• Obniżka
WIERSZ I OPOWIADANIE NA KAŻDY MIESIĄC ROKU

Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku

Podtytuł: O miłości do samej siebie
ISBN: 978-83-66990-85-2
41,90 zł
32,38 zł Zniżka 22,73%

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 34,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Zbiór opowiadań Ewy Lewandowskiej stanowić będzie znaczący wkład w ideę integracji społecznej osób różnych, a jednocześnie podobnych pod względem cenionych wartości i potrzeb. Książka zawiera 12 wierszy i tyleż opowiadań terapeutycznych przyporządkowanych do każdego miesiąca w roku oraz wiersz i opowiadanie przewodnie, które znajdują się na początku tomu.

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Do publikacji zapraszamy opinią recenzenta:

„Wiersz i opowiadanie na każdy dzień roku – o miłości do samej siebie” Ewy Lewandowskiej przeczytałem z wielkim zainteresowaniem oraz głębokim namysłem nad ich walorami edukacyjnymi oraz terapeutycznymi.

Książka „Wiersze i opowiadania na każdy dzień roku – o miłości do samej siebie” zawiera 12 wierszy i tyleż opowiadań terapeutycznych przyporządkowanych do każdego miesiąca w roku oraz wiersz i opowiadanie przewodnie, które znajdują się na początku tomu.

Opowiadania są bardzo ciepłe w swojej treści, wzbudzają empatię, szacunek do samego siebie, rozwijają wyobraźnię, poszerzają zakres słownictwa czytelników, kształtują pozytywne postawy wobec innych osób i otoczenia przyrodniczo-społecznego. Posiadają wielką wartość relaksacyjną w dzisiejszym zneurotyzowanym świecie, w którym dominują pośpiech i rywalizacja.

Zaletą wierszy i opowiadań jest kształtowanie zamiłowania do czytelnictwa żywych treści, co jest takie ważne w natłoku symboliki narzucanej przez Internet i gry komputerowe. Bajki i opowiadania niepromujące rywalizacji i przemocy należy doceniać w wychowaniu jako przeciwwagę dla przekazów wyzwalających strach i agresję. Te ostatnie są bardzo popularne w mediach. Ceńmy sobie środki społecznej komunikacji, ale nie zapominajmy o przyjaźni do książki.

Dzisiaj mentorzy nauk społecznych i przyrodniczych wiele uwagi poświęcają przywracaniu czci w stosunku do naturalnej przyrody, „niezdeptanej” przez tzw. osiągnięcia cywilizacyjne. W opowiadaniach i wierszach Autorka uczy mądrego kodu odczytywania przyrody. Ten wymiar twórczości jest mi szczególnie bliski. Epoka uprzemysłowienia okazała się niestety epoką dewastacji środowiska. W utworach Ewy ­Lewandowskiej wyrażane są szacunek i miłość do przyrody. To cenne przesłanie, które powinno być przywrócone jako jedno z naczelnych wartości w życiu każdego człowieka. To ono może nas ocalić od katastrofy ekologicznej.

Ewa Lewandowska jest pedagogiem specjalnym o ogromnym doświadczeniu terapeutycznym, zwłaszcza w pracy z dziećmi i młodzieżą z różnymi niepełnosprawnościami. Przez 34 lata pracowała na stanowisku wychowawcy w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z uszkodzonym wzrokiem. Posiada także zasługi w doskonaleniu kadr dla potrzeb szkolnictwa specjalnego. Zostały one wysoko ocenione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, władze Bydgoszczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w postaci nagród, odznaczeń państwowych i innych. Na uwagę zasługują również jej wysokie kompetencje literackie. [...]

prof. dr hab. Roman Ossowski
Wydział Psychologii
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

O miłości do samej siebie
100 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-66990-85-2
Stopień 
2022-07-18

Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku

Mówi się, że aby pokochać drugą osobę, w pierwszej kolejności trzeba pokochać siebie. Niestety często bywa to trudne, głównie z uwagi na rosnące wymagania społeczne wobec nas, w tym (niestety) wymagania rodziców. Bardzo często dorastamy już z bagażem nieprzychylnych sądów na swój temat, słysząc, że inni są lepsi, że nie jesteśmy dość dobrzy, by zasłużyć, że musimy się postarać, że musimy się zmienić. Tymczasem prawda jest taka, że na prawdziwą miłość nie trzeba zasłużyć, ona po prostu jest, a przede wszystkim jest bezwarunkową. Warto o tym pamiętać i zamiast wciąż się biczować, wciąż coś komuś udowadniać, lepiej o siebie zadbać. Po to, by dostrzec w sobie piękno, bo wówczas piękno odnajdziemy we wszystkim, co nas otacza.

O tym wewnętrznym pięknie, o miłości do samej siebie, o tym, jak otoczyć się opieką, traktuje piękna książka pt. „Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku. O miłości do samej siebie.” Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej IMPULS pozycja, to zbiór różnych tekstów terapeutycznych, pomagających w pracy nad sobą. Opracowanie może zostać wykorzystane zarówno przez nauczycieli w trakcie lekcji (na przykład godziny wychowawczej), jak i przez terapeutów, a także rodziców. Można książkę potraktować też jako doskonałą lekturę zmuszającą nas do analizy własnej sytuacji, do poszukiwania sposobów na zmianę. Można wreszcie pominąć niejako warstwę terapeutyczną i skoncentrować się po prostu na pięknie słowa. Szczególnie, że autorka sięga również po poezję, co pokazuje zarówno talent Ewy Lewandowskiej, jako poetki, kreatorki słowa i rzeczywistości, jak i jako pedagoga.

Tom składa się z trzynastu wierszy i opowiadań, zaś rozpoczynają go wiersz („Pokochać małą dziewczynkę”) i opowiadanie wprowadzające do tematyki książki („Bajka o małej dziewczynce”). Kolejne teksty (zarówno wiersz, jak i opowiadanie) przyporządkowane są już do każdego miesiąca roku, począwszy od stycznia, aż do grudnia. Wszystkie też traktują o swego rodzaju elementach składowych miłości, a także o tym, co jej szkodzi. Znajdziemy tu odwołania do takich emocji, uczuć, jak radość, akceptacja i szacunek, zazdrość, przeczytamy również o przyjaźni, pierwszej miłości, o uważności (w tym uważności na uczucia), a także o wybaczaniu oraz potrzebie bliskości. Mowa jest tu o fundamentalnych wartościach, ale także tych sprawach, które wydają się oczywiste, choć tak naprawdę daleko im do tego.

Wiersze przykuwają uwagę swoją wymową, zaś opowiadania, mimo prostego języka, kryją sobie głębie i można je analizować warstwa po warstwie, a w każdej z nich ukryta jest jakaś myśl, przesłanie. Wszystkie one dotyczą też sytuacji dnia codziennego, możemy odnaleźć w nich cień własnej postaci lub znajomych osób, wszystkie też sprzyjają wyobrażeniu sobie opisywanych wydarzeń. Dzięki temu możemy poczuć się ich częścią, zaś emocje bohaterów, stają się naszymi, To pomaga nam zrozumieć przekaz autorki, a także inspiruje do odkrywania siebie, do zanurzenia się w świecie uczuć i emocji. A przede wszystkim, do spotkania ze sobą, zrozumienia swoich potrzeb i … pokochania!

źródło: http://www.qulturaslowa.pl/2022/07/ewa-lewandowska-wiersz-i-opowiadanie-na.html

Stopień 
2022-05-12

recenzja

Książka „Wiersze i opowiadania na każdy miesiąc roku. O miłości do samej siebie” jest ciekawą i wartościową pozycją do rozważań na każdy miesiąc. Publikacja wydana przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” zawiera 12 wierszy i tyle samo opowiadań terapeutycznych przyporządkowanych do każdego miesiąca w roku. Opowiadania te poprzedza wprowadzenie do problematyki książki, wiersz pod tytułem „Wprowadzenie” oraz „Bajka o małej dziewczynce”. Bajka, która mogłaby być prawdziwą historią.

Opowiadania są bardzo ciepłe w swojej treści, wzbudzają empatię, szacunek do samego siebie i drugiego człowieka, rozwijają wyobraźnię, poszerzają zakres słownictwa czytelników, kształtują pozytywne postawy wobec innych osób. Największym walorem książki jest to, że zawiera treści o charakterze terapeutycznym i edukacyjnym. Autorka wykorzystuje swoje bogate doświadczenie pedagoga, wieloletniego pracownika Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille`a w Bydgoszczy, wychowawczyni w internacie, a także szkoleniowca oraz wykładowcy.

Podejmowanie bardzo różnorodniej treści, uwrażliwia czytelnika. Jednocześnie tematyka jest otwarta, skłania czytelnika do refleksji. Po każdym z przeczytanych opowiadania czy wierszy autorka nie odkrywa wszystkiego, zostawia nas z niedopowiedzenia, z przemyśleniami. I to jest piękne, że autorka ufa czytelnikowi, wierząc w jego wrażliwość i umiejętność odczytania, tego, co pozytywne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Opowiadania wykazują wysoki poziom kompetencji literackich, językowych, kulturowych, obywatelskich czy społecznych. Treść rozwija przed nami wachlarz emocji. Czytając doświadczamy, niczym bohaterowie, podobnych uczuć: radości, zazdrości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa czy bliskości.

Przyciąga wzrok okładka ze swoimi trzema kolorami: czarnym, czerwonym i białym. Co one znaczą? Symbolika na pewno jest wieloznaczna. Bohaterkę otaczają różne przedmioty, elementy. Ona sama skupiona jest na jednej książce, pozostałe ją otaczają. A obok kubek z gorącym napojem, a w oddali drzewa. Trzeba chwili, bo odczytać i zrozumieć przesłanie ilustracji, a może najpierw po prostu przeczytać, zapoznać się z treścią utworów.

Książki są lustrem, odbiciem rzeczywistości zgodnie z maksymą Stendhala „Powieść to zwierciadło przechadzające się po gościńcu”, a opowiadanie jest odłamkiem zwierciadła. I takim gatunkiem są małe formy literacie Ewy Lewandowskiej, ukazujące mały skrawek świata, a przede wszystkim wnętrza emocji towarzyszące każdemu z nam, z dużą dozą wrażliwości, emocjonalnego podejścia do tematu. Świat zewnętrzny jest tłem do ukazania tego, co ukryte wewnętrznie. Opowiadania to mała forma, ale jakże pojemna w swoje treści, skupiona na jednym wątku, który ukazuje przeżycia jednego z bohaterów. Jako odłamek lustra dotyka szczególnie emocji, strefy, której szczególnie trzeba się przyjrzeć. Autora robi to z subtelnie po mistrzowsku, delikatnie, z wyczuciem podejmuje trudne temat, ciągle aktualne.

Dedykowany wiersz i opowiadania łączy ta sama tematyka, którą wnikliwy czytelnik umiejętnie odczyta, odszyfruje zakodowane metafory, wyjdzie poza poziom dosłownym, do tego, co czasem przekazane w sposób metaforyczny lub symboliczny. Na pewno warto wspólnie odkrywać wartościowy przekaz. Opowiadania podejmują temat, które dotykają, przeżyć niejednej rodzina, których doświadczyło wiele dzieci, wpływające na decyzje podejmowane w dorosłości. Każdy znajdzie lubiony wiersz, opowiadanie, które może być przesłaniem na dany miesiąc. Na kartach niejednego opowiadania znajdujemy złote myśli, piękne sentencje, takie jak: „Dobre serce przecież wygląda zawsze tak samo - pięknie”.

źródło: https://sztukater.pl/ksiazki/item/37951-wiersz-i-opowiadanie-na-kazdy-miesiac-roku.html

Napisz recenzje

Ewa Lewandowska

Lewandowska Ewawieloletnia pracowniczka Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy, wychowawczyni   w   internacie,   a   także   szkoleniowiec, prowadząca   warsztaty   dla   nauczycieli,   wychowawców i rodziców w ramach WDN oraz wykładowczyni na uczelniach wyższych w Bydgoszczy, Grudziądzu i Włocławku. Literatka i poetka, autorka   tomu   wierszy   Miłość   w   różnych   odsłonach   (Kraków   2020).   Za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymała: Nagrodę Ministra   Edukacji   Narodowej   (2009),   Medal   Komisji Edukacji Narodowej (2006), Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2002), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Brązowy Krzyż Zasługi (1995), Odznakę Ho­norową TPD (1997) i liczne nagrody Dyrektora SOSW.

Śmiechowska-Petrovskij Emilia (red. naukowo-literacki)

doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pedagog specjalny (tyflopedagog) i filolog polski. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami (ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności wzrokowej), dotyczą wspierania tych osób w edukacji oraz w korzystaniu z dóbr kultury i technologii. Autorka wielu opracowań naukowych i popularnonaukowych z dziedziny tyflopedagogiki.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Ewa Lewandowska

Emilia Śmiechowska-Petrovskij (red. naukowo-literacki)

ISBN druk

978-83-66990-85-2

ISBN e-book

978-83-8294-027-5

Objętość

178 stron

Wydanie

I, 2021

Format

B5 (160/235). E-book: epub i mobi

Oprawamiękka, klejona, folia matowa

Przedmowa (Roman Ossowski)                

Wprowadzenie do problematyki książki
„Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku. O miłości do samej siebie” (Emilia Śmiechowska-Petrovskij)         

Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku.
O miłości do samej siebie (Ewa Lewandowska)

Wiersz i opowiadanie na styczeń – o radości          
Wiersz i opowiadanie na luty – o akceptacji i szacunku         
Wiersz i opowiadanie na marzec – w poszukiwaniu sensu życia        
Wiersz i opowiadanie na kwiecień – o zazdrości        
Wiersz i opowiadanie na maj – o potrzebie wolności    
Wiersz i opowiadanie na czerwiec – o przyjaźni          
Wiersz i opowiadanie na lipiec – o pierwszej miłości        
Wiersz i opowiadanie na sierpień – o dążeniu do doskonałości 
Wiersz i opowiadanie na wrzesień – o odwadze   
Wiersz i opowiadanie na październik – o uważności
(nie tylko na chwile, ale również, a może przede wszystkim, na uczucia – własne i cudze)
Wiersz i opowiadanie na listopad – o wybaczaniu     
Wiersz i opowiadanie na grudzień – o potrzebie bliskości 

fragment

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło