DOROTKA – SIOSTRA MICHAŁA. Opowiadania z propozycjami zabaw przygotowujących do rysowania

DOROTKA – SIOSTRA MICHAŁA. Opowiadania z propozycjami zabaw przygotowujących do rysowania

Podtytuł: Programy
ISBN: 978-83-8095-437-3
22,86 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 24,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Książka adresowana jest do dzieci pięcio-, sześcioletnich i ich rodziców. Podpowiada, jak wspomóc dziecko, aby poprzez różne zabawy lepiej przygotowało się do pisania.

Ilość

Książka adresowana jest do dzieci pięcio-, sześcioletnich i ich rodziców. Podpowiada, jak wspomóc dziecko, aby poprzez różne zabawy lepiej przygotowało się do pisania. Opiera się na moich doświadczeniach zdobytych podczas prowadzenia indywidualnej terapii i grupowych zajęć z dziećmi. Czytając uważnie opowiadania o przygodach Dorotki, znajdą Państwo wiele wskazówek dotyczących tego, jak podążać za dzieckiem w codziennych sytuacjach i usprawniać jego ręce. Każda przygoda jest propozycją do nabywania nowej umiejętności i utrwalania poprzedniej. Zabawy opisane w tle doskonalą motorykę rąk. Natomiast ćwiczenia wykonywane na kartkach, które Dorotka umieszcza w swoim albumie, ukazują, jak krok po kroku uczyć dziecko rysować i usprawniać grafomotorykę, zanim rozpocznie pisanie szlaczków i liter.

Jeśli dzieciom spodobają się przygody ich rówieśniczki, można zaproponować im kontynuowanie zabawy na podstawie komentarza znajdującego się pod każdym opowiadaniem.

Książka, jak widzicie, to wspaniała propozycja na wspólne spędzenia czasu z przedszkolakami. Zawiera wiele wskazówek, w jaki sposób poprzez zabawę udoskonalić motorykę rąk dziecka.

Jeśli zatem pisanie szlaczków i liter jest przed Wami, koniecznie zajrzyjcie do tej lektury!

Programy
498 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Klat Jolanta

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Klat Jolanta

ISBN druk

978-83-8095-437-3

ISBN e-book

Objętość

86 stron

Wydanie

I, 2018

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, fola matowa

Wstęp       

Poznajcie Dorotkę   

Miś       

Gąsienica    

Komu potrzebna drabina?   

Księżyc      

W poszukiwaniu kolczyka   

Spotkanie z kretem      

Co przyda się Dorotce?   

Zuziobot    

Kwadratowy świat Dorotki   

Biało, biało    

Sikorkowe zmartwienia    

Pierniczki 

Dorotka ratuje sikorki   

Wyjątkowa dziewczynka    

Kaczuszki   

Zakopani      

Pan Biedronka  

Nasz domek    

Pożegnanie    

Bibliografia  

"Dorotka - siostra Michała" Jolanty Klat to książka o tym jak przygotować dziecko do nauki pisania.

Wielu wydaje się to śmieszne, bo przecież nauka pisania polega na wzięciu ołówka i rozpoczęciu początkowej kaligrafii liter, potem pojedynczych słów, które powoli sklejałyby się w zdania. Jednak doświadczenia wielu, a nawet moje bardzo skromne obserwacje, pozwalają zauważyć, że w praktyce nie do końca tak to działa.

Kiedy nie tak dawno sześciolatki szły do pierwszej klasy, wielu rodziców niepokoiło to czy maluchy najzwyczajniej w świecie usiedzą te 45 minut lekcji. Ich obawy nie były nieuzasadnione, większość dzieci przyzwyczajonych do ruchu i zabawy rzeczywiście trudno ten czas przesiedzieć, nie mówiąc o niezbędnym skupieniu. Rozwiązaniem tego problemu było przyzwyczajanie dziecka, powoli, codziennie po trochu, aż w końcu dziecko przywyknie. Nie inaczej jest z pisaniem. Oprócz trudu samej nauki liter, słów, ich znaczenia, a potem układania w całe zdania i wypowiedzi pozostaje także trudność przyzwyczajenia ręki do ruchu pisania, do tego by za szybko się nie męczyła, do właściwego trzymania przyrządu do pisania czy nadawania literom kształtu. I nie, nie jest to jakiś "nowoczesny wymysł" - nasi nauczyciele już od przedszkola także to z nami robili. Tyle, że część dzieciaków chwytała to w mig i dawała sobie z tym radę, a część niestety rozpoczynała wieloletnią walkę bazgrząc niezrozumiale ku swojej narastającej frustracji.

Książka wydawnictwa Impuls to pozycja, która ma pomóc w tym, żeby rozpoczynający naukę pisania jak najmniej się męczyli. Przyzwyczajenie dziecka do pewnego obciążenia ręki i dokładności kształtów jest bardzo potrzebne, więc takie książki powinny być doceniane. Obserwuję w tej chwili trudy dzieci podczas pisania (chociażby u mojego kuzyna), wielki wysiłek, który muszą wykonać aby wyszło chociaż zadowalająco, żeby zmieścić się w liniach i ich wielką, rosnącą niechęć do odręcznego pisania. A nam nie o to przecież chodzi!

"Dorotka - siostra Michała" pozwala na przygotowanie ręki dziecka w sposób niezobowiązujący, przez zabawę, która nie jest wysiłkiem czy ciężką pracą, ani dla dziecka, ani dla rodzica. Wystarczy wspólna chwila i minimalne zaangażowanie. Według mnie zamieszczone w książce ćwiczenia wplecione w opowiadania o Dorotce są przyjemne, dosyć proste, a rzeczywiście wydaje mi się, że uczą pewnych ruchów, bez wątpienia delikatnie obciążają rękę powoli ją przyzwyczajając.

Odręczne pisanie jest jedną z podstawowych umiejętności, którą dziecko będzie wykorzystywało przez całe życie. Nie oszukujmy się, po dziś dzień niektórym z nas częściej, innym rzadziej, ale każdemu bez wyjątku zdarza się pisać odręcznie. Dlatego naprawdę ważnym jest aby szczególnie na etapie rozpoczynania tej przygody poświęcić temu nieco więcej czasu, bo nie mam wątpliwości, że to zaowocuje w przyszłości. Nie powinniśmy przechodzić obojętnie wobec faktu, jak wiele osób gryzmoli, jak powszechna jest niechęć do pisania, jak często młodzież bardzo szybko rezygnuje z odręcznego pisania na rzecz komputerowego, jak dużo osób ma diagnozowaną dysgrafię, jak wielu rodziców i nauczycieli musi walczyć o każde zdanie wypracowania. Skoro więc można skorzystać z pomocy to czemu nie?

"Dorotka - siostra Michała" to książka naprawdę przyjemnie skomponowana, w prosty i przyjemny dla dziecka sposób możemy przygotować je do pisania wspólnie rysując różne kształty i obrazki wynikające z treści opowiadania. Książka jest dedykowana pięcio i sześcioletnim dzieciom, co ma sens, bo choć starsze dzieci na pewno też mogą wykonać takie ćwiczenia, to tekst dostosowany jest do zdecydowanie młodszych dzieci, zadania są raczej proste i wydają mi się najskuteczniejsze na początku drogi.

Kończąc - bez wątpienia polecam gorąco "Dorotkę - siostrę Michała" rodzicom przyszłych pierwszoklasistów. Warto wykonać tych kilka ćwiczeń choćby po to żeby zwiększyć szansę, że dziecka nie spotka taka frustracja pisaniem jak wielu z nas. Zapewniam, że nie są one trudne dla dziecka ani czasochłonne dla rodzica, za to przyjemny start dziecka w szkole jest przecież bezcenny.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/24239-dorotka-siostra-michala.html

 


 

Dorotka to mała, sympatyczna dziewczynka, która razem z najbliższymi przeprowadziła się do nowego domu. Próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, polubić nowe otoczenie, a przy okazji uwiecznia wszystkie ważne chwile i wydarzenia w swoim dzienniku. Nie potrafi jeszcze pisać, więc rysuje to, co jej się przydarzyło.

Dorotka ma ukochanego misia i pieska Kodi, którzy biorą udział w jej przygodach. Jest aktywną, inteligentną istotką, która mimo młodego wieku ma pomysł na siebie, a nawet mówi już o przyszłości. Marzy o tym, żeby zostać policjantką, chociaż po przejażdżce traktorem zastanawia się, czy nie chciałaby i tym zajmować się, kiedy będzie już duża. Jest ciekawa świata, odkrywa strych, który staje się miejscem jej odpoczynku, zaprzyjaźnia się z bałwankiem, nie boi się kuny i broni przed nią sikorki.

Jej brat jest już całkiem duży i ma swoje „dorosłe” sprawy, ale chętnie bierze udział w zabawie z siostrą. To on wybrał dla niej imię kilka lat wcześniej. Nie broni się też przed wzięciem udziału w przyjęciu dla lalek, w które dziewczynka angażuje całą rodzinę. W poszczególnych krótkich opowiadaniach czuć niezwykłą więź między rodzicami i rodzeństwem. Mama pomaga Dorotce tworzyć wspaniałe ilustracje, a także wychowuje ją na pomocną, życzliwą, empatyczną dziewczynkę. Tym samym zakładają hotel dla ptaków i Dorotka codziennie dokarmia swoich skrzydlatych przyjaciół, pomaga też mamie sprzątać i dba o swojego psiaka.

Dorotka - siostra Michała Jolanty Klat to zbiór ciepłych, rodzinnych opowiadań, które wprowadzają czytelników w życie niezwykłej rodziny. Jednak celem tej publikacji jest także pomoc w przygotowaniu przedszkolaków do pisania i rysowania. Początkowe ilustracje Dorotki są banalnie proste – lina, drabina, czyli zbiór linii, których rysowanie stanowi punkt wyjścia do pisania i tworzenia prostych szlaczków i obrazków. Z każdym opowiadaniem rysunki stają się bardziej skomplikowane. Pojawiają się koła, kwadraty, trójkąty i owale. Rzeczywistość przedstawiona za pomocą figur geometrycznych jest bardzo sympatyczna i prosta do odwzorowania przez dziecko. Na podstawie takich ćwiczeń przedszkolak ćwiczy motorykę ręki i przekonuje się, że narysowanie kota, kurczaka czy choinki wcale nie jest tak skomplikowane, jak myślał.

Dużą zaletą publikacji są miejsca w książeczce, w których dziecko może kolorować już istniejące ilustracje, a także rozszerzać je o swoje próby wykonywania poleceń. Dla dziecka, któremu od zawsze wpajano, że nie wolno niszczyć książek, będzie to miła odmiana i niewątpliwa atrakcja. Trudność poleceń rośnie z rozdziału na rozdział. Zaczynamy od prostej kreski, a kończymy na rysunku domu, rodziny i zwierząt. Autorka wplata też w opowieść ciekawostki ze świata przyrody, opowiada o tym, co dzieje się ze śniegiem, kiedy przychodzi ocieplenie oraz jak gąsienica zmienia się w pięknego motyla. Dużo ciekawostek, sporo interesujących historii i miła, spokojna dziewczynka, która razem z mamą wprowadza maluchy w świat rysunku. Ta książeczka to dobra propozycja dla dzieci, które nie interesują się jeszcze pisaniem i rysowaniem. Istnieje duża szansa, że polubią bawić się razem z Dorotką i tym samym częściej sięgać będą po ołówek.

źródło: https://www.granice.pl/recenzja/dorotka-siostra-michala-opowiadania-z-propozycjami-zabaw-przygotowujacych-do-rysowania/26311?fbclid=IwAR2FMdTKZe82evQV3dlqISfjm5bkmqJ7O0IAzfXl94-x6aIBmxyTxQVz8lc
 


Rysujemy razem z Dorotką - Jolanta Klat

Lubicie rysować?

Wiecie, że można tworzyć różne obrazki wykorzystując figury geometryczne? Rysowanie staje się wtedy wielką, ciekawą przygodą!
Dziś pokażemy Wam świetną propozycję dla dzieci przedszkolnych (5-6lat) oraz ich rodziców rzecz jasna.
“Dorotka – siostra Michała” – to książka napisana i zilustrowana przez Panią Jolantę Klat, która jest pedagogiem czynnie prowadzącym terapie indywidualne oraz grupowe z przedszkolakami. Autorka na podstawie książki prowadzi zajęcia już drugi rok.

A co w samej książce?

Otóż czytając lekturę poznajemy Dorotkę. To rezolutna i ciekawa świata dziewczynka, która całkiem niedawno przeprowadziła się wraz z rodzicami, bratem i psem o imieniu Kodi do domu poza miastem. Ma prawie pięć lat i chodzi do przedszkola.

Dorotka prowadzi “Album ważnych spraw”, gdzie znajdują się kartki z ważnymi wydarzeniami utrwalonymi na rysunkach. Te rysunki powstają w bardzo ciekawy sposób… Otóż składają się z figur geometrycznych. W prowadzeniu Albumu pomaga Dorotce mama.

Jest jednak coś, co wyróżnia Dorotkę… Otóż wie, jak rozmawiać z Misiem… Najpierw ratuje go, kiedy puchata przytulanka próbuje przecisnąć się przez klapę od strychu, a później prawie się z nim nie rozstaje. To prawdziwy misiowy przyjaciel.

Jest jeszcze coś ważnego… Dziewczynka potrafi też rozmawiać ze zwierzętami… Poznaje zatem puchatą gąsienicę o imieniu Ślicznotka, której rysuje brokatowym długopisem drogę. Krecią mamę, dla której dzieci rysuje słońce. Sikorki, dla których wspólnie z rodzicami i bratem buduje domek, a właściwie to całe osiedle… Takich ciekawych spotkań jest wiele.

Każda przygoda Dorotki to nowa kartka w “Albumie ważnych spraw”. Rysować ją możecie wspólnie z dziewczynką. W książce znajdziecie jak krok po kroku narysować sikorkę, kaczuszkę, biedronkę, kotka. To tylko niektóre z przykładów oczywiście. Możecie też narysować robota i kwadratowy świat Dorotki. Przydadzą się kredki, flamastry, a nawet farby.

Przygody Dorotki odbywają się między innymi zimą. Jest więc pieczenie pierników i ciekawe z nimi zabawy, nie zabraknie też lepienia bałwana oraz ubierania choinki!

Jest również wielkie zdziwienie Misia, który myślał, że ktoś rozlał białą farbę po całym podwórku… Pewnie wiecie… Oczywiście, że to śnieg!

Książka, jak widzicie, to wspaniała propozycja na wspólne spędzenia czasu z przedszkolakami. Zawiera wiele wskazówek, w jaki sposób poprzez zabawę udoskonalić motorykę rąk dziecka.

Jeśli zatem pisanie szlaczków i liter jest przed Wami, koniecznie zajrzyjcie do tej lektury!

Zapraszamy do lektury tej wspaniałej książeczki: DOROTKA – SIOSTRA MICHAŁA Opowiadania z propozycjami zabaw przygotowujących do rysowania

źródło: https://ccdd.com.pl/rysujemy-razem-z-dorotka/?fbclid=IwAR1aJiauC1lPL0h5euRu-eM6gEWtvxKMWJUMtMP2I0Zg4ltChqlone2ei7Q


Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło