Pisanie prac i sztuka ich prezentacji
Cena
19,05 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 20,00 zł
Edukacja międzykulturowa - przewodnik to opracowanie adresowane do badaczy, nauczycieli, uczniów i studentów oraz innych osób zainteresowanych zróżnicowaniem kulturowym w kontekście edukacyjnym. Zawiera definicje oraz historię ewolucji podstawowych kategorii pojęciowych (m.in. zróżnicowanie kulturowe, wielokulturowość, międzykulturowość, granice i pogranicza...
Edukacja międzykulturowa - przewodnik to opracowanie adresowane do badaczy, nauczycieli, uczniów i studentów oraz innych osób zainteresowanych zróżnicowaniem kulturowym w kontekście edukacyjnym.
Zawiera definicje oraz historię ewolucji podstawowych kategorii pojęciowych (m.in. zróżnicowanie kulturowe, wielokulturowość, międzykulturowość, granice i pogranicza, człowiek pogranicza i tożsamość międzykulturowa); rys historyczny edukacji w warunkach zróżnicowania kulturowego (edukacja wielokulturowa, międzykulturowa, regionalna, obywatelska) oraz pedagogiki międzykulturowej jako poddyscypliny pedagogicznej; listę prawie 500 tytułów literatury przedmiotu oraz ponad 80 adresów stron internetowych instytucji, organizacji i projektów edukacyjnych dotyczących tej problematyki. Może służyć zarówno jako podręcznik do zajęć z edukacji międzykulturowej, jak i jako pomoc naukowa przy pisaniu prac oraz poszukiwaniu pomysłów do koncepcji edukacji międzykulturowej. Podejmowana tu problematyka jest obecnie „modna” nie tylko ze względu na coraz częstsze pojawianie się zjawisk związanych z występowaniem mniejszości kulturowych domagających się swoich praw, ale również z uwagi na coraz liczniejsze kontakty z cudzoziemcami - np. podczas migracji.
Jak dotąd w Polsce nie ukazało się podobne opracowanie.
Opis
Specyficzne kody
Grzybowski Przemysław Paweł
Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Wykładowca w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pedagogiki międzykulturowej i porównawczej, śmiechu w edukacji, wychowania do cierpienia, chorowania i umierania. Koordynator „Międzyszkolnika” Forum Młodych Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; sekretarz Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk; opiekun Akademickiego Centrum Wolontariatu przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego; wolontariusz ruchu doktorów klaunów, esperantysta.
Wybrane publikacje:
„Doktor klaun! Od terapii śmiechem po edukację międzykulturową”; „Edukacja europejska - od wielokulturowości ku międzykulturowości”; „Edukacja międzykulturowa - konteksty”; „Edukacja międzykulturowa - przewodnik. Pojęcia, literatura, adresy”; „Morycek w szkole. Żydowskie dowcipy o edukacji, w dialogu międzykulturowym”; „Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej”; „Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową”.
Strony internetowe autora:
http://strefa.academia.edu/PrzemysławGrzybowski
https://www.researchgate.net/profile/Przemyslaw_Grzybowski2
http://www.ukw.edu.pl/jednostka/przemyslaw_grzybowski
Zapraszamy do pobrania dyplomów i wyróżnień >>>tutaj>>>
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Grzybowski Przemysław Paweł |
ISBN druk | 978-83-7308-928-0 |
ISBN e-book | 978-83-7587-762-5 |
Objętość | 168 stron |
Wydanie | I, 2008 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona |
Wstęp
Rozdział 1
Kategorie pojęciowe
1.1. Zróżnicowanie kulturowe
1.1.1. Wielokulturowość
1.1.2. Międzykulturowość
1.1.3. Granice i pogranicza
1.2. Edukacja w warunkach zróżnicowania kulturowego
1.2.1. Edukacja wielokulturowa
1.2.2. Edukacja międzykulturowa
1.2.3. Edukacja regionalna
1.2.4. Edukacja obywatelska
1.2.5. Człowiek pogranicza i tożsamość międzykulturowa
Rozdział 2
Pedagogika międzykulturowa – od pedagogii do poddyscypliny pedagogicznej
2.1. Współpraca europejska w dziedzinie pedagogiki międzykulturowej
Bibliografia
Przydatne adresy
Wybór literatury przedmiotu