Zosia i książę Elfów - recenzja

person Wysłane przez: Anna Sukiennik list Kategoria: Recenzje Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 1116

Kiedy poczujesz się samotny, popatrz na wieczorne niebo usłane gwiazdami. Tam właśnie będę...

Tak jak kwiaty wyrastają z malutkich ziarenek, kwitną, a potem więdną i umierają, tak Ludzie rodzą się, a kiedy przyjdzie ich czas, muszą odejść.

Jest w tej bajce coś wyjątkowego, chociaż sama historia nie jest oryginalna i zaskakująca. W trakcie jednej z przechadzek książę Elfów poznaje Zosię – chorowitą, piękną dziewczynkę. Rodzi się miedzy nimi przyjaźń tak silna, że książę Filip ofiarowuje Zosi skrzydła motyla, które w magiczny sposób zmniejszają dziewczynkę. Pozwalają Zosi nie tylko poznać świat Elfów, ale przede wszystkim na pewien czas odzyskać szczery uśmiech, apetyt, zdrowie i pełnię życia. Jednak lato nieuchronnie chyli się ku końcowi, więdną kwiaty, spadają liście, a Elfy szykują się do zimowego snu. Co stanie się z Zosią? Co planuje książę Filip?

Piękna opowieść o przyjaźni, marzeniach i... o odejściu. Pozornie zwyczajna, ale właśnie ta prostota chwyta za serce i porusza nasze wrażliwe struny. Wzbogacona o ilustracje, które przywołują wspomnienia o pierwszych czytanych przeze mnie samodzielnie bajkach. Odrobinę... archaiczne, sprawiające wrażenie malowanych farbami plakatowymi, z widocznymi pociągnięciami pędzla idealnie współgrają z opisami przyrody. Czar słowa i ilustracji przenosi nas w pachnący, barwny i rozbrzmiewający perlistym śmiechem świat pól, łąk i lasów.

Dodatkowym atutem jest format książki i sztywna, gruba okładka.

Autorka, nie uderza w patetyczny ton, ale w sposób bardzo delikatny dotyka ważnego zagadnienia. Bajka może stać się doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z naszym dzieckiem. O przyjaźni mimo różnic, o poświeceniu i oddaniu. Z racji smutnego wydźwięku, Zosię i księcia Elfów proponowałabym jako lekturę dla dzieci powyżej 6 – 7 roku życia.

Kiedy poczujesz się samotny, popatrz na wieczorne niebo usłane gwiazdami. Tam właśnie będę.

źródło: http://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/2019/02/zosia-i-ksiaze-elfow-aneta-noworyta.html

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło