Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry. Poradnik dla rodziców i opiekunów „atopików”

Podtytuł: Poradnik dla rodziców
ISBN: 978-83-7587-734-2
11,43 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 12,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Atopowe zapalenie skory (AZS) – to główny temat tego poradnika, choć nie jedyny. Na rynku, tzn. w książkach i w Internecie, jest wiele publikacji, z których można dowiedzieć się, co to takiego i jak sobie z tym radzić. Zresztą, jeśli Twoje dziecko zachorowało właśnie na AZS, to i tak czekają Cię dodatkowe, częste wizyty u specjalisty alergologa.

Wersja książki
Ilość

Książka dostępna w wersji elektronicznej e-book.

Poradnik powstał z myślą o rodzicach i opiekunach małych atopików. Znajdą w nim Państwo przystępny opis atopowego zapalenie skóry zarówno po kątem specjalistycznego nazewnictwa, jak i aspektów alergologicznych oraz kosmetologicznych. Atutem książki są przepisy kulinarne dla mam karmiących piersią będących na diecie eliminacyjnej oraz poruszenie psychologicznych aspektów AZS.

Autorka książki jest psychologiem oraz mamą małego atopika. Całość wywodu jest konsultowana przez specjalistów: pediatrę alergologa, kosmetologa i dietetyka.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - to główny temat tego poradnika, choć nie jedyny. Na rynku, tzn. w książkach i w Internecie, pojawiło się wiele publikacji, z których można się dowiedzieć, czym jest AZS i jak sobie z nim radzić. Jeśli Twoje dziecko zachorowało właśnie na AZS, to czekają Cię częste wizyty u specjalisty alergologa.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że pediatrzy nie zawsze prawid­łowo rozpoznają AZS. Nasz synek trochę się namęczył, zanim trzeci pediatra po­wiedział, że być może jest to AZS i należy się udać do specjalisty. Nie bez znaczenia jest fakt, że sama jestem alergikiem, i już w szpitalu powinnam usłyszeć informację, że malucha, póki co, mogę dokarmiać jedynie mlekiem dla alergików. Tak się jed­nak nie stało. Poród zakończył się cesarskim cięciem, przez co miałam problemy z pokarmem. Jednak gdy małemu postawiono diagnozę atopowego zapalenia skóry, stwierdziłam, że dam radę i że moje dziecko będzie karmione tylko piersią. Udało się. Dopiero pod koniec 5. miesiąca zaczęliśmy stosować jedną z kaszek zbożowych do­zwoloną dla alergików, ponieważ maluch się nie najadał. Gdy skończył 15 miesięcy, pozostałością po AZS były pojawiające się od czasu do czasu zmiany skórne, głównie na rączce, policzkach lub brzuszku. Zwykle wiązało się to z wprowadzeniem no­wych pokarmów, szczególnie mandarynek, bananów lub winogron. Nie oznaczało to jednak uczulenia na te owoce (dziecko spożywało je wcześniej bez problemów), ale reakcję na konserwanty. Obecnie synek je już jogurty dla dzieci, serki homo­genizowane, żółtko czy kaszę manną. Co prawda, nie wszystko już minęło, ale najlepszym dowodem poprawy była reakcja alergologa, który - oglądając jakiś czas temu skórę mojego dziecka - stwierdził, że z pewnością by zbankrutował, gdyby u wszystkich dzieci poprawa następowała równie szybko. Z tą poprawą też jednak bywa różnie...

Mój maluch ma już 2,5 roku, a AZS wciąż się utrzymuje, choć z różnym natę­żeniem. Oczywiście, kolejne trudności, m.in. skórne, pojawiły się wraz z pójściem do przedszkola, ale i tu można pomóc małemu atopikowi. W większości przypad­ków - o czym będzie mowa w dalszej części książki - zmiany skórne typowe dla AZS zmniejszają się około 5. roku życia.

Poradnik ten dedykuję rodzicom i ich maluchom oraz dorosłym borykającym się z AZS. Myślę też, że obecne tu dietetyczne przepisy mogą pomóc np. jakiemuś tacie w przyrządzeniu swojej żonie słodkiego prezentu, choćby szarlotki, tak jak robił to mój mąż, kiedy u synka rozpoznano AZS, a mnie bardzo brakowało sło­dyczy.

Ze względu na dużą dostępność wiedzy na temat AZS zawarte w publikacji definicje i charakterystyka objawów zostały okrojone do niezbędnego minimum.

Poradnik dla rodziców
195 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi

Specyficzne kody

isbn
978-83-7587-734-2

Banasiewicz-Tenerowicz

Banasiewicz-Tenerowicz AleksandraAleksandra Magister psychologii. Ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki oraz doradztwa i planowania karier osób niepełnosprawnych. Posiada rekomendacje trenera warsztatu umiejętności psychospołecznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Pracuje w Poradni Psychologiczni-Pedagogicznej w Warszawie oraz we własnej firmie PRO-INTEGRA. Prowadzi: szkolenia, terapię, mediacje, doradztwo zawodowe oraz poradnictwo psychologiczne.

Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Instytutu Analizy Grupowej.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Banasiewicz-Tenerowicz Aleksandra

ISBN druk

978-83-7587-575-1

ISBN e-book

978-83-7587-734-2

Objętość

54 stron

Wydanie

I, 2011

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Rozdział I

Atopowe zapalenie skóry − uwarunkowania alergologiczne

1. Czym jest atopowe zapalenie skóry?

2. Skąd się bierze AZS?

3. Objawy

4. Kosmetyki i higiena dziecka (kąpiel)

5. Spacery

6. Wypoczynek

7. Pranie

8. Ubranka i dodatki

9. Dieta dziecka

10. Karmienie piersią

11. Dieta eliminacyjna

12. Pokój atopika

13. Notatki

Rozdział II

Atopowe zapalenie skóry − pielęgnacja

1. Pielęgnacja i higiena rodziców/opiekunów atopika

2. Pielęgnacja skóry dziecka

3. Czynniki zaostrzające AZS

Rozdział III

Dieta matki karmiącej piersią − przepisy

1. Śniadanie / kolacja

Chleb domowy teściowej na zakwasie

Domowy chleb na zakwasie ze schabem własnej roboty

Domowy chleb na zakwasie z pasztetem własnej roboty i z rosołem

Domowy chleb na zakwasie z dżemem morelowym własnej roboty

Płatki kukurydziane z duszonym jabłkiem (1 porcja)

Płatki kukurydziane z gruszkami Williamsa (1 porcja)

Szynka z macą (1porcja)

2. Obiady

Zupa−krem z brokuł z ziemniakami (2porcje)

Zupa−krem marchewkowo-pietruszkowy z królikiem (2 porcje)

Barszcz czerwony z krokietem z mięsem (2 porcje)

Rosół (3 porcje)

Pierożki bezmleczne z mięsem (3 porcje)

Indyk w rosole z makaronem ryżowym (2 porcje)

Indyk z ziemniakami oraz bukietem warzyw (2 porcje)

Indyk z ziemniakami purée, brokułami i buraczkami (2 porcje)

Indyk pieczony z jabłkiem, gruszką i ryżem (2 porcje)

Potrawka z indyka z makaronem ryżowym oraz z surówką z marchewki i jabłka (2 porcje)

Pieczeń z indyka z zapiekanymi ziemniakami, marchewką i brokułem (2 porcje)

Królik w rosole z warzywami (3 porcje)

Królik w pierzynce i zapiekane ziemniaczki (2 porcje)

Schab z musem jabłkowym i ziemniakami purée (4 porcje)

Schab nadziewany morelami i ryżem (4 porcje)

Pulpety drobiowe z ziemniakami i gotowaną marchewką (4 porcje)

3. Desery

Ryż z duszonym jabłkiem (4 porcje)

Naleśniki bez mleka i prawie bez jajka (2 porcje)

Pieczone jabłka (1 porcja)

Szarlotka (12 porcji)

Placuszki z jabłkiem (1 porcja)

Kisiel domowy (1 porcja)

4. II etap diety

Rozdział IV

Psychologiczne aspekty AZS

1. Atopowe zapalenie skóry a psychologia

2. Psychologiczne skutki AZS

3. Radzenie sobie ze stresem – dzieci z AZS

4. Radzenie sobie ze stresem – rodzice atopików

Zakończenie

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?
Aleksandra Banasiewicz-Tenerowicz

Recenzja redakcji granice.pl Alergia i atopia to dość nośne obecnie tematy. Liczba dzieci, u których rozpoznaje się alergię, jest zatrważająca. Z roku na rok będzie, niestety, przybywać maluchów z tym schorzeniem. Związane jest to z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, większym niż dawniej spożyciem sztucznej żywności oraz szerszym zasobem narzędzi diagnostycznych, jakimi dysponują lekarze. Warto więc wiedzieć o tej chorobie jak najwięcej, aby mieć świadomość, czym się ona charakteryzuje i jak powinno się ją leczyć - zwłaszcza przy skórnych objawach. Tu pomoże z pewnością publikacja Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry Aleksandry Banasiewicz-Tenerowicz. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. W pierwszej części poznamy podstawowe informacje o tym, czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS), jakie są jego objawy, a także poznamy praktyczne wskazówki dla rodziców. Czego używać do kąpieli dziecka? Jak urządzić pokój małego alergika? W czym prać ubranka i co podawać do jedzenia, aby nie wywołało ono objawów? O te i inne wiadomości wzbogacimy się podczas lektury tego rozdziału. Kolejne części książki poświęcone są dokładnej pielęgnacji skóry malucha z AZS oraz przepisom kulinarnymi dla matek karmiących piersią, a potem również dla szkrabów. Na końcu zamieszczono informacje o psychologicznych aspektach atopii i metodach radzenia sobie ze stresem. Jest to bowiem jeden z czynników zaostrzających stan dziecka i dbanie o ten aspekt pełni ważną rolę w całościowym leczeniu. Książka napisana jest przez mamę-psychologa, która na podstawie własnego doświadczenia próbowała opisać temat atopii u dzieci. Materiał był konsultowany przez pediatrę, alergologa, dietetyka, a także kosmetologa. Ilość teoretycznych informacji została zmniejszona do minimum, natomiast bardzo dużo tu praktycznych rad i wskazówek. Język jest bardzo przystępny, będzie z pewnością zrozumiały dla każdego. Mimo niewielkiej objętości, książka stanowi naprawdę świetny poradnik, który można z powodzeniem polecić rodzicom i opiekunom małych alergików.

Emilia Zubrycka
źródło: http://www.granice.pl/recenzja,jak-walczyc-z-atopowym-zapaleniem-skory,4517

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło