Domowe narodziny. Fanaberia szaleńców czy powrót do normalności?

Domowe narodziny. Fanaberia szaleńców czy powrót do normalności?

ISBN: 978-83-7587-367-2

28,38 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 29,80 zł

Książka jest zbiorem wspólnych przemyśleń i refleksji wielu ludzi – rodziców, którzy gotowi są podjąć pełną odpowiedzialność za siebie, swoje zdrowie, a także powołane przez siebie nowe życie. Poród domowy to nie kilka, kilkanaście godzin, podczas których dziecko wyłania się z ciała kobiety.

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Publikacja niedostępna. Nakład wyczerpany.

Książka „Domowe narodziny. Fanaberia szaleńców czy powrót do normalności?” pod red. Ewy Janiuk i Emilii Lichtenberg-Kokoszka powstała ponieważ uznałyśmy, że skoro wbrew nakazom i zakazom, pomimo negatywnego stosunku lekarzy i części położnych porody domowe mają miejsce, to pora, by ta prawda ujrzała światło dzienne.

Na stronie tytułowej niniejszej publikacji widnieją nasze nazwiska, można jednak powiedzieć, że książkę tę napisało jednak samo życie. Jest ona zbiorem wspólnych przemyśleń i refleksji wielu ludzi – rodziców, którzy gotowi są podjąć pełną odpowiedzialność za siebie, swoje zdrowie, a także powołane przez siebie nowe życie. Poród domowy to nie kilka, kilkanaście godzin, podczas których dziecko wyłania się z ciała kobiety. To proces, który trwa tygodniami, miesiącami, latami, sięgając czasem aż do poprzednich pokoleń. To prawda, że prezentowane tu wypowiedzi rodziców nie są w pełni reprezentatywne, w domu dowiem rodzą tylko wyjątkowi, wysoce uświadomieni i dokształceni rodzice. Posiadający ogromną wiedzę na temat psychicznych i fizycznych, społecznych i duchowych elementów porodu. To, co chcą nam przekazać, to ich wiedza i doświadczenie – doświadczenie, które podarowało im życie. Posłuchajmy, co mają do powiedzenia. Ja, naukowiec, nie mam wątpliwości, że warto.

Nie jest to książka naukowa czy tym bardziej poradnik. To próba przybliżenia tematu, który budzi mnóstwo emocji – niestety najczęściej negatywnych.

(…) W szkole nauczono mnie, jak wychwytywać patologię, jak należy ją leczyć. Z pewnością nie nauczono mnie fizjologii porodu i tego, jak ją chronić. Tego nauczyli mnie właśnie moi domowi rodzice. Ewa Janiuk, Emilia Lichtenberg-Kokoszka

Janiuk Ewa

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Lichtenberg-Kokoszka Emilia

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (magisterium 1997, Rola ojcowska mężczyzny w prenatalnym i perinatalnym okresie życia dziecka). Doktor nauk humanistycznych (doktorat 2007, Edukacja zdrowotna rodziców w prenatalnym okresie życia dziecka). Dyplomowana położna (ukończyła Medyczne Studium Zawodowe, Wydział Położnych). Adiunkt w zakładzie Pedagogiki Ogólnej, Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej, biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania, wspierania rozwoju dziecka, psychopedagogiki prentalnej. Zainteresowania z pogranicza pedagogiki i medycyny koncentrują się wokół prenatalnego i perinatalnego okresu w życiu rodziny. Jest autorką ponad 20. artykułów w czasopismach i pozycjach zwartych, autorką książki: Biomedyczne i psychopedagogiczne aspekty ciąży oraz współredaktorką książek: Optymalizacja porodu – zagadnienie interdyscyplinarne oraz: Niepłodność – zagadnienie interdyscyplinarne. Współpracuje z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych Województwa Opolskiego, w ramach której aktywnie uczestniczy w konferencjach organizowanych dla położnych i rodziców oraz prowadzi wykłady i szkolenia dla położnych z terenu całego kraju. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Położnych. W szkołach ponad gimnazjalnych oraz parafiach z terenu województwa opolskiego prowadzi wykłady z zakresu prenatalnego i perinatalnego okresu w życiu rodziny oraz przygotowania do rodzicielstwa. Prowadzi cykliczne wykłady dla młodzieży na antenie Radia „PLUS”.

Mama trójki dzieci urodzonych w domu.

Janiuk Ewa

Absolwentka Wydziału Historyczno -Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (magisterium 2004, Udział położnych podstawowej opieki zdrowotnej w procesie edukacji przedkoncepcyjnej). W 2005 roku ukończyła Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu, Instytut Położnictwa (praca licencjacka, Położna rodzinna w strukturach opieki zdrowotnej).

Położna. Od 1986 roku na sali porodowej i oddziale położniczo - noworodkowym w Prudniku i Strzelcach Opolskich.

Założycielka szkoły rodzenia w ZOZ w Strzelcach Opolskich w 1995r. Od 1996 roku praca w charakterze położnej środowiskowej/ rodzinnej- poradni dla kobiet i środowisku. Współzałożycielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdrowa Rodzina”, jego kierownik. Od 2000 roku przyjmuje porody w domu, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, sprawuje opiekę przed- i okołoporodową nad kobietą, noworodkiem i rodziną. Współpracownik Diecezjalnej Fundacji Obrony Życia w Opolu, opiekun medyczny i pedagog w Domu Matki i Dziecka w Opolu. W latach 2007-2008 ekspert na forum "Dobry Poród" eDziecko Gazeta.Pl. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Położnych Oddział Wojewódzki w Opolu, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Położnych Oddział Wojewódzki w Opolu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Położnych od 2006r. Współzałożyciel Oddziału Terenowego w Opolu Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych/Rodzinnych w Polsce. Członek Zespołu Położnych przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Warszawie. Od 2004 r. członek grupy negocjacyjnej samorządu zawodowego z NFZ d/s podstawowej opieki zdrowotnej. Członek Zespołu Eksperckiego powołanego przez Ministra Zdrowia do prac nad centralną bazą świadczeń opieki zdrowotnej w 2006 r. Propagatorka akcji Rodzić po Ludzku. Czynny uczestnik - prelegent konferencji Fundacji Rodzić po Ludzku oraz wielu innych konferencji krajowych i zagranicznych. Organizator konferencji „Poród naturalny – potrzeba czy moda?” Opole 2001; "Położna w opiece przedkoncepcyjnej" Turawa 2003; „Nowe trendy w położnictwie wyzwaniem dla położnych” Turawa 2006; „Dbałość o profesjonalizm - podstawą rozwoju zawodowego położnych” Turawa 2007”; "Alkohol, jako problem kobiet w wieku prokreacyjnym" Opole 2007. Autor i realizator programu promocji zdrowia z zakresu wiedzy o życiu seksualnym człowieka, profilaktyki gruczołu piersiowego i raka szyjki macicy w szkołach ponadgimnazjalnych w Opolu. Współredaktorka książki: Optymalizacja porodu – zagadnienie interdyscyplinarne oraz: Niepłodność – zagadnienie interdyscyplinarne. Jako ekspert biorąca udział w pracach zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia do opracowania projektu Standardu Opieki Okołoporodowej w 2009 roku.

Wprowadzenie

Słowo wstępne

W poszukiwaniu własnej drogi (Ewa Janiuk)

Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny – jak odkryłam istnienie zawodu położnej

Droga do upragnionego czepka z czerwonym paskiem

Czas zmian

Początek

Kaczątko (Emilia Lichtenberg-Kokoszka i Rafał Kokoszka)

Aga – moje pierwsze „domowe” dziecko (Ewa Janiuk)

Rodzina, bez której nic nie byłoby takie samo

Niewidzialny… (Ewa Janiuk)

Dzieci (Ewa Janiuk, Ada Janiuk, Bartek Janiuk)

Dzięki mamie, babci, prababci… (Ewa Janiuk)

Codzienne niecodzienność

Święto życia (Marcelina i Wojtek)

Zwycięstwo (Dorota i Bogdan)

Naturalność (Mariola i Stanisław)

Pomogły mi stać się matką (Krystyna i Paweł)

„Gwiazdki” (Marta i Artur)

Mówić czy nie mówić (Patrycja i Damian)

Marzenie (Ewa Janiuk, Anna i Jakub)

Dojrzewanie

„Inny świat” (Sara)

„Rodzić w domu” (Natalia i Zbyszek)

Dylematy (Agata)

Po prostu urodzić normalnie

Jak pani Ewa pomogła przyjść na świat małemu Adasiowi (Agnieszka i Jarek)

Stworzona do rodzenia (Krystyna i Darek)

Zaufaliśmy naszym położnym (Iza i Piotr)

Cud narodzin (Natalia)

Turysta z aparatem (Justyna i Tomek)

Rytuał przejścia (Małgorzata i Krzysztof)

Jak zawsze, a jednak inaczej

Równocześnie

Boże Narodzenie w środku lata (Ewelina i Mirek)

W tym samym czasie (Kasia)

Zamiast rozdarcia – pewność wyboru (Ewa Janiuk)

Po obiedzie a przed kawą (Dagmara i Romek)

Darowana nadzieja (Małgorzata i Jurek)

Dzwonić czy nie dzwonić? (Agata i Piotr)

Zaparkuj z dala od domu! (Ola i Bartek)

Samo życie

Poród w domu nie chroni przed całym złem tego świata (Ewa Janiuk)

Może następnym razem… (Agnieszka i Krystian)

Najlepsze wyjście (Luiza i Roman)

Zaufanie (Agnieszka)

Zobowiązanie (Dorota i Artur)

Poród pierwszy – brzemienny w wydarzenia(Ala i Jarek)

Noworoczny prezent (Ida i Jakub)

Trudne decyzje (Ewa Janiuk)

Łyżka dziegciu (Ewa Janiuk, Katarzyna)

Zdążyć na czas

Magia porodu domowego (Ala i Marek)

Rodziłam… z Ewą (Marta)

Pan Bóg dał mi piękne narodziny naszych dzieci (Ala i Daniel)

Co zrobić, by znowu rodzić w domu (Magda i Jakub)

Wystarczą matka i dziecko (Irena i Krystian)

Trudny czas dojazdu (Ewa Janiuk)

Obecni

Być położną … (Wiktoria)

Opowieść w wielkim skrócie (Marianna)

Fascynacja (Grażyna)

Zakończenie

Zadanie (Ewa Janiuk)

Rodzicielskie obowiązki (Emilia Lichtenberg-Kokoszka)

Już nigdy więcej… aż do następnego razu (Ewa Janiuk)

Informacje o rodzicach, którzy podzielili się z nami doświadczeniem domowych narodzin

fragment

Już sam tytuł nastraja nas do podjęcia dyskusji! I bardzo dobrze, temat gorący jak nigdy dotąd – a jego ujęcie – POWYŻEJ MOICH OCZEKIWAŃ (a wierzcie mi były naprawdę wysokie) lub jeśli wolicie – wybitne!

Lekturę rozpoczęłam z zapartym tchem – jako kobieta, matka i położna – by w chwilę potem rozpocząć zwiedzanie kart historii wielu rodzin, raz ze łzami w oczach, innym razem z uśmiechem, to znowu pogrążając się w zadumie.

Książka „Domowe narodziny…” nie jest poradnikiem, nie jest publikacją naukową czy zbiorem medycznych nowinek z zakresu porodu – jeśli tego szukacie, na pewno nie znajdziecie! Jeśli jednak interesuje lub intryguje Was tematyka porodu w domowym zaciszu i chcecie bliżej poznać motywacje takich decyzji – bez względu na to czy rozważacie „domowe narodziny”, czy uważacie to za kuriozalne wybryki celebrytów lub po prostu jesteście ciekawi „jak to jest?” – ta książka zabierze Was w intymny świat cudu narodzin!

Książka jest zbiorem krótkich opowieści, wywiadów i wspomnień – spisanych przez życie – ręką położnych i „domowych rodziców”. Każda kolejna historia, to historia innego cudu, innych refleksji, innych oczekiwań… To słowa matek, ojców, babek i dzieci – którzy zdecydowali się – często z różnych pobudek, na swego rodzaju „odpowiedzialność” za narodziny.

Pod czujnym okiem położnych, które w pewnym momencie życia tych rodzin, zostały zaproszone do udziału w ich intymnych przeżyciach, powstał ten zbiór – pamiętnik narodzin.

Dzięki opiece specjalistek w swojej dziedzinie, książka mimo formy zachowuje merytoryczną wiarygodność, nie przytłaczając jednocześnie czytelnika światem medykalizacji i naukowej nomenklatury.

Forma zbioru – krótszych opowieści, sprzyja Czytelnikowi – można swobodnie poruszać się pomiędzy historiami – duży plus szczególnie, jeśli nie możemy pozwolić sobie na niczym niezakłócony czas na lekturę!

Gorąco wszystkim polecam tą książkę! Zwolennikom, Przeciwnikom i Ignorantom tematu; Kobietom i Mężczyznom, Zawodowcom i „Śmiertelnikom” – zawsze warto poznać odmienny punkt widzenia – a tych „punktów” nie brakuje!

A jeśli rozważacie Wasze własne „Domowe narodziny” – lektura jest bezpośrednią relacją bogatą w doświadczenie!

Hanna

źródło: http://recenzje.wrolimamy.pl

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło