Aforystycznie

Aforystycznie

ISBN: 978-83-7850-709-3
19,05 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 20,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

„Aforystycznie” Wojciecha Edmunda Zielińskiego to wymagający zbiór. W czasie pędu od grubych tomów, długich przemów, przekonujących sloganów, wbijających się w podświadomość reklam aforyzmy zmuszają do myślenia, analizy i pojawiania się olśnień. Powiedzenie głośno tego, co wiele z nas odczuwa i co nas drażni wywołuje uczucie ulgi.

Wersja książki
Ilość

Oddając do rąk Czytelnika niniejszą książeczkę, Autor żywi nadzieję, że nie zostanie uznana za wyraz ignorancji autora, lekkomyślnie wzmagającego panoszące się wokół wielosłowie. Pociesza się myślą, że jego słów jest niewiele i że, jako względnie oszczędne, zmuszą one do refleksji uważnego ich Czytelnika. Zapisał nimi wyniki własnej obserwacji świata, życia, ludzi i samego siebie – odczuć, pragnień, obaw, związanych głównie z tym, co zauważa na co dzień w miejscach przez niego odwiedzanych. Treść ułożył w ramy siedmiu obszarów.

z recenzji:

Aforyzmy Wojciecha Edmunda Zielińskiego są rodzajem drzazg, które wbija nam w naszą świadomość, by w sarkastycznej stylistyce upomnieć się o uniwersalne prawdy, zmusić do refleksji, niejednemu dopiec, a przy tym wywołać w nas o(d)żywczy śmiech. […] każdy, kto sięgnie po tomik […] może nawet dozna katharsis, zastosowana bowiem przewrotność skojarzeń zakorzeni się w pamięci, skłaniając do natychmiastowego podzielenia się wybranymi aforyzmami z bliskimi lub obcymi, przyjaciółmi lub wrogami. […] aforyzmy Zielińskiego staną się hitem facebookowych cytatów, memów, esemesów, ale i – jak sądzę – mottem poprzedzającym rozdziały w naukowych rozprawach. Znakomicie wpisują się w dzisiejszy świat migotających znaczeń.

Z recenzji wydawniczej prof. dra hab. Bogusława Śliwerskiego

29 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa twarda

Specyficzne kody

isbn
978-83-7850-709-3

Wojciech Edmund Zieliński

(ur. 1967) – socjolog i etyk małego formatu, przekonany, że w mikroskali moralnej zawiera się ‘cząstka elementarna’ ludzkiego doświadczenia – przedmiot obowiązkowy refleksji humanistycznej. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Opublikował książkę pt. Status etyki w kulturze ponowoczesnej. Analiza propozycji Zygmunta Baumana (Toruń 2001) oraz liczne artykuły naukowe i publicystyczne w pracach zbiorowych i czasopismach. Zajmuje się problematyką filozofii praktycznej, etyki i prakseologii, socjologii humanistycznej i filozofii kultury, a także filozoficzno-praktycznymi aspektami fotografii. Prowadzi blog „Rozmaitości   WZ”   (http://wojciechzielinski.blog­spot.com).   Mie­szka w Gdańsku i Zblewie.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Wojciech Edmund Zieliński

ISBN druk

978-83-7850-709-3

ISBN e-book

 

Objętość

54 stron

Wydanie

I, 2014

Format

A6

Oprawatwarda, szyta

Przedmowa  

Między nami 

O filozofii i filozofach 

O nauce i edukacji 

O polityce i okolicach 

Rozmaitości  

Strapienia  

Wokół spraw ostatecznych 

Nota o autorze 

Wojciech Edmund Zieliński "Aforystycznie"

W naszym świecie mamy do czynienia z dwoma zjawiskami: z przegadaniem i z minimalizacją słów. Konieczność mówienia o niczym podczas kilkunastu godzin na wielu szkoleniach zmusza „specjalistów” do rozbierania problemów na części, dochodzenia do wiedzy okrężną drogą (Dzisiaj u władzy mistrzowie słowa. Okrągłego). Z drugiej strony pojawiają się reklamy, które w czasie kilku sekund muszą przekonać do chęci posiadania. Poza emocjami nie dostaniemy tam ani refleksji, ani chwili wytchnienia. Świat gna, a my musimy za nim nadążyć.

W minimalistyczny nurt wpisują się aforyzmy. Czasami zdanie lub dwa mają zmusić nas do innego spojrzenia na świat. Nie jest ono jednak naznaczone pędem. Słowo pisane pozwala nam na chwilę refleksji. Brak szybko następujących wizualizacji sprawia, że pozwalamy swoim mózgom na wyobraźnię. Pusta przestrzeń, brak opisów sprawia, że zatrzymujemy się nad spostrzeżeniami, z którymi możemy się zgadzać lub przeciwko nim buntować. Nie ulegamy napływowi kolejnych słów, ale zatrzymujemy się i myślimy.

Tomik Wojciecha Edmunda Zielińskiego „Aforystycznie” jest bardzo bliski twórczości Henryka Berezy, który dążąc do minimalizmu ścieśniał świat do dwóch wierszy zmuszających do odmiennego spojrzenia na świat lub uwypuklenia pewnych jego atrybutów. U doktora etyki owe spostrzeżenia poruszają kwestie relacji międzyludzkich. Wkrada się w nie dystans do dorobku myśli ludzkiej oraz tworzonych umów społecznych, relacji zawodowych, kształtowania światków naukowych i ich popkulturowości, w którym nie zabraknie idoli (Ujrzałem kolejną gwiazdę na firmamencie nauki./ Szczęśliwie istnieją jeszcze inne nieba).

Bardzo ważnym „rozdziałem” jest szereg aforyzmów dotyczących polityki, od której nie jesteśmy w stanie uciec. Przez relacje społeczne nasze zanurzenie w polityczności dopada nas wbrew naszej woli. Autor pochyla się nad zjawiskami, które atakują nas przez media i uczestnictwo w życiu małych społeczności. Wszystko w życiu sprowadza się do języka i umiejętności przekonywania do swojego, w którym inne i inność pozostaje zdyskredytowana. Całość postrzeżeń na temat myślenia, nauki, relacji międzyludzkich doskonale podsumowuje aforyzm: Poza życiem nic mi nie dolega.

„Aforystycznie” Wojciecha Edmunda Zielińskiego to wymagający zbiór. W czasie pędu od grubych tomów, długich przemów, przekonujących sloganów, wbijających się w podświadomość reklam aforyzmy zmuszają do myślenia, analizy i pojawiania się olśnień. Powiedzenie głośno tego, co wiele z nas odczuwa i co nas drażni wywołuje uczucie ulgi.

Tę niewielką, ale treściwą książkę polecam każdemu, kto w wolnej chwili jest w stanie zdobyć się na odrobinę refleksji i spojrzenia na nasze realia z boku. Zbiór „Aforystycznie” doskonale nadaje się do czytania w trakcie podróży, kiedy po jednym przeczytanym zdaniu możemy sobie pozwolić na oderwanie oczu od kartki i przemyślenia.

źródło: http://annasikorska.blogspot.com/2014/12/wojciech-edmund-zielinski-aforystycznie.html


Czym jest aforyzm? Zwięzłą, jednozdaniową wypowiedzią. Czego dotyka aforyzm? Zagadnień ogólnych, filozoficznych, moralnych. Czy aforyzm może wpływać na rzeczywistość? No właśnie…

Czytając różne wpisy na portalach społecznościowych, czy też oglądając różne zabawne obrazki w Internecie, często spotykamy się z różnymi hasłami, które następnie wchodzą do ogólnego obiegu. Jednak nie rzadko są to powstałe, o wiele wcześniej zwroty, które zapomniane - po przez użycie w nowych środkach wyrazów, zyskały drugie życie. Z tego właśnie powodu – zapomnienia, nie wiemy kto był autorem słów i przypisujemy je do osoby, która je w obecnej chwili wypowiedziała, lub wpisała w aktualnie przeglądany obrazek.

„Aforystycznie” autorstwa Wojciecha Edmunda Zielińskiego pokazuje nam świat aforyzmów w sposób prosty i klarowny. Jednak najważniejsza część tej krótkiej (52 strony) – acz treściwej lektury, pojawia się już na samym początku. Tym punktem centralnym jest przedmowa autora.

To właśnie w tej części książki poznajemy założenia jakimi kierował się autor, co dla niego jest najważniejsze i jakimi inspiracjami się otacza.

W książce można znaleźć takie rozdziały jak: o filozofii i filozofach, o nauce i edukacji, o polityce i okolicach, rozmaitości, strapienia oraz wokół spraw ostatecznych. W każdej części czytelnik znajdzie aforyzmy, które na pewno trafią do niego od razu w stu procentach czy takie, nad którymi trzeba chwilkę się zastanowić. Jednak pomimo tego, w „Aforystycznie” można znaleźć również i takie sentencje, które stały się łyżką dziegciu w beczułce miodu.

Ta niewielka książka zwraca uwagę już samą okładką. Ciepła barwa bordo zachęca czytelnika, aby jak najszybciej otworzył „Aforystycznie”. Co ważne, w książce można odnaleźć nie tylko złote myśli, ale również przypisane – do niektórych z nich, obrazki. Jest to urozmaicenie dla książki i na pewno potęguje siłę ironii zapisanych w ten sposób aforyzmów.

Sam autor jest socjologiem i etykiem, jednak czytając „Aforystycznie” nie dało się odczuć dyktanda tych dwóch dziedzin i to zdecydowany plus.

Książka Wojciecha Edmunda Zielińskiego, jest niewątpliwe przyjemną lekturą. Każdy z czytelników może znaleźć tam słowa jemu bliskie. A samą książkę najlepiej podsumować jednym z aforyzmów samego autora: „Wiedzący mówią, że wszystko już było…/ Wolę naiwnych twórców.”

Katarzyna Prędotka
(katarzyna.predotka@dlalejdis.pl)

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło