Edukacja autorska

Edukacja autorska

ISBN: 978-83-7308-738-5
28,57 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 30,00 zł

Przedmiotem książki jest wybrany nurt edukacji alternatywnej w polskim systemie oświatowym, który nadał już początek nowemu cyklowi przemian. Gdyby bowiem sięgnąć do koncepcji zmian edukacyjnych, dokonujących się według trzech typów mechanizmów interakcyjnych w państwowym systemie oświatowym:...

Ilość

Przedmiotem książki jest wybrany nurt edukacji alternatywnej w polskim systemie oświatowym, który nadał już początek nowemu cyklowi przemian. Gdyby bowiem sięgnąć do koncepcji zmian edukacyjnych, dokonujących się według trzech typów mechanizmów interakcyjnych w państwowym systemie oświatowym: 1) wewnętrznej inicjacji, 2) zewnętrznej transakcji i 3) politycznej manipulacji, to model poruszony w książce należałoby ulokować w pierwszym z nich.

W szkolnictwie publicznym powstało przeszło 5 tys. programów i klas autorskich, wśród których zdarzały się rozwiązania wręcz przełomowe dla współczesnej pedagogiki szkolnej, ale także i pozornie alternatywne, quasinowatorskie. Wiele z nich, zarówno tych niekonwencjonalnych, oryginalnych, jak i jedynie powierzchownie modernizujących szkolną rzeczywistość miało miejsce w obszarze edukacji wczesnoszkolnej. Czym stały się klasy autorskie w naszym kraju? Jaką spełniły rolę i jaka jest ich przyszłość? Co stało się zasadniczym, fundamentalnym dla ich zaistnienia impulsem? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Autor publikacji.


Seria wydawnicza "Pedagogika alternatywna":

1. Edukacja w wolności

2. Klinika szkolnej demokracji

3. Wyspy oporu edukacyjnego

4. Edukacja autorska

5. Wyzwania pedagogiki krytycznej i antypedagogiki

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Śliwerski Bogusław

Śliwerski Bogusławpedagog, profesor nauk społecznych, zatrudniony na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, dr h.c. multi, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN (2011–2019), członek Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (2010–2020) i członek Zespołu Nauk Społecznych pierwszej kadencji Rady Doskonałości Naukowej.

Ostatnio wydał między innymi: Pedagogika. Podręcznik akademicki (współred. Z. Kwieciński, wyd. nowe, Warszawa 2019); Istota, sens i uwarunkowania (wy)kształcenia (współaut. K. Maliszewski, D. Stępkowski, Kraków 2019); "Przyrzeczenie wierności sprawie socjalizmu...", czyli jak ZHP stało się organizacją wychowania socjalistycznego w świetle doktryny pedagogicznej po 1944 roku (Kraków 2019); Turystyka habilitacyjna Polaków na Słowację w latach 2005–2016. Studium krytyczne (Łódź 2018); Pedagogia harcerskiego wychowania (Kraków 2018); Książki (nie)godne czytania? (Kraków 2017); Meblowanie szkolnej demokracji (Warszawa 2017); Habilitacja. Diagnoza. Procedury. Etyka. Postulaty (Kraków 2017); Harcerstwo źródłem pedagogicznej pasji (Kraków 2016); Edukacja (w) polityce. Polityka (w) edukacji. Inspiracje do badań polityki oświatowej (Kraków 2015); Diagnoza uspołecznienia publicznego szkolnictwa III RP w gorsecie centralizmu (Kraków 2013).

Redaktor naczelny kwartalnika „Studia z Teorii Wychowania”, członek rad naukowych czasopism pedagogicznych: „Littera Scripta Journals”, „The New Educational Review”, „Journal of Pedagogy” KNP PAN, „Chowanna”, „Przegląd Pedagogiczny”, „Forum Oświatowe”, „Auxilium Sociale Novum”, „Ars Educandi”, „Wychowanie na co Dzień”, „Problemy Wczesnej Edukacji” i „Horyzonty Wychowania”.

Zainteresowania naukowe: pedagogika ogólna, filozoficzne i teoretyczne podstawy wychowania, pedagogika porównawcza, andragogika i pedagogika (wczesno)szkolna. 

Blog: www.sliwerski-pedagog.blogspot.com

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Śliwerski Bogusław

ISBN druk

978-83-7308-738-5

ISBN e-book

Objętość

264

Wydanie

II, 2008

Format

B5 (160x235)

Oprawamiękka, klejona

1. Innowacje autorskie w edukacji szkolnej
2. Personalizm swoistością edukacji autorskiej
3. Edukacja autorska — edukacją bez przemocy
4. Kulturowe przesłanki edukacji
5. O kontrowersjach i modelach oceniania w edukacji wczesnoszkol¬nej
6. Edukacja autorska po zmianie prawa
7. Szwajcarskie doświadczenia w reformowaniu edukacji wczesnoszkolnej  
8. Rodzice na rzecz edukacji
9. Recepcja koncepcji klas autorskich w edukacji wczesnoszkolnej
10. Wiesława Śliwerska - Aktywizujące gry i ćwiczenia w edukacji autorskiej (i nie tylko)
11. Anna Sowińska, Aktywna dydaktyka na przykładzie gier i zabaw
12. Warsztaty klas autorskich
13. Edukacja alternatywna (warsztaty)
14. Nowoczesna  szkoła
15. Ja im tylko pomagam
16. Szansa swobodnej edukacji
17. K. Janowska, Matematyka inaczej
18. Klasy autorskie w świetle badań
19. Dylematy wolności nauczyciela w autorskiej edukacji
20. Dzieci to docenią — mimo wszystko
21. Anna Sowińska, Wiktor Żłobicki, Wspomnienie o Wiesi Śliwerskiej 
22. Wiktor Żłobicki, Wspomnienie o Wiesi Śliwerskiej
23. Rodzice kl. Ula — Wspomnienie o Wiesi Śliwerskiej

 

Aneks
24. Działalność i twórczość pedagogiczna Wiesławy Śliwerskiej
25. Apel do nauczycieli klas autorskich — innowacyjnych

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło