że funkcje te już istnieją. Tytułowe „Spotkanie” matki i jej poczętego dziecka rozpoczyna się od stanu „wspólnej świadomości” by dalej stać się równoprawnym psychosomatycznym dialogiem. „Dialogiem” mającym swoje zalety i wady. Rozdział „Kobieta dobrej nadziei” ukazujący ciążę jako sytuację istotnych psychofizycznych zmian, stanowi swego rodzaju wstęp do rozdziału kolejnego – „Ciąże wysokiego ryzyka” – profilaktyka i leczenie. W rozdziale tym autor z całą stanowczością podkreśla, że rygorystyczne rozróżnianie chorób fizycznych i psychicznych to „metafizyczny nonsens”. Że ciąża nie jest chorobą, choć istnieje wiele niebezpieczeństw zwłaszcza natury psychofizycznej mogących negatywnie wpływać na poczęte dziecko i jego matkę. W celu ułatwienia diagnozy ewentualnych problemów psychospołecznych, autor proponuje zastosowanie stworzonej przez niego „Skali Samooceny Poziomu Frustracji” przeznaczonej dla kobiet w ciąży. Możemy się z nią zapoznać w rozdziale: „Model metodologiczny”.

„Poród (jako) wstęp do nowego świata” to nic innego jak „dynamiczny proces, podczas którego zmianie podlega jedynie sytuacja ekologiczna dziecka”. Poród jako taki, nie jest też „żadnym urazem, ani koncepcją śmierci, choć może w niesprzyjających okolicznościach doprowadzić do urazu czy traumy”. W kolejnym rozdziale, „Czas po..”, autor podkreśla ogromną rolę jaką pełni matka w życiu noworodka. Wprowadza on określenie „socjalnej macicy” podkreślając w ten sposób ciągłość jej funkcji w okresie prenatalnym i postnatalnym.

136 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-080-0

Fedor-Freybergh G. Peter

Fedor-Freybergh G. Peter Profesor psychoneuroendokrynologii oraz jedyny na świecie profesor psychologii i medycyny prenatalnej i perinatalnej. Doktor położnictwa i ginekologii.

Twórca podstaw psychologii i medycyny prenatalnej i perinatalnej. Członek rad redakcyjnych oraz redaktor wielu czasopism naukowych, w tym założyciel recenzowanego czasopisma International Journal of Prenatal and Perinatal Psychology and Medicine. Jedynych podręczników z tej dziedziny.

Sekretarz World Association for Child and Adolescent Psychiatry. Przewodniczący International Society of Prenatal Psychology and Medicine.

Dyrektor Instytutu psychologii prenatalnej i perinatalnej, medycyny i pracy socjalnej w Wyższej Szkole Zdrowia i Opieki Społecznej im. Św. Elżbiety w Bratysławie.

Wielokrotnie odznaczany w kraju i za granicą za bogaty dorobek naukowy, oraz działalność naukowo-organizacyjną (W Polsce otrzymał Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi). Autor licznych artykułów naukowych oraz książek.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Fedor-Freybergh G. Peter

ISBN druk

978-83-7850-716-1

ISBN e-book

978-83-8294-080-0

Objętość

58 stron

Wydanie

I, 2014

Format

B5 (160x235). E-book: PDF

Oprawamiękka, klejona

Przedmowa do wydania polskiego 

Przedmowa do wydania słowackiego 

Peter G. Fedor-Freybergh, Boże Narodzenie 1980

Czas przed… 

Narządy i funkcje. Prymat funkcji   

Fazowość rozwoju   

Ciągłość w życiu jednostki 

Spotkanie 

Kobieta dobrej nadziei… 

Ciąże wysokiego ryzyka – profilaktyka i leczenie

Model metodologiczny 

Poród – wejście do nowego świata   


Bibliografia 

Posłowie 

Nota o autorze   

Kiedy po raz pierwszy czytałam tę książkę, wówczas jeszcze w języku słowackim, nie mogłam opanować zdziwienia, że po ponad 25 latach od jej napisania, pozostaje ona wciąż aktualna. Potem przyszła zaduma, a wraz z nią smutek. Wydawało się bowiem, że przez te wszystkie lata zrobiliśmy tak wiele w zakresie psychologii, pedagogiki i medycyny prenatalnej i perinatalnej. Tymczasem nasze badania są dopiero początkiem drogi. Drogi, którą Profesor Peter G. Fedor-Freybergh już dawno odbył, a której efektem jest ponadczasowa mądrość zawarta w niniejszej książce. Mądrość, ukazującą matkę jako osobę wchodzącą w dialog z jej poczętym dzieckiem, i poczęte dziecko, jako istotę równoprawnie podejmującą ów dialog.

Prenatalne dziecko to nie „płód”, a realne dziecko swojej obecnej a nie przyszłej matki. Matka zaś stanowi najważniejsze środowisko jego rozwoju w pozytywnym i negatywnym wymiarze.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło