Bajki z natury prawdziwe - recenzja

person Wysłane przez: Oficyna Wydawnicza "Impuls" list Kategoria: Recenzje książek wydawnictwa Impuls: dowiedz się więcej Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 301

... jestem przekonana, że po lekturze tej książki również dorośli inaczej patrzeć będą na tłustego pajączka, który śpi sobie smacznie w rogu pokoju czy muchę, która próbuje przysiąść na talerzyku z naszym deserem...


Świat przyrody jest wielce fascynujący i stanowi nieustanne źródło inspiracji, odkryć i zachwytów. Złożoność natury, wzajemna zależność jej podmiotów, wszystko to jest przykładem doskonałej koncepcji działania. Warto zatem nieco zbliżyć się do niej, poznać ją nieco lepiej, a tym samym lepiej funkcjonować i mieć świadomość zagrożeń, ale również korzyści z obecności w naszym świecie przedstawicieli fauny i flory.

okładkaFascynujący świat owadów dzieciom (i nie tylko) przybliża Elżbieta Bielak, z zbiorze uroczych opowieści inspirowanych naturą. Książka pt. „Bajki z natury prawdziwe”, opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS, to brama do niezwykłego świata, w którym nie każdy owad jest co prawda bezpieczny, ale każdy ma swoje zadanie do wykonania, a – zachowując bezpieczeństwo – możemy z zachwytem obserwować jego budowę czy pracę. Te niezwykłe bajki mogą być czytane zarówno w starszych grupach przedszkolnych, jak i samodzielnie w grupach wczesnoszkolnych, mogą stać się również inspiracją do rozmowy o przyrodzie i jej poszanowaniu, a także do przeprowadzenia lekcji z owadami w roli głównej.

  Na stronach książki poznamy wiele mniej lub bardziej sympatycznych owadów, od mrówki Zośki poczynając, na karaluchu Tobiaszu kończąc. W zależności od naszej tolerancji i otwartości na świat z każdym z tych owadów możemy zgodnie koegzystować (szczególnie że Tobiasz pięknie posprzątać może naszą jajecznicę z talerza, a nawet zaprzyjaźnić się z kotem), choć niektóre, jak na przykład mrówki, wolą żyć w swoich mrowiskach i nie chciałyby, żeby ktoś te mrowiska niszczył. Wspomnianą mrówkę poznamy dzięki Karolowi, który dzięki dziadkowi będącemu leśnikiem, ma możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą. Kiedy wyruszą na inwentaryzację mrowisk chłopiec przeżyje niezwykłe spotkanie z leśnym policjantem, który mandatów co prawda nie daje, ale strzeże porządku. 

Poznamy także łakomczucha imieniem Przemek, którego bardzo nie lubi właścicielka domu, w którym Przemek rezyduje. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy wyjaśnimy, że ów nieproszony gość jest pająkiem, a ciotka do której należy domek, robi wszystko, żeby się go pozbyć. Przynajmniej do chwili, kiedy nie dostrzeże korzyści płynących ze współpracy z nim.

To tylko kilka z zawartych tej książce historii, których – by w pełni się nimi cieszyć – mogło być więcej. Ale i tak mamy możliwość spotkania jeszcze trzmiela, którego uratowała szybka interwencja Wojtusia, w przeciwnym bowiem wypadku owad padłby ofiarą wypalaczy traw. Spotkamy również muchę, której wujek Stefan nie cierpi, a przynajmniej nie cierpiał do chwili, kiedy Krzyś dokładnie wytłumaczył, dlaczego muchy są tak pożyteczne.

Wszystkie te opowieści przybliżają nam świat owadów, pozwalają zwrócić uwagę na istotne aspekty działalności tych stworzeń i na korzyści płynące z ich istnienia oraz zadań, które realizują. Jestem przekonana, że po lekturze tej książki również dorośli inaczej patrzeć będą na tłustego pajączka, który śpi sobie smacznie w rogu pokoju czy muchę, która próbuje przysiąść na talerzyku z naszym deserem. A przede wszystkim czytelnicy dowiedzą się, które owady są niebezpieczne i na co trzeba zwracać uwagę w ich obecności.

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2020/10/elzbieta-bielak-bajki-z-natury-prawdziwe.html

Zapraszamy do publikacji w naszej księgarni internetowej: https://www.impulsoficyna.com.pl/dla-dzieci-bajki/2132-bajki-z-natury-prawdziwe.html

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło