• Obniżka
Fenomen sekt

Fenomen sekt

ISBN: 978-83-7308-939-6
23,62 zł
16,82 zł Oszczędzasz: 6,80 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 18,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Diagnoza stanu wiedzy studentów z regionu warmińsko-mazurskiego na temat sekt i stosowanych przez nie technik manipulacji

Ilość

Sekty towarzyszą człowiekowi od stuleci i mają ogólnoświatowy charakter. Początkowo związane z religijną płaszczyzną życia, obecnie przenoszą swoje wpływy na ekonomię, edukację, a nawet politykę i rozrywkę, stając się prawdziwym zagrożeniem dla współczesnego człowieka, jego rozwoju i wolności. Na oddziaływanie ugrupowań destrukcyjnych narażeni są wszyscy obywatele, ale najbardziej ludzie młodzi, inteligentni, wykształceni, wrażliwi.

W książce przeanalizowano wiedzę młodzieży studenckiej na temat sekt. Publikacja składa się z sześciu rozdziałów. Pierwsze dwa zawierają podstawy teoretyczne dotyczące problematyki sekt oraz stosowanych przez nie technik manipulacji. Cztery pozostałe dotyczą metodologicznych podstaw przeprowadzonych badań, otrzymanych wyników i wyciągniętych z nich wniosków. Przedstawiona teoria pozwala na bliższe poznanie zagadnień związanych z grupami destrukcyjnymi.

Książka skierowana jest do młodych ludzi, rodziców, pedagogów, a także do wszystkich, którzy interesują się problematyką sekt lub dopiero zamierzają pogłębić wiedzę na ten temat. Osoby poszukujące wiedzy dotyczącej ugrupowań destrukcyjnych mogą w tej książce odnaleźć przynajmniej niektóre odpowiedzi na stawiane sobie i innym pytania o definicję sekty, jej cechy, przyczyny przynależności, skutki oddziaływania i stosowane techniki manipulacji. Czytelnik niniejszej publikacji zyska świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą lekkomyślna decyzja o wstąpieniu do jakiejkolwiek bliżej nieznanej organizacji, wspólnoty, grupy.

48 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Mudrak Elżbieta

adiunkt w Katedrze Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie.

Autorka artykułów z zakresu patologii społecznych i problemów społecznych, min. Wychowanie jako proces kreowania ludzkich tożsamości. Wybrane aspekty („Wychowanie Na Co Dzień”, 2014, nr 4), Wokół dylematów związanych ze zjawiskiem kontrowersyjnych grup religijnych („Kultura i Edukacja”, 2015, nr 1), (Wielo)wymiarowość tożsamości („Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Naukowy. Nauki Społeczne”, 2016, nr 3), książki Fenomen sekt. Diagnoza stanu wiedzy studentów z regionu warmińsko-mazurskiego na temat sekt i stosowanych przez nie technik manipulacji (Kraków, 2007), a także współredaktorka publikacji Zagubione człowieczeństwo. Wybrane patologie społeczne XXI wieku (Olsztyn, 2013).

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Mudrak Elżbieta

ISBN druk

978-83-7308-939-6

ISBN e-book


Objętość

180 stron

Wydanie

I, 2007

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Wstęp

Rozdział I

Podstawy teoretyczne dotyczące sekt

1.1. Pojęcie sekty

1.2. Cechy sekty

1.3. Podział sekt

1.4. Przyczyny przynależności do sekt

1.5. Skutki oddziaływania sekty na jednostkę

1.6. Sekty w Polsce

Rozdział II

Techniki manipulacyjne stosowane przez sekty

2.1. Pojęcie manipulacji

2.2. Rodzaje technik manipulacji służących werbowaniu do sekt

2.3. Kontrola psychiki: pranie mózgu i kontrola umysłu jako wewnątrzgrupowe techniki oddziaływania sekty na członków

Rozdział III

Metodologia badań własnych

3.1. Przedmiot, cel badań, problemy i hipotezy badawcze

3.2. Metody i techniki badań, narzędzia badawcze

3.3. Teren i organizacja badań, charakterystyka grupy badanej

Rozdział IV

Stan wiedzy studentów na temat sekt - analiza i interpretacja wyników badań własnych

4.1. Definicja sekty oraz jej cechy charakterystyczne

4.2. Sekty a formy prawne i płaszczyzny życia społecznego

4.3. Przyczyny i skutki przynależności do sekty

4.4. Sekty znane młodzieży studenckiej

4.5. Źródła informacji o sektach

4.6. Znane badanym organizacje i placówki zajmujące się problematyką sekt w Polsce i w regionie

4.7. Sekty jako zagrożenie dla społeczeństwa

Rozdział V

Stan wiedzy studentów na temat manipulacji - analiza i interpretacja wyników

5.1. Pojęcie manipulacji w rozumieniu badanych studentów

5.2. Manipulacja jako forma przemocy

5.3. Znajomość technik manipulacji wśród studentów

5.4. Kontrola psychiki i jej elementy w świetle odpowiedzi badanych studentów

5.5. Techniki manipulacji wykorzystywane przez studentów

5.6. Ocena wiedzy własnej studentów na temat sekt i technik manipulacji

Rozdział VI

Weryfikacja hipotez badawczych i wnioski z badań

Zakończenie Kwestionariusz ankiety

Bibliografia

Spis wykresów

Spis tabel

Streszczenie

Sekty to ogólnoświatowy problem, którego skalę trudno obecnie oszacować. Mimo, że najczęściej wywodzą się z kręgów religijnych, to jednak coraz częściej przenoszą swoje wpływy na edukację, politykę czy rozrywkę. Są ogromnym zagrożeniem dla współczesnego człowieka i warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Czym są sekty i co je wyróżnia od innych organizacji? Jakich technik manipulacji używają, aby zwerbować potencjalnego kandydata i do czego są zdolne, aby osiągnąć swój cel? Zapraszam do książki "Fenomen sekt" poruszającej ten intrygujący i zarazem bardzo istotny obecnie problem.

Zagadnienie sekt jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. Z pewnością wiele osób zastanawia się dlaczego ludzie ulegają magii sekt i tak łatwo przejmują ich poglądy? Związane jest to z sytuacją współczesnych ludzi, którzy coraz częściej czują się zagubieni, przeżywają kryzys egzystencjalny i dlatego szukają jakiegoś punktu zaczepienia. Sekty wykorzystują to i obracają na własną korzyść. Oczywiście powodów wstępowania do sekty jest znacznie więcej, ponieważ problem jest złożony. Może być to np. kryzys współczesnej rodziny, anomalia stosunków międzyludzkich czy choćby poszukiwanie sensu życia i swojego miejsca w świecie. Czasami z kolei nasza osobowość może predysponować do tego, że jesteśmy podatni na wpływ sekt. I tu warto wiedzieć jakich zachowań unikać, na co zwracać uwagę, aby uniknąć negatywnego wpływu takich zgrupowań.

Alienacja członków, stosowanie kontroli umysłu czy pozbawienie wyznawców prywatności, to zaledwie kilka z kilkudziesięciu cech jakie są charakterystyczne dla tych grup. W książce zapoznamy się z podziałem sekt pod różnym względem. Jedne nie będą istotnym zagrożeniem, inne z kolei będą stanowić mocno wybuchową mieszankę. Bardzo interesujący był dział opisujący skutki oddziaływanie sekty na jednostkę. Także rozdział o technikach manipulacji otworzył mi oczy na wiele dotąd nieznanych mi faktów.

Książka dostarcza szerokiej wiedzy na temat sekt i stanowi swego rodzaju kompendium o tym zjawisku. Rzetelne, wyczerpujące informacje o tym problemie, wzbogacone licznymi przykładami, tabelkami i przypisami, podane są w jasnej i zrozumiałej każdemu formie. Świetna książka, którą czyta się błyskawicznie i z którą warto się zapoznać. Pozdrawiam!!

Autor: kasandra_85

źródło: http://kasandra-85.blogspot.com/

13 komentarzy – zobacz!

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło