Harcerstwo na  Rusi  i  w  Rosji 1913 — 1920 - Pamiętnik kresowy

person Wysłane przez: Wojciech Śliwerski list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 659

"Harcerstwo na  Rusi  i  w  Rosji 1913 — 1920. Pamiętnik kresowy. Zeszyt 1" reprint wydania z 1936 roku. Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.


Wychowaliśmy harcerzy!

 Rok 1918 rozpoczął się w Kijowie burzliwie, walki o miasto i władzę coraz to wytrącały wszystkich z normalnych warunków życia. Wśród zawieruchy rewolucyjnej harcerze i harcerki mieli nieraz sposobność okazać dzielność i gotowość do służby bliźnim, bez względu na własne bezpieczeństwo. W roku 1917, w czasie powodzi wiosennej, wody Dniepru zalały dolną dzielnicę Kijowa zwaną „Padołem”. Męty społeczne zaczęły żerować na nieszczęściu powodzian. Władze miejskie - zdezorganizowane - nie myślały o pomocy, milicja zwróciła się o pomoc do organizacji społecznych - i oto jedni z pierwszych zgłosili się harcerze. Pomoc ich na tyle zjednała sobie zaufanie władz, że uzyskali upoważnienie do rekwizycji łodzi. Przewożenie ludności łodziami oraz dostawę produktów w znacznej mierze wykonywali harcerze. W rok po tej powodzi tę samą nadbrzeżną dzielnicę nawiedził gwałtowny pożar. Znowu wśród ratujących życie i mienie ludności widzimy przede wszystkim harcerzy.Harcerstwo na  Rusi  i  w  Rosji 1913 — 1920

A oto co czytamy o akcji ratowniczej harcerzy w czasie walk ulicznych. „ Dnia 19.I.1918 przy Laboratorium Wszechrosyjskiego Związku Ziemskiego został utworzony punkt opatrunkowy, mający na celu niesienie pomocy rannym. Z powodu braku sanitariuszy zgłosili się do pracy ochotnicy: większość z nich stanowili skauci, wyłącznie Polacy. Praca polegała na noszeniu rannych i pomocy przy opatrunkach prawie ciągle pod ogniem karabinowym i kulomiotowym, bądź też działowym. Udzielono pomocy 80 osobom, zginął jeden skaut. Na tym punkcie pracowali harcerze III i I Kijowskiej Drużyny Harcerskiej.

W czasie wybuchu składów amunicji w Zwierzyńcu pod Kijowem w dniu 6 czerwca 1918 roku na terenie objętym pożarami i wybuchami pracował pluton sanitarny III Kijowskiej Drużyny Harcerskiej w sile 13 ludzi. Akcja trwała do pełnego zniknięcia potrzeby pomocy. Przeniesiono dwudziestu kilku rannych z domu otoczonego wybuchającymi pociskami, w chwili, gdy płonący dach walił się.”(Harce 1918 rok strona 127). Patrol III Kijowskiej przybył w ogóle jako pierwszy z ratujących oddziałów na miejsce wybuchu zarekwirowawszy samochód ciężarowy.

Jeszcze o jednej formie społecznej pomocy pracy starszoharcerskiej wypada tu wspomnieć. Oto w milicji polskiej w Kijowie zorganizowanej w 1917 roku przy Polskim Towarzystwie Gimnastycznym (Sokole), był pluton harcerski, złożony z dorastających lub dorosłych harcerzy. Milicja ta była lokalnym zaczątkiem polskiej siły zbrojnej, miała na celu obronę Polaków przed bandytyzmem, korzystającym z rewolucyjnych zamieszek. W wydobywaniu Polaków wojskowych z niewoli, z więzień, w pomocy im, w karmieniu, przyodziewaniu, przekradaniu się do oddziałów polskich - harcerze pełnili gorliwą służbę, nieraz z wielkim narażeniem się. Więcej o początkach polskiego skautingu i silnych, aktywnych ośrodkach harcerstwa na Rusi i w Rosji w: „Harcerstwo na Rusi i w Rosji 1913-1920, Stanisław Sedlaczek, reprint w serii „Przywrócić Pamięć” .


Fragmenty reprintu z 1936 roku Stanisława Sedlaczka pt.  „Harcerstwo na  Rusi  i  w  Rosji 1913 — 1920. Pamiętnik kresowy. Zeszyt 1". Oficyna Wydawnicza „Impuls”

Zapraszamy do księgarni internetowej wydawnictwa: https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/2016-harcerstwo-na-rusi-i-w-rosji-1913-1920.html

Seria harcerskich reprintów "Przywrócić Pamięć": https://www.impulsoficyna.com.pl/29-przywrocic-pamiec

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło