Optymalizacja porodu
Podtytuł: Zagadnienie interdyscyplinarne
ISBN: 978-83-7308-488-9
18,86 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 19,80 zł
Różnorodność tematów podejmowanych w ramach omawianej problematyki potwierdza interdyscyplinarność zagadnienia oraz ukazuje, jak odmienne mogą być podejścia w przedstawianiu samego porodu. Prezentowane teksty to owoc własnych badań empirycznych autorów prac, krytycznego przeglądu literatury przedmiotu oraz własnych refleksji i przemyśleń dotyczących zarówno teorii, jak i praktyki położniczej...
Różnorodność tematów podejmowanych w ramach omawianej problematyki potwierdza interdyscyplinarność zagadnienia oraz ukazuje, jak odmienne mogą być podejścia w przedstawianiu samego porodu. Prezentowane teksty to owoc własnych badań empirycznych autorów prac, krytycznego przeglądu literatury przedmiotu oraz własnych refleksji i przemyśleń dotyczących zarówno teorii, jak i praktyki położniczej.
Zagadnienia związane z opieką okołoporodową, w tym szczególnie w okresie porodu jest dla położnych, lekarzy, psychologów, a przede wszystkim kobiet zagadnieniem ogromnie istotnym. Od strony poznawczej problematyka związana z optymalizacją porodu ma wyraźnie charakter interdyscyplinarny, a prezentowane artykuły, nawet jeśli tytuły są znane, prezentują spojrzenie na akt narodzin z innej, najczęściej interdyscyplinarnej perspektywy.
Autorami tych opracowań są zarówno osoby doświadczone związane z medycyną, jak i przedstawiciele innych dyscyplin naukowych, którzy z racji swoich zainteresowań czy aktualnie realizowanych zadań, podjęli się trudu spojrzenia na zagadnienia optymalizacji porodu z różnych perspektyw. Taki skład autorski gwarantuje, że w książce w odpowiednich proporcjach uwzględniona zostanie wiedza z różnych dziedzin, wątki teoretyczne i praktyczne oraz zagadnienia znane i nowe.
Książka jest przydatna dla położnych, lekarzy, psychologów i pedagogów, a także dla świadomych rodziców.
Lichtenberg-Kokoszka Emilia
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (magisterium 1997, Rola ojcowska mężczyzny w prenatalnym i perinatalnym okresie życia dziecka). Doktor nauk humanistycznych (doktorat 2007, Edukacja zdrowotna rodziców w prenatalnym okresie życia dziecka). Dyplomowana położna (ukończyła Medyczne Studium Zawodowe, Wydział Położnych). Adiunkt w zakładzie Pedagogiki Ogólnej, Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej, biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania, wspierania rozwoju dziecka, psychopedagogiki prentalnej. Zainteresowania z pogranicza pedagogiki i medycyny koncentrują się wokół prenatalnego i perinatalnego okresu w życiu rodziny. Jest autorką ponad 20. artykułów w czasopismach i pozycjach zwartych, autorką książki: Biomedyczne i psychopedagogiczne aspekty ciąży oraz współredaktorką książek: Optymalizacja porodu – zagadnienie interdyscyplinarne oraz: Niepłodność – zagadnienie interdyscyplinarne. Współpracuje z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych Województwa Opolskiego, w ramach której aktywnie uczestniczy w konferencjach organizowanych dla położnych i rodziców oraz prowadzi wykłady i szkolenia dla położnych z terenu całego kraju. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Położnych. W szkołach ponad gimnazjalnych oraz parafiach z terenu województwa opolskiego prowadzi wykłady z zakresu prenatalnego i perinatalnego okresu w życiu rodziny oraz przygotowania do rodzicielstwa. Prowadzi cykliczne wykłady dla młodzieży na antenie Radia „PLUS”.
Mama trójki dzieci urodzonych w domu.
Ks. Jerzy Dzierżanowski
Doktor nauk teologicznych, adiunkt w Katedrze Teologii Pastoralnej i Duszpasterstwa Rodzin Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Kierownik Podyplomowych Studiów Rodziny Absolwent Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii (KUL) oraz Studium Pomocy Psychologicznej dla Osób Uzależnionych (Warszawa). Zajmuje się teologią małżeństwa i rodziny, psychologią pastoralną, psychologią komunikacji, a w szczególności bezpośrednim przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. Autor kilkudziesięciu artykułów. Autor i współautor czterech monografii: Konflikty małżeńskie jako problem duszpasterski w świetle dokumentacji sądu biskupiego w Opolu; Psychologiczne następstwa straty dziecka. Przyczyny, leczenie zapobieganie; Wychowanie do szacunku dla ludzkiego życia; Profilaktyczny wymiar duszpasterskiej troski Kościoła. Współredaktor książki: Optymalizacja porodu – zagadnienie interdyscyplinarne.
Pracę naukową na kierunku Nauki o Rodzinie łączy z funkcją Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin. Prowadzi w oparciu o autorski program przygotowanie do małżeństwa w małych grupach i szkołę rodziców. W ramach Diecezjalnej Fundacji Obrony, w której pełni funkcję wiceprezesa i dyrektora Fundacji odpowiedzialny jest za funkcjonowanie trzech instytucji: Poradnia Rodzinna, Ośrodek Adopcyjny i Dom Matki i Dziecka w Opolu. Za swoją dotychczasową działalność na rzecz rodziny, młodzieży i dzieci odznaczony został medalem „Serce Dziecku” przyznany przez Parlament Dziecięco – Młodzieżowy. Otrzymał również: nagrodę „Opolskie Bóg zapłać” Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, nagrodę im. Św. Franciszka Ksawerego przyznaną przez Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu, nagroda Ministra Sprawiedliwości za działalność na polu resocjalizacji więźniów(2000 r.), nagroda Nowej Trybuny Opolskiej „Złote Spinki” za działalność społeczną w 2003 r.
Janiuk Ewa
Absolwentka Wydziału Historyczno -Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (magisterium 2004, Udział położnych podstawowej opieki zdrowotnej w procesie edukacji przedkoncepcyjnej). W 2005 roku ukończyła Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu, Instytut Położnictwa (praca licencjacka, Położna rodzinna w strukturach opieki zdrowotnej).
Położna. Od 1986 roku na sali porodowej i oddziale położniczo - noworodkowym w Prudniku i Strzelcach Opolskich.
Założycielka szkoły rodzenia w ZOZ w Strzelcach Opolskich w 1995r. Od 1996 roku praca w charakterze położnej środowiskowej/ rodzinnej- poradni dla kobiet i środowisku. Współzałożycielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdrowa Rodzina”, jego kierownik. Od 2000 roku przyjmuje porody w domu, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, sprawuje opiekę przed- i okołoporodową nad kobietą, noworodkiem i rodziną. Współpracownik Diecezjalnej Fundacji Obrony Życia w Opolu, opiekun medyczny i pedagog w Domu Matki i Dziecka w Opolu. W latach 2007-2008 ekspert na forum "Dobry Poród" eDziecko Gazeta.Pl. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Położnych Oddział Wojewódzki w Opolu, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Położnych Oddział Wojewódzki w Opolu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych od 2006r. Współzałożyciel Oddziału Terenowego w Opolu Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych/Rodzinnych w Polsce. Członek Zespołu Położnych przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Od 2004 r. członek grupy negocjacyjnej samorządu zawodowego z NFZ d/s podstawowej opieki zdrowotnej. Członek Zespołu Eksperckiego powołanego przez Ministra Zdrowia do prac nad centralną bazą świadczeń opieki zdrowotnej w 2006 r. Propagatorka akcji Rodzić po Ludzku. Czynny uczestnik - prelegent konferencji Fundacji Rodzić po Ludzku oraz wielu innych konferencji krajowych i zagranicznych. Organizator konferencji „Poród naturalny – potrzeba czy moda?” Opole 2001; "Położna w opiece przedkoncepcyjnej" Turawa 2003; „Nowe trendy w położnictwie wyzwaniem dla położnych” Turawa 2006; „Dbałość o profesjonalizm - podstawą rozwoju zawodowego położnych” Turawa 2007”; "Alkohol, jako problem kobiet w wieku prokreacyjnym" Opole 2007. Autor i realizator programu promocji zdrowia z zakresu wiedzy o życiu seksualnym człowieka, profilaktyki gruczołu piersiowego i raka szyjki macicy w szkołach ponadgimnazjalnych w Opolu. Współredaktorka książki: Optymalizacja porodu – zagadnienie interdyscyplinarne oraz: Niepłodność – zagadnienie interdyscyplinarne. Jako ekspert biorąca udział w pracach zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia do opracowania projektu Standardu Opieki Okołoporodowej w 2009 roku.
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Lichtenberg-Kokoszka Emilia, Ks. Jerzy Dzierżanowski, Janiuk Ewa |
ISBN druk | 978-83-7587-991-9 |
ISBN serii | |
Objętość | 132 stron |
Wydanie | I, 2008 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp
Emilia Lichtenberg-Kokoszka
Poród
Wojciech Guzikowski
Optymalizacja porodu
Emilia Lichtenberg-Kokoszka
Biomedyczne aspekty porodu. Elementy wybrane
Ewa Janiuk
Matka jako aktywny uczestnik porodu
Grażyna Zimnal
Ojciec, aktywny uczestnik porodu
Jolanta Żarczyńska-Hyla
Deficyty rozwojowe u dzieci wywołane nieprawidłowym przebiegiem
okresu okołoporodowego
Alicja Mendel
Doświadczenie porodu a poporodowe obniżenie nastroju u kobiet
ks. Jerzy Dzierżanowski
Wybrane aspekty życia religijnego i duchowego małżonków
w przygotowaniu do porodu
Anna Glińska-Lachowicz
Dlaczego ludzie mają dzieci? (doniesienie z badań)
Danuta Żurawicka, Małgorzata Zimnowoda, Iwona Łuczak
Rola i zadania współczesnej położnej – opinie pacjentek
Marcin Biszkowiecki
Prawo w relacjach pacjent – personel medyczny
Anna Otffinowska
Czynniki wpływające na satysfakcję kobiet z porodu
– analiza danych z akcji „Rodzić po ludzku”
Katarzyna Oleś
Dobry poród. Próba spojrzenia z różnych perspektyw
Summaries
Noty o autorach
Niektóre kobiety wspominają swój poród jako wspaniale przeżycie, inne zapamiętały go jako koszmar, jeśli byt pozytywnym doświadczeniem, wzbogacił i wzmocni) kobietę, ale „te, które podczas porodu cierpiały, upokorzone i zgnębione bólem (...), przez cale życie niosą pamięć tego faktu, a przez swój stosunek do aktu rodzenia krzywdzą młodsze pokolenie (...)". Bo poród jest dla kobiety wydarzeniem niezwykle istotnym, „zmienia świadomość własnego ciała i siebie jako kobiety". Na lepsze albo na gorsze. Autorzy-lekarze położnicy, dyplomowane położne, psychologowie, prawnik oraz ksiądz - przedstawiają to niezwykle ważne wydarzenie od strony medycznej, psychologicznej, duchowej i prawnej. Wyjaśniają wiele spraw, namawiają do porodu aktywnego i rodzinnego. Przyszła mama znajdzie tu odpowiedzi na pytania: co to jest „dobry poród"; jak przebiega, jak się zaczyna i kiedy naprawdę się kończy; co jest ważne dla rodzącej; jakie mogą być źródła depresji poporodowej; czy obecność ojca dziecka jest potrzebna rodzącej; czy poród musi być bolesny; co pomaga rodzącej czuć się bezpiecznie. W jednym z tekstów przedstawiono rolę i zadania najważniejszej dziś obok rodzącej osoby podczas porodu - położnej. W stupunktowej skali stresu ciąża oceniana jest na 40. Więc choć „ciąża to nie choroba", należy do niej podejść poważnie i z szacunkiem. Ciężarna myśli i czuje, chce być traktowana podmiotowo. Dlatego tę książkę powinien przeczytać cały personel szpitali położniczych, położne, lekarze, psychologowie i pedagodzy. Niech zobaczą, jak wielki mogą mieć wpływ na przyszłe pokolenia...
I na koniec wyjaśnienie nieco naukowego i odstraszającego laików tytułu. „Czy optymalizacja porodu jest zagadnieniem interdyscyplinarnym? Oczywiście, bo życie jest interdyscyplinarne", pisze jedna z autorek.
Magazyn Literacki "Książki", nr 8/2008
Joanna Habiera
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów