Poradnik. Jak być szczęśliwą w związku?
ISBN: 978-83-8294-349-8
42,86 zł
35,86 zł
Oszczędzasz: 7,00 zł
Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 31,00 zł
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 38,00 zł
Premiera wydawnicza!
W polecanym poradniku znajdziesz cenne porady, wskazówki, jak przygotować się do wspólnej drogi z drugą połówką oraz jak zadbać o relację małżeńską. Zrozumiesz różnice psychologiczne między kobietami a mężczyznami. Poznasz mechanizmy warunkujące poprawną komunikację w rodzinie oraz dowiesz się, jakie są zagrożenia dla właściwie działającego systemu rodzinnego.
Serdecznie zapraszamy do lektury!
Od Autorek - Wstęp
Czytelniku! Trzymasz w ręku książkę, po którą sięgają ludzie gotowi na podróż w głąb siebie. Jeśli chcesz zrozumieć, kim jesteś, czego potrzebujesz, co czujesz i dlaczego oraz jak tworzyć satysfakcjonujące relacje z innymi, przeczytaj ten poradnik od deski do deski. Książka ta może być uzupełnieniem terapii, ale też źródłem wiedzy. Opisujemy w niej mechanizmy, które rządzą ludźmi. Niewykluczone, że zawarte w niej treści pomogą ci stać się nową, lepszą wersją samej siebie. Gdy nauczysz się kochać siebie, zrozumiesz, jak samoakceptacja wpływa na relacje w związku partnerskim, małżeńskim oraz na cały system rodzinny. W naszym poradniku znajdziesz cenne porady, wskazówki, jak przygotować się do wspólnej drogi z drugą połówką oraz jak zadbać o relację małżeńską. Zrozumiesz różnice psychologiczne między kobietami a mężczyznami. Poznasz mechanizmy warunkujące poprawną komunikację w rodzinie oraz dowiesz się, jakie są zagrożenia dla właściwie działającego systemu rodzinnego.
Książka ta zawiera również miesięczny program terapeutyczny z ćwiczeniami coachingowymi oraz autorski program naprawy małżeństwa w kryzysie. Daje więc okazję do samorozwoju i do zmian jakościowych i ilościowych w twoim życiu, bez wychodzenia z domu. Poradnik zawiera proponowane przez nas liczne pytania, a udzielone przez ciebie odpowiedzi na nie mogą otworzyć przed tobą nową perspektywę i znajdziesz pomysł na swoje życie. Poradnik jest napisany przystępnym językiem, zaadresowany jest więc do każdego człowieka pragnącego lepszych relacji i poszukującego dobrych rozwiązań. W tej książce nie ma tematów tabu. Dotykamy w niej każdej sfery życia, bo tylko za pomocą holistycznego podejścia można w pełni wyjaśnić mechanizmy i motywacje działania człowieka. Uzyskasz więc informacje na temat seksualności kobiety i mężczyzny oraz zrozumiesz znaczenie seksu w życiu człowieka. Dowiesz się też, z czego mogą wynikać zahamowania seksualne, jak wpływać na niskie libido oraz co może utrudniać osiąganie przez partnerów orgazmu. W ostatnim rozdziale są niezwykle wartościowe wywiady z wybitnymi specjalistami: psychologiem, doradcą życia rodzinnego, pedagogiem, seksuologiem. Wybór ekspertów nie jest przypadkowy. To doświadczeni praktycy, których być może znasz z mass mediów. Zapraszamy do niezwykłej podróży w głąb świadomości człowieka. Jedno jest pewne, po tej lekturze już nic nie będzie takie samo jak wcześniej. Miej odwagę do zmian, nie czekaj na lepsze jutro. Zacznij od teraz – wszystko jest w twoich rękach.
Ta książka jest dla ciebie:
– jeśli masz trudności z tworzeniem satysfakcjonujących relacji;
– jeśli czujesz się samotna w związku;
– jeśli czujesz, że potrzebujesz poznać lepiej siebie i swoje emocje;
– jeśli chcesz lepiej zrozumieć swojego partnera;
– jeśli trudno ci zrozumieć intencje drugiej połówki;
– jeśli nie czujesz satysfakcji z bliskości z partnerem;
– jeśli doświadczasz kryzysu w relacji małżeńskiej lub partnerskiej;
– jeśli chcesz naprawić swoją komunikację z partnerem;
– jeśli poszukujesz drogi do samorozwoju;
– jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności społeczne i interpersonalne;
– jeśli chcesz doświadczyć zmian jakościowych w swoim życiu.
Jeśli czujesz, że któreś z powyższych stwierdzeń odnosi się do ciebie, to znaczy, że ta książka jest właśnie dla ciebie.
Sylwia Stalka
|
![]() |
Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Autor | Sylwia Stalka i Joanna Stalka-Jarska |
ISBN druk | 978-83-8294-349-8 |
ISBN e-book | 978-83-8294-433-4 |
Objętość | 154 stron |
Wydanie | I, 2025 |
Format | B5 (160x235) |
Oprawa | miękka, klejona, folia matowa |
O autorkach
Wstęp
Rozdział 1
Kobiecość i męskość
Mózg mężczyzny a mózg kobiety
Czego pragną kobiety, a czego mężczyźni
Rozdział 2
Życie we dwoje
Jak emocje i samoocena partnerów wpływają na związek
Toksyczna kurtyna
Przyczyny niepowodzeń w małżeństwie
Typy małżeństw – który z nich gwarantuje szczęście
Jak rozmawiać i kłócić się
Jak budować prawidłową komunikację w małżeństwie i rodzinie
Życie seksualne – jego znaczenie dla trwałości związku
Wpływ macierzyństwa na związek
Recepta na szczęśliwy związek
Rozdział 3
Kryzys rodzinny
Przyczyny kryzysu
Zdrada
Przemoc domowa
Uzależnienie
Jak poradzić sobie z sytuacją kryzysu
Autorski program naprawy małżeństwa
Decyzja o rozstaniu
Rozdział 4
Kiedy seks staje się punktem zapalnym w małżeństwie, czyli jak na nowo rozpalić ogień w sypialni
Ustawienia fabryczne w twoim umyśle
Nowy system operacyjny
Niewspierające przekonania na temat seksu
Asertywność w sypialni
Komunikacja w związku
Programowanie – pozytywne sentencje, które przybliżają cię do tego, czego pragniesz
Algorytm, czyli jak krok po kroku zyskać nowe spojrzenie na seksualność i uruchomić nowe oprogramowanie
Podsumowanie
Rozdział 5
Poznaj siebie i bądź szczęśliwa w związku
Rozdział 6
Głosy ekspertów
Terapeutyczne wsparcie dla rodziny, czyli dlaczego warto szukać pomocy u doradcy rodzinnego – wywiad z familiolożką Dominiką Warmuz
Kosmiczna podróż z Marsa na Wenus, czyli jak skutecznie
porozumieć się z partnerem – wywiad z pedagożką Agą Rogalą
Bałagan w duszy i głowie, czyli kiedy warto udać się na terapię, by odzyskać wewnętrzną harmonię konieczną do budowania relacji z innymi – wywiad z psychologiem i terapeutą Michałem Barteczko
Życie intymne partnerów pod lupą, czyli jak czerpać radość z seksu – wywiad z seksuolożką, psycholożką, psychoterapeutką Karoliną Piotrowską
Zakończenie
Bibliografia
O autorkach
Nazywam się Joanna Stalka-Jarska. Jestem absolwentką nauk o rodzinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oznacza to, że mam pogłębioną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w dziedzinie nauk psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych i prawnych. Zdobyłam uprawnienia do wykonywania zawodu wykwalifikowanego pracownika poradni małżeńsko-rodzinnej oraz doradcy życia rodzinnego. Posiadam wiedzę i przygotowanie w zakresie prowadzenia zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Jestem też certyfikowaną trenerką metody wideotreningu komunikacji (VIT), którą z powodzeniem wykorzystuję w pracy z rodzinami, w których prawidłowa komunikacja została zaburzona lub nie miała możliwości się wytworzyć. Jestem też pedagożką specjalną, terapeutką SI, nauczycielką. Specjalizuję się w pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Jestem pisarką i autorką gier terapeutycznych. Moja koleżanka stwierdziła kiedyś, że jestem osobą ciekawą ludzi. Myślę, że to trafne określenie. Lubię słuchać i obserwować ludzi. Interesuję się psychologią, psychoterapią, potęgą umysłu. Jestem otwarta na różnorodne poglądy i pomysły na życie. Staram się dawać przestrzeń innym, a to zwykle skłania ich do szczerości i zwierzania się. Koncentruję się na obserwacji życia rodzinnego i procesów komunikacyjnych. Lubię czerpać radość z życia i wyciągać wnioski z każdego doświadczenia. Cechuje mnie upór i wiara, że chcieć znaczy móc. Na przestrzeni ostatnich lat włożyłam wiele pracy w rozwój zawodowy oraz samorozwój, co zaowocowało wydaniem poradnika dla rodziców dzieci z autyzmem pt. Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum. Na rynku możesz również znaleźć gry terapeutyczne mojego autorstwa oraz książki z materiałami ćwiczeniowymi dla osób z autyzmem.
Nazywam się Sylwia Stalka. Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku praca socjalna oraz studiów magisterskich na kierunku pedagogika – specjalność zarządzanie w oświacie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a także studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie. Ukończyłam wiele kursów, szkoleń i seminariów dotyczących edukacji, funkcjonowania i terapii dziecka. Zdobyłam doświadczenie zawodowe, pracując jako nauczycielka w placówkach edukacyjnych zarówno państwowych, jak i prywatnych. Ukończyłam studia podyplomowe na kierunku terapia rodzin i par. Nabyta wiedza, umiejętności i kompetencje umożliwiają mi prowadzenie działalności terapeutycznej i profilaktycznej w obszarze wsparcia rodzin i par.
Obecnie oddaję się pasji, jaką jest pisanie książek i wychowywanie moich synów. Bycie mamą ośmioletniego Wiktora i sześcioletniego Piotra jest niesamowitą przygodą, w trakcie której zdobywamy nowe doświadczenia w relacji matka – dzieci, wzajemnie czegoś się od siebie uczymy i inspirujemy. W życiu staram się dostrzegać to, co dobre i budujące. Trudności traktuję jak wyzwania, które są okazją do wykorzystania moich zasobów. Interesują mnie zagadnienia dotyczące relacji międzyludzkich, macierzyństwa, przemocy w rodzinie, funkcjonowania osób z syndromem DDA i DDD, a także z zakresu neuroplastyczności mózgu.
Jako matka znam doskonale trudy i cenę macierzyństwa. Jednocześnie staram się ukazywać kobietom, że bycie matką to tylko jedna z wielu ról, jakie pełnią w życiu. Ważne jest zadbanie o siebie pod względem emocjonalnym. Dopiero odnalezienie balansu między obowiązkami a przyjemnościami pozwala rozwinąć skrzydła. To właśnie jest moim celem: uskrzydlać kobiety, wskazywać im niewyczerpalne źródła energii, które są wewnątrz każdej z nas.
Napisałyśmy ten poradnik z myślą, że będzie pełnił funkcję otulającą. Będzie otulał niczym ciepły szal zimą lub ramię przyjaciela podczas wiosennego spaceru. Niezależnie od pory roku, jaka jest za oknem i w twoim sercu, niezależnie od momentu życiowego, w jakim jesteś obecnie, pozwól się otulić, zatrzymaj się, rozejrzyj i zobacz nowe możliwości.
______________________________________________
Rozdział 1
Kobiecość i męskość
Mózg mężczyzny a mózg kobiety
Mózg człowieka to wysoce wyspecjalizowana materia. Został on ukształtowany ewolucyjnie już w czasach jaskiniowych. Znawcy mózgu ludzkiego podkreślają, że ma on negatywną skłonność do skupiania się na tym, co niemiłe, niedobre, nieprzyjemne. Oznacza to, że mózg ma swój radar nastawiony na szukanie zagrożeń, na wychwytywanie nieprzyjaznych słów, relacji, zachowań. Od zarania dziejów miało to służyć bezpieczeństwu człowieka. Dzisiaj jednak ludzie tym różnią się od człowieka pierwotnego, że nie muszą walczyć z dzikimi zwierzętami i uczyć się sztuki przetrwania na nieprzewidywalnej sawannie. Jednak mamy wciąż tak samo zaprogramowany mózg. Oznacza to, że mamy skłonność do skupiania się na tym, co sami źle zrobimy, lub na wadach partnera. A to wcale nie rokuje dobrze, nie stwarza szans na to, by czuć się dobrze z samym sobą, czy na zbudowanie relacji z innymi. Nadzieję jednak daje fakt, że człowiek może świadomie nauczyć mózg skupiania się na tym, co daje mu radość, spokój, satysfakcję i bezpieczeństwo. Ta teoria jest wykorzystywana w Treningu Pozytywnej Neuroplastyczności, programie stworzonym przez amerykańskiego neuropsychologa Ricka Hansona, który opiera się na wynikach badań dowodzących, że mózg ludzki niezależnie od wieku ma zdolność uczenia się na doświadczeniach. Wymaga to jednak systematyczności i praktycznego działania. Oznacza to, że nie wystarczy powiedzieć „kocham siebie taką, jaka jestem”, by tak się poczuć. Potrzebujemy doświadczenia, które nas utwierdzi w tym przekonaniu.
Ważne jest to, czym karmimy nasz mózg. Jeśli często werbalizujesz negatywne określenia wobec siebie lub bliskich, to pielęgnujesz wtedy tę myśl i ona zaczyna zakorzeniać się w twoim mózgu. Jeśli na przykład lubiszjeść słodkie przekąski i często różnym ludziom to obwieszczasz, przy każdej okazji jesz torty, ciasta, tłumacząc, że ty „tak masz, że uwielbiasz słodkie smaki”, to w ten sposób przylepiasz sobie etykietę „lubi słodycze”, którą twój mózg zapisuje na twardym dysku. Wtedy rzeczywiście trudno ci się oprzeć słodkim przekąskom, bo skoro masz takie ugruntowane przekonanie, to nie da się z tym polemizować. Jeśli jednak zaczęłabyś postrzegać siebie jako osobę, która okazyjnie je coś słodkiego, i tak siebie innym przedstawiać, to wewnętrzna chęć oraz poczucie wewnętrznego przymusu jedzenia słodkich przekąsek będzie mniejsza. To samo odnosi się do relacji z partnerem. Jeśli na przykład często wypowiadasz się w gronie innych osób o swoim mężu negatywnie: „on nigdy mi nie pomaga, on nigdy mnie nie słucha” oraz formułujesz takie stwierdzenia w obecności partnera, niejako uczysz mózg, że ta osoba taka jest, a on to zapisuje i uznaje za prawdziwe. Później trudno jest zmienić przekonania i zakodowane w mózgu informacje, a to wpływa destrukcyjnie na waszą relację. Warto zdawać sobie sprawę, że ludzki [...]
My rodzice – jak być szczęśliwą w związku?
W Radiu Lublin nasze autorki miały okazję wystąpić w audycji Magdaleny Lipiec-Jaremek i porozmawiać o tym, czy dziecko bywa przyczyną kryzysów w rodzinie, o zdradach, ale i o potrzebie seksualnej bliskości w związkach.
W poniższym linku zapraszamy do odsłuchania rozmowy z Joanną Stalką-Jarską – specjalistką poradni małżeńsko-rodzinnej oraz doradczynią życia rodzinnego i Sylwią Stalką – terapeutką rodzin i par, czyli autorkami „Poradnika. Jak być szczęśliwą w związku?”:
Rozmowa w radiowym studiu RL:
Zobacz także
Powiązane produkty
- Brak powiązanych produktów