• Obniżka
Wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością intelektualną

Wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością intelektualną

Podtytuł: Poradnik
ISBN: 978-83-66990-55-5
36,19 zł
28,19 zł Oszczędzasz: 8,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 30,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Poradnik dla rodziców i terapeutów. Wspomaganie rozwoju dziecka może być wspaniałą wędrówką, podczas której stale trzeba za nim podążać, dostosowywać się do jego aktualnych potrzeb, możliwości. W czasie tej wędrówki można dowiedzieć się o sobie wielu prawd. [...]

Wersja książki
Ilość

Książka jest zbiorem doświadczeń zawodowych i osobistych autorki. Opisuje w niej bowiem swoje doświadczenia, które zdobyła (i nadal zdobywa) jako matka niepełnosprawnego dziecka oraz jako terapeutka dzieci z głębokimi zaburzeniami w rozwoju.

Jest to publikacja niezwykle cenna, gdyż większość książek dostępnych na rynku dotyczy zagadnień teoretycznych. Brakuje natomiast pozycji, która prosto, w zintegrowany sposób przekazywałaby podstawową wiedzę na temat wychowywania i wspomagania rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Niniejsza książka znakomicie wypełnia tę lukę. Zawiera bowiem krótkie wprowadzenie teoretyczne, po którym następuje zasadnicza część książki - proste i czytelne wskazówki, jak pomóc dzieciom nauczyć się wielu umiejętności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, oraz jasne procedury postępowania zweryfikowane w praktyce, a także postępowanie na wypadek problemów z zastosowaniem wskazanych procedur.

Ogromnym atutem jest zwięzły i klarowny język.

Poradnik
176 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-66990-55-5

Wiśniewska Marta

Marta Wiśniewskadr n. hum. w zakresie pedagogiki, pedagog specjalny: oligofrenopedagog, logopeda, instruktor i terapeuta metody integracji sensorycznej. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zespołami neurologicznymi. Nauczyciel dyplomowany – specjalista w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 213 w Warszawie, wykładowca w Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku, konsultant w Ośrodku Rozwoju Psychoruchowego „Insenti” oraz w Nieodpłatnym Punkcie Konsultacyjnym SI przy Polskim Stowarzyszeniu Terapeutów Integracji Sensorycznej. Autorka wielu publikacji poświęconych diagnozie i terapii dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, w tym Profilu Sensorycznego Dziecka (2015). Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się m.in. na diagnozie i terapii rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia nieprawidłowości procesów sensoryczno-motorycznych dla całościowego funkcjonowania, a także na diecie sensorycznej i trudnych zachowaniach. Jej synowie, Adam z zespołem Downa i Bruno, inspirują ją do dalszej pracy.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Wiśniewska Marta

ISBN druk

978-83-66990-55-5

ISBN e-book

978-83-7587-414-3

Objętość

88 stron

Wydanie

IV poprawione i uzupełnione, 2021

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

Część I Wybrane aspekty wspomagania zaburzonego rozwoju małego dziecka
Teoria

Wprowadzenie

Kilka uwag o procesie wspomagania

Zrozumieć świat dziecka/osoby dorosłej z niepełnosprawnością intelektualną

Metody terapeutyczne – krótki przegląd

Słowo o zasadach wspomagania rozwoju


Część II Wybrane aspekty wspomagania zaburzonego rozwoju małego dziecka

Praktyka

Wprowadzenie

Ocena profilu sensorycznego/reaktywności sensorycznej dziecka z niepełnosprawnością intelektualną

Jak diagnozować profil sensoryczny dzieci z niepełnosprawnością intelektualną – wybrane zagadnienia

Program nauki spożywania posiłków przy stole

Program nauki spożywania posiłków przy użyciu sztućców

Trening czystości, czyli trudna sztuka korzystania z nocnika

Samodzielne zasypianie

Jak nauczyć dziecko posługiwania się własnymi rękoma

Metoda Félicie Affolter

Codzienna stymulacja sensoryczna

Domowe zabawy z zakresu metody integracji sensorycznej (SI)

Praca z dzieckiem z głęboką niepełnosprawnością

Muzyka w procesie wspomagania zaburzonego rozwoju dziecka

Słowo o wyglądzie zewnętrznym

Seksualność i potrzeby seksualne niepełnosprawnych intelektualnie

Kiedy nadmiar zajęć i aktywności może być szkodliwy?

Rodzina dziecka

Do Rodziców!


Zakończenie 

Aneks

Bibliografia

Fragment

„Pomyślny rozwój nie jest gwarantowany wszyst­kim dzieciom od dnia urodzin. Jedni na starcie do­stają wszystkie potrzebne narzędzia poznania (...) Inni nie. Wtedy do poznawania świata potrzebują drugiego człowieka, który jak przewodnik pokaże im właściwą drogę (...)" - pisze Marta Wiśniewska. Sama jest mamą niepełnosprawnego Adasia. Wtej książce opisuje własne doświadczenia, które zdo­była (i wciąż zdobywa) jako matka i jako terapeutka dzieci z głębokimi zaburzeniami w rozwoju. W sposób przystępny i klarowny przekazuje podstawową wiedzę o wychowaniu i wspomaganiu rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, szybko przechodzi do prak­tyki. Tłumaczy, jak pomóc dziecku nauczyć się umiejętności niezbęd­nych w codziennym funkcjonowaniu - posługiwać własnymi rękami, jeść przy stole sztućcami, korzystać z nocnika, a potem z toalety, sa­modzielnie zasypiać.

Marta Wiśniewska przedstawia zasady pracy z dzieckiem niepeł­nosprawnym oraz metody terapeutyczne. Jest wśród nich system Ma­rianny Frostig, masaż logopedyczny Metoda Ruchu Rozwijającego, me­toda symultaniczno-sekwencyjna i wiele innych. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia pomocy terapeutycznych, które mogą zainspirować wychowawców i rodziców w pracy i zabawie z dzieckiem.

Joanna Habiera
Magazyn Literacki "Książki", nr 2/2009

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło