• Obniżka
Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori

ISBN: 978-83-8294-242-2
51,43 zł
37,43 zł Oszczędzasz: 14,00 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 42,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 40,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Z okazji jubileuszu 15-lecia Polskiego Stowarzyszenia Montessori poprosiliśmy Członków i Sympatyków naszego stowarzyszenia z kraju i z zagranicy o napisanie eseju na temat: Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori...

Wersja książki
Ilość

Pedagogika i pedagogia Marii Montessori (1870–1952) jest w Polsce coraz lepiej znana i bardziej rozpoznawalna. Funkcjonują różnego rodzaju placówki montessoriańskie: żłobki, przedszkola, szkoły. Osoby zajmujące się edukacją domową także są zainteresowane metodami stosowanymi w tej pedagogice. Liczne stowarzyszenia i fundacje popularyzują idee pedagogiczne twórczyni casa dei bambini. Polskie tłumaczenia dzieł M. Montessori i opracowania umożliwiają coraz lepsze zrozumienie jej przesłania pedagogicznego. […]

Warto przyjrzeć się, jak osoby bezpośrednio zaangażowane w propagowanie pedagogiki i pedagogii M. Montessori zinternalizowały w sercach, umysłach i działaniach myśl pedagogiczną Włoszki.

W 2009 roku z okazji jubileuszu 15-lecia Polskiego Stowarzyszenia Montessori poprosiliśmy Członków i Sympatyków naszego stowarzyszenia z kraju i z zagranicy o napisanie eseju na temat: Moje spotkanie z pedagogiką Marii Montessori. […] Minęło sporo czasu, bo 14 lat. Pedagodzy, którzy wówczas podzielili się swoimi refleksjami, zapewne przeżyli nowe spotkania z pedagogiką M. Montessori. […] Zdecydowałam się zebrać w całość te eseje i udostępnić je zainteresowanym. […]

Może to zachęci współczesnych pedagogów do autorefleksji na temat spotkania/spotkań z nią? Dodałam kilka prac przysłanych na moje zaproszenie w ostatnich latach oraz przygotowanych na zaliczenie kursu lub studiów podyplomowych z pedagogiki M. Montessori. […]

Wszystkie spotkania, jak wynika z tonu wypowiedzi w tej publikacji, były niezwykle ważne, bo przeżywane przez Autorów pełnią osobowości. Radykalnie zmieniły sposób ich myślenia, działania i odczuwania […]. Można zatem zgodzić się z wypowiedzią ks. J. Tarnowskiego, że spotkania te „wywarły dogłębny, nieodwracalny wpływ na postawę, a nawet na całe życie człowieka…”.

Fragment Wstępu

194 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8294-242-2

Miksza Małgorzatadr Małgorzata Miksza (ur. 1957 roku w Łodzi) – doktor nauk humanistycznych, w latach 1980–2018 pracownik Katedry Teorii Wychowania Uniwersytetu Łódzkiego. W 1994 roku zainicjowała powołanie Polskiego Stowarzyszenia Montessori, w którym pełni funkcję prezesa. Zajmuje się kształceniem i doskonaleniem nauczycieli montessoriańskich. Pracowała w przedszkolu i szkole Montessori. W latach 2000–2010 działała w zarządzie Montessori Europa, a od 2013 roku współorganizuje cykliczną konferencję „Polskie Dni Montessori”.

Jest autorką artykułów i książek: Żyć, ale jak? ABC o tobie, o mnie, o nas (Impuls, Kraków 1994) oraz Zrozumieć Montessori, czyli Maria Montessori o wychowaniu dziecka (wyd. 9 uzup., Impuls, Kraków 2020).

Z końcem września 2018 roku przeszła na emeryturę. Nadal propaguje pedagogikę Marii Montessori w Polsce i za granicą.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Małgorzata Miksza

ISBN druk

978-83-8294-242-2

ISBN e-book

 

Objętość

194 stron

Wydanie

I, 2023

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Wstęp        

Spotkanie 1
Danuta Bednarz. Awers i rewers jednego medalu, czyli o pracy nauczyciela Montessori      

Spotkanie 2
Katarzyna Borecka. Trzy ważne spotkania…    

SPOTKANIE 3
Monika Borek. Pedagogika Montessori – drzwi do świata      

SPOTKANIE 4
Anna Bryk. Refleksja nauczyciela montessoriańskiego      

SPOTKANIE 5
Krystyna Dudczak. Spotkanie… czy tylko spotkanie?      

SPOTKANIE 6
Agnieszka Dzierka. Zafascynowana pedagogiką Marii Montessori      

SPOTKANIE 7
Ewa Barbara Gutowska. O radości pomagania – czyli o wychowaniu jako „pomaganiu życiu”   
SPOTKANIE 8
Sylwia Jarmoła. Pedagogika Marii Montessori – „uszyta” na miarę mojej osobowości       

SPOTKANIE 9
Agnieszka Jaworska. Zaufaj mi i pozwól być samodzielnym oraz szczęśliwym    

SPOTKANIE 10
Teresa Kalska. Być nauczycielem montessoriańskim…    

SPOTKANIE 11
Beata Kowalczyk, Kinga Sobiesiak. Słów kilka o naszej przygodzie z pedagogiką Marii Montessori    

SPOTKANIE 12
Harald Ludwig. Drogi do pedagogiki Marii Montessori jako teorii humanistycznej   

SPOTKANIE 13
Marika Mierzejewska. Kto będzie walczył o odnowę ludzkości?   

SPOTKANIE 14
Monika Pastuszak. Jak umożliwiać dziecku rozwój ku wolności i szczęściu   

SPOTKANIE 15
Monika Skromak-Sitkowska. Spotkanie z pedagogiką Marii Montessori – brakujący puzzel  

SPOTKANIE 16
Agnieszka Stadnicka-Rędzia. Pedagogika Marii Montessori –  pomocą w poznaniu świata przez dziecko i dorosłego       

SPOTKANIE 17
Renata Stasiak. Ważne pytanie: co wiem o pedagogice Marii Montessori?    

SPOTKANIE 18
Agnieszka Tlaga. Dzięki dzieciom i dla dzieci – moje odkrycie pedagogiki Marii Montessori    

SPOTKANIE 19
Katarzyna Wright. Patrz! Oto dziecko! Podejdźmy bliżej! Spacer z Marią Montessori   

SPOTKANIE 20
Ilona Wysmułek. Pedagogika Marii Montessori – egzemplifikacją idei edukacji kosmicznej   

SPOTKANIE 21
Elżbieta Zabiegaj. Spotkanie z pedagogiką Montessori – pasją życia      

SPOTKANIE 22
Joanna Zacharska-Błaszczyk. Od sceptycyzmu do zachwytu  

SPOTKANIE 23
Katarzyna Zentak. Pedagogika Marii Montessori: spotkanie – przygoda – praca – życie?      

POSŁOWIE 

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło