Modra Kaliope

Modra Kaliope

ISBN: 978-83-7850-145-9
11,43 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 12,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Obecny tomik złożony jest z paru istotnych cykli pamięciowo-wspomnieniowych, liryki okraszonej metaforą mitologiczną, Hauptmannowskich i karkonoskich admiracji.

Ilość

Charakterystyczną cechą twórczości Arnolda Samsonowicza jest to, że nie zaspokajają go proste rozwiązania. Tu nie można mówić o poezji „na skróty”. Ona rzuca wyzwania, wprowadza niepokój umysłu, nadaje słowom niezwykłe alegoryczne barwy, których znaczenie wydawać by się mogło oczywiste.

Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efekt wieloletnich przemyśleń, przegrzebywania wyobraźni, które w najdoskonalszy sposób mogłyby oddać przeżycia Autora.

Przed Czytelnikiem otwierają się horyzonty bez dna i szczytu.

Pierwsze strofy zapowiadają jedyną w swoim rodzaju podróż po szlakach percepcji. To poezja głęboka w swej treści, a przy tym niebywała kompozycyjnie. Samsonowicz uczy pokory twórczej. O wysokiej klasie poety świadczy fakt, że jego twórczość nie bazuje na zapożyczeniach. To prekursor, który wyznacza szlaki do wędrówki.

Modra Kaliope w swej różnorodności osobowej (jako całość), tudzież częściowo anonimowej (cykle) wyłania nam wartości kontrowersyjne i zdecydowanie etyczne.

W tytułowym wierszu Modra Kaliope Autor oddaje hołd śląskiej poetce Annie Wernerowej (zm. w 1999 r.). Wszak poezja i osobowość Anny Wernerowej wpłynęły znacząco na rozwój twórczy krakowskiego poety.

Autor to niezmordowany podróżnik do Agnetendorf, gdzie doświadcza Hauptmannowskiej inspiracji:

misja
Śnieżne

geny
prężne

w końcu kapitanowie są
mostek kapitański grań ...

Obecny tomik złożony jest z paru istotnych cykli pamięciowo-wspomnieniowych, liryki okraszonej metaforą mitologiczną, Hauptmannowskich i karkonoskich admiracji.

Dobrze się składa, że w Roku Hauptmanna ogłoszonym 5 stycznia 2012 r. w Karkonoszach ukazuje się w całości cykl tych niepokojących ducha fascynacji.

Paweł Tagastowicz

50 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Samsonowicz Arnold

właśc. Antoni Prus (ur. 20 kwietnia1949 w Krakowie) – polskipoeta. Wydał dziewięć tomików poetyckich. W swoich wierszach eksperymentuje z językiem, jego potencjałem słowotwórczym i składnią.

W początkach działalności związany był z żywiecką grupą „Gronie”. Publikuje wiersze w krakowskim Almanachu "Pożegnanie Lata Pisarzy i Artystów", poświęcone zwłaszcza Karkonoszom oraz śląskiemu nobliście Gerhartowi Hauptmannowi z Jagniątkowa (Ptaszki Hauptmanna 2008, Bory Hauptmanna 2009, Regle Hauptmanna 2010). Wątek hauptmannowski w wierszach A. Samsonowicza rejestruje także postać Carla Hauptmanna, brata Gerharta, pisarza ze Szkalarskiej Poręby. Z inspiracji szklarsko-porębskiej powstały wiersze Rübezahl o świcie przywołany (2011) i Których Duch drgnął... (2011). Inne utwory to: Karkonosze (2010), Aus mainem Tagebuch (2011), Agnetendorf mon amour (2012), Yeti Regla Górnego (2012).

Członek STAL-u (Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie), oraz Stowarzyszenia Artystów "Sztuka Bez Granic". Znany z oryginalnych wieczorów autorskich w krakowskiej kawiarni "Jama Michalika" przy udziale zastępcy redaktora naczelnego "Echa Krakowa" Bogusławy Pałczyńskiej każdorazowo prezentującej słowo wstępne na temat jego twórczości. Poematem lirycznym "Przyjdę do Ciebie w zielonej koszuli" dał poznać się publiczności w wielu miastach Polski.

Mieszka na stałe w Krakowie, i od ponad 30 lat uprawia twórczość poetycką. W 1994 roku podjął starania o przynależność w SPP (z rekomendacji Anny Wernerowej, poetki z Katowic, recenzentki jego pierwszych tomików). W rezultacie odłożenia przez SPP "promocji na nieco dalszy okres", starań o członkostwo, w późniejszym okresie, nie kontynuował.

W latach 2006–2007 oraz 2009, w miesięczniku sanktuaryjnym "Z Piekarskich Wież", publikował materiały o Annie Wernerowej (zm. 1999).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Samsonowicz Arnold

ISBN druk

978-83-7850-145-9

ISBN e-book

 

Objętość

52 stron

Wydanie

I, 2012

Format

A5

Oprawamiękka, klejona

Słowo wstępne (Paweł Tagastowicz)   

Annie Wernerowej Taki Boże las    

Modra Kaliope  

Echa Kai    

Podzwonne „Siemianówki” w Zakopanem na Starej Polanie  

Dzięcioł pstry    

Pani serca  

Diabli wicher    

Ułożyć życie niebem     

Gdyby niedomówione o wikingu Jacobie   

I nadal zostaną sami     

Babiogórski cień niedźwiedzia. Album „komórkowe”    

Agnetendorf  mon amour   

Ptaszki Hauptmanna    

Bory Hauptmanna   

Regle Hauptmanna    

Rübezahl o świcie przywołany     

Których duch drgnął...     

Aus meinem Tagebuch   

Mens sana in corpore sano   

Karkonosze    

Yeti Regla Górnego     

Jak przychodzi taka namiętność ...    

Perłowy Eros 

Oczu wamp    

Ikona Bena  

Na absurd pieśni    

Kom, Sokrates   

I o takie imię jak miłosny napój

Kasztany Kuncewiczów. Cmentarz świętego Jana w Kazimierzu Dolnym  

O dar...     

Przy przyjacielu Zbyszku    

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło