• Obniżka
Myśli Marii Grzegorzewskiej

Myśli Marii Grzegorzewskiej

Podtytuł: 1888–1967
ISBN: 978-83-8294-043-5
26,67 zł
20,67 zł Oszczędzasz: 6,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 22,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Wszyscy, którzy mieli szczęście spotkać Marię Grzegorzewską na drodze swego życia uzyskali niewyczerpany skarbiec wskazań i myśli [...]

Ilość

Stajemy obecnie wobec potrzeb teraźniejszości i wyzwań przyszłości, dla których istotną rolę odgrywają przepisy oświatowe ulegające ciągłym zmianom. Świadomość, że osiągnięcie społecznej integracji jest możliwe, gdy rozpocznie się ona we wczesnych fazach rozwoju dziecka, wskazuje na potrzebę rehabilitacji zaraz po urodzeniu. W rozumieniu przepisów oświatowych za ucznia niepełnosprawnego uznaje się takiego, którego zaburzenia i odchylenia rozwojowe powodują, że w procesie edukacji wymaga stosowania specjalnej organizacji nauki i specjalnych metod pracy. Efekty tej działalności są poddawane analizom i dyskusjom we współpracy ze specjalistami (lekarz, psycholog, pedagog). Metody i techniki usprawniania osób z niepełnosprawnością są istotnymi ogniwami rozwojowymi tych jednostek. Trzeba niektóre z nich dobrze znać, żeby móc przeciwstawić im właściwy sposób oddziaływania rehabilitacyjnego. Postawa poszukująco-badawcza nauczyciela ma istotny wpływ nie tylko na człowieka, ale i na środowisko jego życia. O wartości wpływu nauczyciela decyduje zawsze to, jaki on jest jako człowiek, jaka jest jego wartość wewnętrzna (Maria Grzegorzewska). Również miłość do ludzi i poczucie odpowiedzialności za niesienie pomocy dzieciom.

Na treść pedagogiki specjalnej i jej ukierunkowanie niewątpliwy wpływ mają myśli i kierunki nauk społecznych i medycznych. Obok pedagogiki specjalnej intensywnie rozwijały się jej poszczególne subdyscypliny (działy pedagogiki specjalnej). Coraz wyraźniej zarysowują się nowe dziedziny wiedzy jak ortodydaktyka, edukacja integracyjna. Wsłuchując się w głos przeszłości chciałabym zwrócić uwagę na to, co było udziałem oceny M. Grzegorzewskiej, gdy chodzi o pracę szkoły. Kultura i klimat placówki, osoba pedagoga specjalnego, oto najważniejsza spuścizna minionych lat.

(fragment Wstępu)

1888–1967
103 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Janina  Wyczesany

Janina Wyczesanyprof. dr hab. Janina Wyczesany - W 1999 roku uzyskała tytuł profesora z zakresu nauk humanistycznych. Specjalizuje się dydaktyką ogólną, oligofrenopedagogiką oraz pedagogiką resocjalizacyjną. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Specjalnej Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytucie Pedagogicznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu oraz w Katedrze Pedagogiki Małopolskiej Szkoły Wyższej w Brzesku, gdzie pełni także funkcje kierownika Katedry. Jest promotorem i recenzentem wielu prac dyplomowych w tym doktorskich i habilitacyjnych.


Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Janina  Wyczesany

ISBN druk

978-83-8294-043-5

Objętość

96 stron

Wydanie

I, 2022. Kraków

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Wprowadzenie    

Przywołanie pamięci Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej    

Myśli Marii Grzegorzewskiej
I.    O człowieku     
II.   O szkole i nauczycielu    
III.  O osobach niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie     
IV.   O metodach pracy w szkolnictwie specjalnym    

Bibliografia   

Aneks  

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło