• Obniżka
Moja siostra ma supermoce

Moja siostra ma supermoce

ISBN: 978-83-8095-839-5
36,19 zł
26,19 zł Oszczędzasz: 10,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 28,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Polecana książka powstała z potrzeby pokazania codzienności osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną...

Publikacja dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Lektura książki może stać się bodźcem do analizy zachowań dziecka, może zwracać uwagę na charakterystyczne dla autyzmu zachowania, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć, że każdy z nas jest inny i w tej inności – wyjątkowo. Ponadto autorka poruszyła trudny i niestety zupełnie pomijany temat funkcjonowania zdrowego dziecka w rodzinie z niepełnosprawnością. Bardzo często bowiem to dziecko bywa obarczane odpowiedzialnością ponad swoje siły, i jako to, które „da sobie radę” pozostawione samemu sobie. W książce Alicji Grabowskiej mamy przykład, w jaki sposób możemy spędzać czas ze wszystkimi dziećmi, włączając zarówno dziecko w normie rozwojowej, jak i z niepełnosprawnościami w codzienne funkcjonowanie.

Nie jest to publikacja naukowa ani też bajka. Trzymacie w dłoniach książkę, która powstała z potrzeby pokazania codzienności osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Niewielu z nas wie, jak wygląda życie rodziny, gdy w domu pojawia się dziecko „z problemami”.
Mam nadzieję, że ta lektura pomoże dowiedzieć się więcej i zrozumieć zamiast oceniać.

  • - Dla wszystkich o otwartych oczach, sercach i umysłach.
  • - Do wspólnego czytania dla dzieci, rodziców i dziadków.
  • - Dla chcących wiedzieć więcej i więcej rozumieć.
  • - Dla tych, którzy być może mają sąsiada z supermocami, a nie zawsze je rozumieją.

Książkę dedykuję wszystkim dzieciom, nastolatkom oraz ich rodzinom, które miałam przyjemność do tej pory poznać, z którymi mogłam pracować i dowiedzieć się więcej, więcej rozumieć i móc patrzyć na świat nieco inaczej. Sukcesy Waszych dzieci to przede wszystkim wspólna, ciężka, codzienna praca. Dużo siły i wytrwałości. Mam nadzieję, że będzie coraz więcej dobrych ludzi wokół Was.

Autorka

222 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-839-5
Stopień 
2021-02-23

Moja siostra ma supermoce

Książeczka „Moja siostra ma supermoce” Alicji Grabowskiej pokazuje życie rodziny z dzieckiem z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, ich codzienność. Historia opowiedziana jest z perspektywy dziecka. Jest więc napisana prostym, zrozumiałym dla każdego językiem.

Autyzm obecnie przestał być samodzielną jednostką. Mówi się raczej o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Są to złożone zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego ukłądu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych oraz trudnością w integracji wrażeń zmysłowych. Charakterystyczne są takżę powtarzalne i nieelastyczne wzroce zachowań i zainteresowań. Dziecko zamyka się w świecie własnych przeżyć. Autyzm jest nieuleczalny. Do nielicznych terapii o udowodnionej naukowo skuteczności należą interwencje behawioralne Wiele osób z autyzmem używa echolalii, to znaczy powtarza usłyszane słowa lub zdania.

Książka „Moja siostra ma supermoce” przedstawia szereg zagadnień z jakimi borykają się rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Pozycja jest podzielona na krótkie rozdziały w których dziecko opowiada o codzienności z siostrą zmagającą się z autyzmem. Autorka podkreśla jak ważna jest rutyna, trzymanie się planu dnia, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Zauważa, ze nieprzewidziane wydarzenia, nawet najdrobniejsze zmiany mogą mieć negatywny wpływ na dziecko z autyzmem. Takiej osobie łatwiej się uczyć, gdy prezentowana czynność jest podzielona na etapy. Dzięki temu będzie potrafiło opanować nowe umiejętności i stać się bardziej samodzielne. Autorka ukazuje także sytuacje podczas zakupów w markecie. Dużo łatwiej by było radzić sobie z codziennością, gdyby ludzie byli dla siebie bardziej pomocni, życzliwi. Podkreśla znaczenie codziennych rytuałów, zwyczajów, nawyków. Wspomina także o dużym znaczeniu diety w zmaganiach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Autorka zauważa także tytułowe supermoce osób z tym rodzajem zaburzeń. Często są to ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie. Dzięki lekturze tej książeczki dowiedziałam się czym jest zespół sawanta. Przedstawiła ciekawostkę, że co najmniej połowa osób z tym zespołem, to osoby autystyczne.

Alicja Grabowska podkreśla znaczenie doceniania małych sukcesów dziecka, które często potrzebuje więcej czasu i powtórzeń, aby nauczyć się poprawnego wykonywania nawet najprostszych, codziennych czynności.

Autorka na przykładzie siostry osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pokazuje jak ważna jest wyrozumiałość w stosunku do innych. Wskazuje trudny dnia codziennego osób z najbliższego otoczenia dziecka z niepełnosprawnością intelektualną. W prosty sposób przekazuje sposoby radzenia sobie z problemami, jakie spotykają rodziców dzieci z autyzmem oraz ich rodziny. Niektóre zaprezentowane przez autorkę bardzo proste rozwiązania przynoszą ogromny efekt.

Pozycja ta pozwala dowiedzieć się więcej o codzienności rodziny dziecka z tym rodzajem zaburzeń oraz lepiej zrozumieć jego niektóre wydawałoby się dziwne zachowania. Myślę ze napisane w tak przystępny sposób książeczki poruszające trudne tematy są potrzebne. Czytając je z własnymi dziećmi można nauczyć je empatii, zrozumienia oraz tego, że nie wszyscy są tacy sami. Niektóre rodziny borykają się z różnymi problemami. Dzieci, które poznały takie historie powinny być bardziej świadome różnorodności zachowań. Ponadto w prosty sposób przekazuje wiedzę, która jest przydatna także dorosłym i mam nadzieję pozwoli odpowiednio się zachować w stosunku do rodzinny dziecka z autyzmem.

Uważam, że jest to wartościowa pozycja z którą powinien zapoznać się każdy z nas. Wszyscy słyszeliśmy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, ale nikt z nas nie zastanawiał się, jak wygląda codzienność rodzin mierzących się codziennie z autyzmem.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/32914-moja-siostra-ma-supermoce.html

  • % 1 $ d z% 2 $ d osób uznało tę recenzję za przydatną.
Napisz recenzje

Alicja Grabowska

absolwentka pedagogiki specjalnej Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2008 roku pracuje jako nauczyciel-terapeuta z dziećmi i młodzieżą z autyzmem. W wolnym czasie sięga po skandynawską literaturę, zajmuje się fotografią portretową i podróżuje.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Alicja Grabowska

ISBN druk

978-83-8095-839-5

ISBN e-book

 978-83-8095-839-5

Objętość

72 stron

Wydanie

I, 2020

Format

B5 (160x235). E-book: PDF

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Trudności

Nauka

Zakupy

Rytuały i zwyczaje

O jedzeniu

Wtajemniczam Patryka

Bawimy się razem

Fajny dzień

Kim chciałabyś zostać? 

Sukcesy 

O co tutaj właściwie chodzi?

Zakończenie

fragment

Autyzm dziecięcy przez lata wzbudzał (i wciąż wzbudza) ożywione dyskusje, zarówno co do pochodzenia, dynamiki rozwoju i skuteczności prowadzonych terapii, jak i funkcjonowania osób z autyzmem w społeczeństwie. Bardzo często osoby, które nie znają, nie rozumieją specyfiki problemu, reagują albo strachem na pojawienie się osób z autyzmem w ich otoczeniu, albo dostarczają szeregu „mądrości” i „światłych rad” związanych z uporaniem się z określonymi zachowaniami dziecka. Jednocześnie oceniają, szufladkują, zarówno dziecko, jak i jego opiekunów, jednocześnie nie robiąc tak naprawdę nic, by udzielić realnego wsparcia. Takie zachowanie otoczenia wynika w dużym stopniu z niewiedzy, dlatego warto mówić o tym, czym autyzm jest (a czym nie jest) i jakie zachowania są charakterystyczne dla takiego zaburzenia, a także w jaki sposób możemy na nie reagować. Taką wiedzą warto dzielić się już z małymi dziećmi, by nie traktowały swoich rówieśników ze spektrum autyzmu jak innych, by nie poddawały ich wykluczeniu. 

W jaki sposób to robić? Najprościej poprzez rozmowę, która wspomagana może być odpowiednio dobraną lekturą. Jedną z takich książek, odpowiednich nawet dla dzieci przedszkolnych oraz w wieku wczesnoszkolnym, jest piękna historia autorstwa Alicji Grabowskiej pt. „Moja siostra ma supermoce”. Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS książka, to opowieść o dwóch siostrach, Kasi i Zuzi. Dzieli je kilka lat, ale i coś więcej – starsza z sióstr, Zuzia, ma wyjątkowe supermoce. Jest dziewczynką, której przeszkadza zapach jedzenia, która nie lubi zmian i odstępstw od reguły, która nie potrafi mówić, a także – nie potrafiąc wyrazić pewnych emocji czy życzeń – frustruje się i w opinii otoczenia zachowuje się niegrzecznie. Naraża się przy tym na niewybredne komentarze otoczenia, skierowane zarówno do niej, jak i do jej mamy. Jednocześnie potrafi odnaleźć najmniejszy nawet okruszek na podłodze, podobnie zresztą, jak schowane słodycze… 

Jak się domyślacie, Zuzia jest dzieckiem, które ma autyzm, dodatkowo ze współwystępującą niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Ta niepełnosprawność sprzężona sprawia, że widzi i rozumie świat inaczej, a dodatkowo to, co dla jej rówieśników jest osiągnięciem rozwojowym, dla niej staje się bardzo trudne. Zuzia jest inna, co nie znaczy jednak gorsza, o czym przekonuje nas jej młodsza siostra. To ona dzielnie towarzyszy Zuzi w codziennych czynnościach, wspierając przy tym mamę, to ona też dokładnie tłumaczy swojemu koledze z przedszkola, na czym polega fenomen „supermocy” jej siostry. 

Lektura książki może stać się bodźcem do analizy zachowań dziecka, może zwracać uwagę na charakterystyczne dla autyzmu zachowania, ale przede wszystkim pomaga zrozumieć, że każdy z nas jest inny i w tej inności – wyjątkowo. Ponadto autorka poruszyła trudny i niestety zupełnie pomijany temat funkcjonowania zdrowego dziecka w rodzinie z niepełnosprawnością. Bardzo często bowiem to dziecko bywa obarczane odpowiedzialnością ponad swoje siły, i jako to, które „da sobie radę” pozostawione samemu sobie. W książce Alicji Grabowskiej mamy przykład, w jaki sposób możemy spędzać czas ze wszystkimi dziećmi, włączając zarówno dziecko w normie rozwojowej, jak i z niepełnosprawnościami w codzienne funkcjonowanie.

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2020/08/alicja-grabowska-moja-siostra-ma.html

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło