KSIĄŻKA O WIELKIM WODZU Z PRZEDMOWĄ GEN. BRYG. BOLESŁAWA POPOWICZA

person Wysłane przez: Wojciech Śliwerski list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 456

"KSIĄŻKA O WIELKIM WODZU" reprint wydania z 1936 roku. Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.


KSIĄŻKA O WIELKIM WODZU Z PRZEDMOWĄ GEN. BRYG. BOLESŁAWA POPOWICZA

LEOPOLD STANISŁAW GÜNSBERG

W Międzynarodowym Dniu Mężczyzn sięgamy po książkę o pierwszym protektorze Związku Harcerstwa Polskiego: KSIĄŻKA O WIELKIM WODZU, Leopold Stanisław Günsberg. Seria reprintów przygotowanych przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” z Krakowa wzbogaciła się o kolejną pozycję. Tym ciekawszą, że poświęconą protektorowi Związku Harcerstwa Polskiego, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. Leopold Stanisław Günsberg swą książkę napisał rok po śmierci Komendanta, w maju 1936 r., a adresował ją przede wszystkim do braci harcerskiej. Tytuł jest podobny w swej wymowie do innej pozycji, napisanej przez jednego z czołowych historyków obozu piłsudczykowskiego, także harcerza – Wacława Lipińskiego, który biografię urodzonego w Zułowie Józefa Piłsudskiego zatytułował „Wielki Marszałek”.

Wśród wielu książek, poświęconych komendantowi I Brygady, funkcjonujących na rynku księgarskim recenzowana wyróżnia się przede wszystkim przystępnością. Nie jest przeładowana dużą ilością faktów, dat i wydarzeń. Dostosowana była z założenia do potencjalnego odbiorcy, którym miał być kilkunastoletni harcerz lub harcerka. Dla tego typu czytelnika niezbędne było przedstawienie tła wielu wydarzeń, ich genezy i skutków. Przyswajany w szkole zasób wiedzy historycznej dawał oczywiście pewne podstawy, ale zapewne nie zawsze wystarczało nauczycielom czasu, aby szczegółowo analizować wszystkie aspekty związane z życiem Naczelnego Wodza. Dlatego też opis życia i działalności Józefa Piłsudskiego silnie oparty jest na tle, które łatwiej pozwala zrozumieć dokonywane wybory i zrozumieć przyczyny wielu zdarzeń.

Książka w swej zasadniczej części podzielona jest na osiem rozdziałów, które dotyczą dzieciństwa, lat szkolnych, syberyjskiego zesłania, działalności w Polskiej Partii Socjalistycznej i Organizacji Bojowej PPS, zmagań zbrojnych na czele I Brygady i POW, walki o granice w latach 1918-1921 oraz działalności w odrodzonym państwie. A ten ostatni rozdział przedstawiony jest w bardzo krótkim zarysie, co jest w pełni uzasadnione krótkim upływem czasu od opisywanych wydarzeń. Uzupełnieniem są: wstęp autorstwa gen. Bolesława Popowicza, rozkaz Józefa Piłsudskiego do harcerzy, przemówienie Przewodniczącego ZHP Michała Grażyńskiego wygłoszone podczas Walnego Zjazdu ZHP kilka dni po śmierci Marszałka oraz część zatytułowana „O istotę patronatu”. Autor w tym ostatnim rozdziale przedstawia przyczyny, dla których jego zdaniem polskie harcerstwo powinno być poddane patronatowi Komendanta. Porównuje jego osiągnięcia dla Polski z tymi, z których zasłynął św. Jerzy – patron skautingu. Miał stanowić wzór moralnego i materialnego wysiłku nakierowanego na budowę wielkości Polski.

W czasach, gdy relatywizm, nie tylko moralny, obecny jest w całym społeczeństwie, w tym także w organizacjach harcerskich, potrzeba ukazania postaci bezwzględnie oddanej Polsce jest konieczna. Niewiele osób zasługuje na to, by być wzorem dla młodego pokolenia harcerzy. Co prawda ponad stuletnia historia harcerstwa daje piękne przykłady realizacji służby Bogu i Polsce, ale znakomita część z nich dotyczy tych , którzy oddali swe życie za Polskę i nie doczekali jej wielkości. A jednak patronem, kimś, kto stanowi wzór do naśladowania nie tylko w walce, ale także pracy dla ojczyzny powinien być człowiek, którego osiągnięcia przekraczają miarę dostępną dla zwykłego śmiertelnika. Ktoś taki jak Naczelnik Państwa i zwycięski Wódz Naczelny.

Praca Leopolda Stanisława Günsberga, mimo upływu wielu lat od jej wydania, jest nadal znakomitą lekturą dla młodego pokolenia harcerzy. Przystępnie napisana, bez przeładowania wielką ilością zdarzeń z życia bohatera stanowi alternatywę dla prac Wacława Jędrzejewicza czy Włodzimierza Sulei, po które mogą sięgać instruktorzy. Biorąc pod uwagę fakt, że odrodzenie polityki historycznej przez władze państwowe splata się dość mocno z trendem odkrywania ważnych postaci w naszej historii przez młode pokolenie, to wydanie „Książki o Wielkim Wodzu” jest jak najbardziej uzasadnione. Potrzeba książek, które w przystępny sposób ukazać potrafią jak wykuwały i formowały się myśli i czyny jednego z największych Polaków.

Dariusz Nowiński (fragmenty recenzji JPILSUDSKI.org)


Fragmenty reprintu z 1936 roku LEOPOLD STANISŁAW GÜNSBERG pt. „KSIĄŻKA O WIELKIM WODZU Z PRZEDMOWĄ GEN. BRYG. BOLESŁAWA POPOWICZA". Oficyna Wydawnicza „Impuls”

Zapraszamy do księgarni internetowej wydawnictwa: https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html

Seria harcerskich reprintów "Przywrócić Pamięć": https://www.impulsoficyna.com.pl/29-przywrocic-pamiec

https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html
https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html https://www.impulsoficyna.com.pl/przywrocic-pamiec/1942-ksiazka-o-wielkim-wodzu-z-przedmowa-gen-bryg-boleslawa-popowicza.html

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło