• Nowy
Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach

Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach

Podtytuł: Poradnik
ISBN: 978-83-8095-849-4
28,00 zł
Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny

Podtytuł: Poradnik dla nauczycieli do uczenia matematyki dzieci z klas 1–3, dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki oraz dzieci z obniżoną sprawnością intelektualną – do wykorzystania w przedszkolach, szkołach podstawowych, integracyjnych i specjalnych

Ilość

Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach powstała w wyniku obserwacji i doświadczeń pedagogicznych zebranych w ciągu wieloletniej pracy dydaktycznej z uczniami przez autorkę tej książki.

Adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym (kl. I–III) oraz do uczniów mających specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.

Głównym celem, jaki postawiła sobie autorka, było opracowanie takiej metody, która nie tylko minimalizuje trudności wynikające z programu nauczania, ale także rozbudza zainteresowanie oraz chęć do uczenia się matematyki przez wszystkie dzieci, mimo że nie jest to przedmiot ogólnie lubiany przez uczniów. Cel został osiągnięty. Metoda cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony nauczycieli oraz rodziców. Za całokształt pracy pedagogicznej oraz działalność twórczą autorka książki była doceniana i wielokrotnie wyróżniana. Szczególnym wyróżnieniem było wręczenie jej Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

FragmentMetoda, która została zaprezentowana w niniejszym poradniku, jest efektem poszukiwań przez Autorkę sposobów ułatwiających czynnościowe kształtowanie struktury wiedzy i umiejętności matematycznych dziecka oraz rozbudzenie zainteresowania matematyką u wszystkich dzieci, a w szczególności tych, które przejawiają poważne trudności w opanowaniu treści programowych. Metoda ta może być wykorzystana w nauczaniu dzieci zarówno w wieku przedszkolnym (wstępne kształtowanie pojęcia liczby), jak i wczesnoszkolnym, których myślenie cechuje jeszcze duży konkretyzm oparty na spostrzeganiu i praktycznym działaniu. Może stanowić także jedną z metod czynnościowego nauczania matematyki dzieci, które wykazują szczególne trudności podczas realizacji programu z tego przedmiotu (dzieci z tzw. dyskalkulią), oraz o obniżonych możliwościach intelektualnych – doskonaląc język dziecka i zwiększając w obu wypadkach szansę opanowania materiału i wykształcenia u uczniów umiejętności matematycznych.

W publikacji zamieszczono także wskazówki praktyczne, które warto uwzględnić, wykorzystując proponowaną tu metodę, gdyż ukierunkowują one pracę nauczyciela z uczniami podczas realizacji treści programowych.

Poradnik zawiera również kilkanaście typów ćwiczeń rachunkowych, opracowanych przez Autorkę w formie graficznej, których wykorzystanie na lekcjach matematyki może pomóc w kształtowaniu pozytywnego stosunku uczniów do tego przedmiotu.

Należy podkreślić, iż metoda ta stosowana w pracy z uczniami przynosi pożądane efekty w nauczaniu matematyki.

 

Poradnik
199 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Janina Sapeta

notka w przygotowaniu

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Janina Sapeta

ISBN druk

978-83-8095-849-4

ISBN e-book

Objętość

96 stron

Wydanie

II, uaktualnione i poprawione,  2010

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Wstęp      


I. Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach   

1. Charakterystyka metody. Przydatność i zalety metody w nauczaniu matematyki     
2. Podstawowe pojęcia matematyczne w nauczaniu matematyki  

II. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10, 100, 1000 z wykorzystaniem metody zautomatyzowanego rachowania opartej na układzie liczb na palcach

1. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10      
1.1. Technika wykonywania dodawania i odejmowania w zakresie 10 (przykłady z komentarzem)    
1.2. Praktyczne wskazówki dla nauczycieli    
2. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20      
2.1. Technika wykonywania dodawania i odejmowania w zakresie 20 (przykłady z komentarzem) 
2.2. Praktyczne wskazówki dla nauczycieli   
3. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100   
3.1. Technika wykonywania dodawania i odejmowania w zakresie 100 (przykłady z komentarzem)    
3.2. Praktyczne wskazówki dla nauczycieli    
4. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000   
4.1. Technika wykonywania dodawania i odejmowania w zakresie 1000 (przykłady z komentarzem)    
4.2. Praktyczne wskazówki dla nauczycieli  

III. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100 z wykorzystaniem metody zautomatyzowanego rachowania opartej na układzie liczb na palcach   

1. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100    
2. Dzielenie z resztą  
3. Praktyczne wskazówki dla nauczycieli   


Bibliografia    

Aneks. Propozycje ćwiczeń rachunkowych 

fragment

Zobacz także

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło